Pesäpallo stsdionin matto on niin huonossa kunnossa että ensikesänä ei pohjalaaset tule nnnään tänne jos ei saada uutta mattoa hippokselle. Superpesiksen tj sanoo että ei sitten pelata pesistä jyväskylässä jos mattoa ei saada kuntoo, voi tätä kärsimystä ja vääryyttää, voisiko vaikka jostain sulkkea koulun että saataisinn matto.
Nyt pitäs heti saada 300 000 euroa
Mattokauppiaan äiti
31353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
ny tarvittas. Kautta aikojen on pesäpalloa pelattu kyllä ihan sellasella sora tai hienojakoisella murske (kivituhka?) kentällä. Matot vaan tahtoo mennä ryttyyn, jos niillä kaatuillaan ja syöksyillään. Ainakin olohuoneen matolla on tollasia taipumuksia. Kokeiltu on.
Katos sinne tarvittaisiin myös. Tästä vaikka mallia:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Saarikenttä
Ei taida olla muutenkaan ihan viimeistä huutoa se katsomo siellä, siinä olisi töitä kaupungin työttömille rakennustyöläisille kun laittaisivat sen kuntoon tai vaikka samantien uuden rakentaisivat kentän ja katsomon. Kaupunki kun ei yrityksiltä tilaisi hommia vaan suoraan palkkaisi ne työntekijät niin ei tulisi kalliiksikaan.
Josko siihen turhalle aukiolle Lutakkoon mahtuisi yksi kenttä, tulisi aukiolle käyttöäkin.
Jos pohojolaaset on tulos ensi kesänä ni on paree ko ottaa koko maton poies.
Me ei piretä mattoja laattioilla, ne pysyy itteksee ku naulaassimma ne huopakattonaulool laattiaa kiin.
Voi voi pesäpallo on perseestä ryöstä pankki tai mene kadulle rämpyttään kitaraa
Kyllä se minusta vähemmän sieltä on kuin antamasi vaihtoehdot.
Pesäpallo on urheilun haaskausta sanoi kerran eräs päävalmentaja.
Pesäpallo on hieno peli.
Mutta 300000 voisi sijoittaa vaikka siihen että lapsille ostetaan pesissarjoja.
http://www.teamstore.fi/product/29/pitsku-pesissarja-j-pesis
Ekaluokkalaisille voisivat koulussa jakaa liikunnantunneilla.
Salamapalloa voisivat opettaa lapsosille myös.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Salamapallo
Tyhmä laji mailalla lyödään palloo ja juostaan pesältä toiselle meillä saa kotona pesää eikä maksa mitään
Kranaatinheittoa opetellaan. Tarpeellinen taito.
Joustopohja siihen kenttään! Pallokin pomppisi paremmin ja pelaajan syöksy jatkuisi pomppuina pesälle. Alustava hinta-arvio noin 3,4 M€.
Koulukyydit ja vanhusten ruokapalvelut lakkauttamalla jää vielä rahaa herrojen lämpiö-aitioon katsomossa.
Pitäis lopettaa tollaset tyhjän päiväset lajit lätkä mukaan lukien ja antaa ne rahat sinne missä sitä oikeesti tarvitaan
Joustokau8kalo ja harjut valot oli ihan ilmoitusasia kaupungin päättäjiltä, tuskin tämä sen kummenpaa vaatii, tosin en tiedä onko pesäpallo, niinkuin jääkiekko, kokomuksen hyväveli järjestön jäsen.
Kaukalo siinä mielessä eri juttu että siellähän on kävijöitäkin, olisi hyvin voineet joukkueet sen maksaa lipputuloilla jos kerran pitää sellainen olla.
Mutta Harjun valot sitten, pitihän ne saada ja hienot valot onkin. Mutta mikähän niissä oikein maksoi?
http://yle.fi/uutiset/harjun_kentan_haikaiseva_ilme_puhuttaa/5442647
"Harjun kentän uusi valaistus maksoi noin puoli miljoonaa euroa."
"Valot ovat päällä ehkä 3-5 kertaa per kausi "
Musta pesis on hieno peli, siinä on sitä jotain kun könsikäs ottaa tukevasti kahdellakädellä mailan varresta kiinni ja alkaa paukuttaa..
Juu, se yläviistoon sojottava maila saa aivan kiihdyksiin. Hyvä peli.
Hyvä sponssibisnesehdotus...Pistäkää syöpää sairastavat lapset keräämään varoja.
Hankkikoot ite rahat moiseen hömpötykseen multa ei heru penniäkään
Kunhan et erehdy veroja maksaan niin ei kait sitten.
Parasta siis asua kaukana.
En maksa veroja enkä asu kaukana
Ei kantsi erehtyä kaupassa käymään sitten.
Himasella ois vyffee ellei sitten ole jo käyttänyt koko summaa, kysykää siltä.
Niin, saisi hienon "HIMASEN STADIONIN" vaikka? Kysykää tosiaan.
Kumminkin uusia rahoja tulee joten ei tarvii huolehtia poliitikon ystävän.
Sai uuden mutta voimalapa sai enempi.
http://www.ksml.fi/urheilu/uutiset/hippoksella-pelataan-pesapalloa-jatkossa-sittenkin/1725919
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013120317789169_uu.shtml
"Kaikkiaan Jyväskylä aikoo säästää lähivuosina 50 miljoonaa euroa vähentämällä 900 henkilötyövuotta.
Kaupunginvaltuusto antoi siunauksensa Jyväskylän Energian pääomittamiselle. Kaupunki joutuu pääomittamaan raskaasti velkaantunutta energiayhtiötään yli 53 miljoonalla eurolla. "
Kivihiilimursketta pesäpallokentän pohjaksi. Sitä on nyt tulollaan ties kuinka kauan. Siihen kun syöksyy niin ei ole väliä rotuennakkoluuloista, kaikki on saman värisiä.
En ole käynyt Saksassa sen jälkeen eikä tarvitse käydäkään. Enkä oopperassa, enkä pesäpallopelissä. Paskapalloa viskelee moni sellainen lahjakkuus, jolla olisi parempaa tekemistä keihään kanssa."
(Räty totesi 2005 Stuttgartin MM-kisoista.)
On muuten tylsin laji mitä löytyy se kepin heitto.
Mutta hepin keitto se vasta on jotakin!
Pienemmätkin kunnat laittelee kuntoon pesisstadioneitaan, täällä ei katosta edes ole.
http://yle.fi/uutiset/pesapallo_kruunaa_hyvinkaan_superviikonlopun/6705665
- Kaupunki on investoinut lähes miljoona euroa pesäpallostadionin kunnostamiseen. Saimme muun muassa uudet modernit toimitsijatilat ja uudet tilat myös seuratoiminnalle. Stadionilla on nyt vähän Hartwall-areenan tyylisiä loosseja, sanoo Yli-Saunamäki.
http://www.pesis.fi/superpesis/uutiset/?E2135375=/@News/2822506
Kahdennentoista peräkkäisen finaalipaikan lisäksi Jyväskylässä suunnitellaan myös muita suuria – uutta pesäpallostadionia.
– Meille kaikista suurin haaste ovat nämä olosuhteet. Meille on luvattu stadionhanke, joka pitäisi aloittaa nyt tulevana talvena tai keväänä, mutta ei ole rahaa. Suunnitelmat ovat kyllä kaikki valmiina, kun vaan löytyisi se alkupääoma, että voisi hakea valtionavustusta.
– Pesäpallostadionin kokonaiskustannusarvio on kolme miljoona euroa. Jos siihen otetaan veikkausvoittovaroja ja valtionavustuksia, niin olisiko se kaupungin osuus nyt miljoona euroa vai mitä. Puhutaan kuitenkin olemattomista asioista siihen nähden, mikä merkitys sillä olisi Jyväskylän kaupungille.
Katettu stadioni kannattaisi tehdä, voisivat talvellakin pelata ja harjoitella ja samalla vaikka lapsille sisäliikuntasali siinä olisi pakkaskelejä ajatellen.
Ei maksaisi mitään lämmittäminenkään kun ylimitoitettu on kaukolämpövoimala.
Linja-autoista puuttuu vielä käytävämatot.
kyl mattoi löytyy, pesismies tukee aina toista kamraattia!