Mikä prosessori ?

ogu2001

Elikkäs jouluks oisin ostamassa prosessoria en tiedä ostanko intelin vai AMD.n mutta AMD on selvästi halvempi niin aattelin semmosen hommata tässä ois yks ja sanokaa kaikkea että onko intel parempi ku pelaan jotain bf3 ja sen sellasta.
tässä yks amd AMD A-Series A8-5600K Quad-Core 3,9 Ghz
sitten intel Intel Core i5-3330 3,0 Ghz jompikumpi noista tai laittakaa linkkejä joillekkin toisille prossuille tai emoille ku pitäs ostaa myös uus emolevy tääläsiä aattelin
Asrock FM2A75 Pro4-M Mainboard
laittakaa mielipiteitä ja linkkejä

2

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hdjkfs hjkfsd

      i5-3330 on nopeampi kuin A8-5600K. En kuitenkaan ostaisi kumpaakaan uutena kaupasta, ovat vanhoista tuotesarjoista.

      Katsele mieluummin

      A8-6600K
      A10-6800K
      i5-4570
      i5-4670K

      Intelit ovat nopeampia ja hintavampia. i5-4570:aa halvempaa Inteliä ei oikein kannata ostaa, kun sitten tipahtaa 2 ydintä pois. Jos lompsa ei taivu Intel-kokoonpanoon, niin ota jompikumpi AMD.

      Emolevyllä ei ole paljoa merkitystä, jos et ylikellota. Katso vain, että siitä löytyy tarvitsemasi ominaisuudet. Ei myöskään olisi pahitteeksi, jos emolevyllä olisi prossun virransyötöllä jäähdytyssiili. Mainitsemallasi emolla siis tuo pieni jäähysiili lähellä prossukannan vieressä olevia "neliöitä" (näin kansantajuisesti)

      http://www.asrock.com/mb/photo/FM2A75 Pro4-M(m).jpg

    • Intel vs AMD

      No pelaamiseen AMD riittää oikein hyvin. Itsellä koneessa AMD:n Phenom II 980BE ja hyvin pyörii battlefield 3 täysissä grafiikoissa. FPS pelejä jos pelaat ( mm. Battlefield) niin näytönohjaimella on enemmän merkitystä kuin prosessorilla. Oikeastaan Inteliä kannattaa harkita vasta kun tarvitsee oikeasti tehokasta prosessoria. ( videoeditointi jne. )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6527
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      51
      4589
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4421
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe