Aluetuet vievät varmasti miljoonia, mutta entä kun saamelaiset tukkii Lapin terveyskeskukset. Yksi saamelainen maksaa Suomen valtiolle elämänsä aikana noin kaksi miljoonaa euroa.
Paljonko yksi saamelainen maksaa Suomelle
7
641
Vastaukset
- divrras
Na että kaksi miljoonaa maksaapi? Mie en killa usko että nuin paljova verova maksaa saamelainen.
Minäkhän en maksa ko vähän toistamilijoonaa.- tukijussihan se siin
Joka napsahti sairaseläkkeet sulle loiselle taas tilille.
- antitsudi
Saamelaiset maksavat veronsa moninkertaisesti. Ensin tulovero,kirkollisvero, polttoainevero jne -- lapissa kaikki on kalliinpaa
Paljonko kaivokset maksavat siitä,että saavat ryöstää saamelaisten
mineraaleja ja viedä mennessään.
Kaikki tämä tapahtuu etelänmiehen luvalla ( kun se ei tajua,että ryöstetään) .
Olisi mukavaa, jos pohjoisessa toimivat etelän isot firmat maksaisivat veronsa
pohjoiseen, eikä helsinkiin,missä ollaan kirjoilla.
----esimerkiksi näin-----
Valitettavasti on noita aloittajan kaltaisia tietämättömiä,
auta nyt niille selittää ja vääntää----- anna-karin1
Saamelaiset saivat valtiolta pienen tulon takia, "poromiestilan" Eu tukee rutosti, lappalaisia, rahat jotka olisi paremmin ja useammille hyödyksi muualla Suomessa. Lappalaiset lapin läänisä ei maksa paljon tuloveroa. Mutta omistavat paljon kaikenlaita rekvisiitaa "mönkjöitä" lumikelkkoja. Eu avustukset ym. Samelainen maksaa Suomelle paljon enemmän kuin suomen kansalainen.
- kovanrahan asunto
anna-karin1 kirjoitti:
Saamelaiset saivat valtiolta pienen tulon takia, "poromiestilan" Eu tukee rutosti, lappalaisia, rahat jotka olisi paremmin ja useammille hyödyksi muualla Suomessa. Lappalaiset lapin läänisä ei maksa paljon tuloveroa. Mutta omistavat paljon kaikenlaita rekvisiitaa "mönkjöitä" lumikelkkoja. Eu avustukset ym. Samelainen maksaa Suomelle paljon enemmän kuin suomen kansalainen.
Laskeskelin juuri paljonko jää käteen "porotilan" tuottamasta bkt:sta 40000e. Lisäksi tila laskee tulokseen valtion tuet 10000e.
Tuosta maksetaan veroja ja muita veron kaltaisia valtion lakien vaatimia maksuja 14000€. Suorat kulut 30000€. Eli käteen jää 6000€/vuosi.
Poromies työllistyy 6kk, jolloin kk ansio on verojen jälkeen 1000€. Laske siitä paljonko palkansaajan tulee ansaita, että verottajan jälkeen jää tonni käteen. 1200€/kk ansiot voisivat vastata tuota, käykö kateeksi.
Poromies työllistää työllään lisäksi samaan aikaan suoraan 1:den henkilön ja välillisesti useamman. Montako työpaikkaa on valtio luonut lappiin suhteutettuna poromieheen? arvioisin 0,01 työpaikkaa eli melkein yhtä tyhjän kanssa.
Entäs missä on ne hassatut miljoonat tukieurot? Jos osaat vähääkään laskea, niin huomaat kyllä, että valtio tienaa aika hyvin yhtä poromiestä kohden.
Maksatko mielestäsi veroja liikaa? Olisiko syytä katsoa sinne Arkadianmäen suuntaan. Mihinkäs niitä miljardeja euroja oikein annetaankaan?
- saamentyttö
Ai miten niin saamelaiset tukkii terveyskeskukset? Mistäs ketjun aloittaja moisen tiedon tempaisi? Minä ainakin käytän vain yksityisiä terveyspalveluita ja niin moni muukin sukulaiseni, jos nyt on niin tarkkaa jakaa taas ihmisiä rodullisesti. On sulla vaan ollut kova homma tutkimustasi tehdessä pohtia, kuka jonottajista on minkäkin heimon edustaja. No huvinsa kullakin.
- lappilainen3
Etelästä tulleet ne terveyskeskukset täyttää kun kompuroivat lasketellessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1753619Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332834Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12726Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572682Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️252579Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k172559Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872016Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1721988Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91968Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31703