Kuuluuko/onko normaalia että yläasteella terkkari kysyy yökastelusta? Tai sitä että onko ollut yökastelua tai kuinka vanhaksi on käyttänyt yövaippoja?
Terkkari
11
1050
Vastaukset
- äitix
Ei ole normaalia, että sinua kiinnostavat nämä asiat.
- ratano
Eipä ne sellaisia koskaan kysele, koska ne se ei niille kuulu. Jos jollakin on asian kanssa ongelmia, niin terveyskeskus on se paikka missä käydään, ei terkkarit nyt mitään lääkäreitä sentäs ole jotka joka vaivaa on hoitamassa.
On eri asia jos joku haluaa aiheesta terkkarin kanssa jutella, mutta ei ne muuten ala erilaisia mahdollisia vaivoja luettelemaan, niillä menisi koko päivä semmoiseen. - 8lk
Kysymys tuli terkkarin puolelta. Ihan normaalin terkkaritarkastuksen aikana. En oo kysyny onko muilta kysytty samoja juttuja. Olen ollut yökastelija mutta kauan aikaa sitte. Nolotti vaan vastata
- ratano
No siinä tapauksessa jos se asiasta jo tiesi... Haluaa varmasti tietää jatkuuko vaiva yhä, koska monasti voi olla hyvä seurata tilannetta jos se vaatii joitakin toimenpiteitä kun ei mene iän myötä ohitse. Lääkitystä tms.
- 8lk
Ihan ok muuten mutta ei minun tietääkseni pitäny tietää asiasta. Ala-asteellaki ollu eri terkkari Vaippoja saa häneltä jos tarvii.
- 8lk
Kiitos! Sainterkkarilta joululahjan,paketin vaippoja yökasteluun. Tosi noloa. Kotivellekin oli tieto tullu tosin vain äidille. Nyt oon siinä tilanteessa että on tosi vaikea todistaa ettei oo yökastelua enää. Tosi hyvää joulua
- terkka
Höpö höpö. Terkkari ei varmasti lähetä vaippoja joululahjaksi! 8lk tarkastus on ns laaja terveystarkastus ja jos tiedoissa on mainita yökastelusta, niin terkan on kysyttävä siitä! Jos 8lk yökastelee, Se on jo iso ongelma ja siihen on puututtava. Pienin nolous on terveydenhoitajan puheeksi otto vastaanotolla, isompi juuri se varsinainen kastelu.
- 8lk
terkka kirjoitti:
Höpö höpö. Terkkari ei varmasti lähetä vaippoja joululahjaksi! 8lk tarkastus on ns laaja terveystarkastus ja jos tiedoissa on mainita yökastelusta, niin terkan on kysyttävä siitä! Jos 8lk yökastelee, Se on jo iso ongelma ja siihen on puututtava. Pienin nolous on terveydenhoitajan puheeksi otto vastaanotolla, isompi juuri se varsinainen kastelu.
Ei terkkari niitä lähettäny.. Jouduin käymään uudelleen terkkarilla ja sain paketin vaippoja mukaan.
- järkyttävääutelemist
Hyvänen aika, kerro siitä rehtorille. Tuommonen utelu on sairasta.
Me ei olla ikinä käyty lasten kansas koulun terkkarilla, ei luoteta niihin juoruilijoihin, uskon että ne krtoo toisten perheen asiat kaikki. Mitä se niille kuuluu.
Me käytämme aina sairaustapauksessa yksityisiä lääkäreitä, ei koskaan noita koulun utelijoita.
Tuo utelu on aivan kauheeta.... Hyi kauhee!! Mä en ole koskaan edes täyttänyt mitään lappusta lapseni kouluun terkkkarille, sille ei kuulu miedän aisat. Kirjoitin lappuun että jos kerrot omasi niin voisin miettiä asidaa.. mutta ei ole koskaan kertonut.- 8lk
Onko mulla mitään mahista päästä tästä nolosta tilanteesta irti? Tiedän että oma moka kun laitoin pilanpäiten ruksin. Nyt kotona uskotaan terkkaria ja hössötetään ja huolehditaan että on vaippoja.
- 8lk
Kuulin mutsin puhuvan puhelimessa jostain lukittavista vaippahousuista. Mitä ne mahtaa olla? Sen oon humannu että terkkarin kans ne on ollu puheissa sen tarkastuksen jälkeen useammin kuin aikasemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2844472Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1252461Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3242442Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1532341Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no1922188Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a4791205Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii3841118Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki111030Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v38923- 92888