Minulla on ehkä kutakuinkin kelvollinen jalusta jossa on mielestäni huterahko kinopää. Olen kuvaillut jo vuosia mutta koskaan minulla ei ole ollut jalustan jatkeena kuulapäätä. Kumpi on parempi ja miksi?
Kalustona on Canon D5Mk2 patteripacilla ja paksulla lasilla.
Kuulapää vs. kinopää
13
2858
Vastaukset
- D kuin D
Minulla on filmiajoilta periytyvä tukeva ja painava jalusta. Olen koettanut tulla toimeen sen mukana tulleella kinopäällä. Moni valokuvaaja (still-) vannoo kuulapään nimiin: kaikensuuntaiset liikkeet saadaan lukituksi kätevästi kerralla, yhdellä ainoalla kiristimellä. Kinopää puoltaa puolestaan paikkaansa videokuvauksessa (jota en juurikaan harrasta) ja panoraamaotoksia väsätessä.
>Kalustona on Canon D5Mk2 patteripacilla ja paksulla lasilla.
Älä ihmeessä! Minä olen ollut tähän saakka siinä käsityksessä, että digiä merkitsevä D on Canonilla tyyppimerkinnän numero-osan perässä, Nikonilla taas sen edellä. Olen siis luullut, että nuo Canonin mainiot vitoset ovat 5D, 5D Mk II ja 5D Mk III. Itse kuvaan Nikonilla (D7000). - vastapallo...
Kunnon kuulapää on kalliinpi. Melkein tuplasti. Tarvitsetko?
- mvkdshngv
Riippuu käytöstä.
Minulla on ollut molempia, mutta en tykkää, että kumpikaan on hyvä.
Kuula on nopea kiristää, mutta löysätessä se kaatuu holtittomasti jollekin sivulle, ellei pidä kameraa tukevasti käsin kiinni ja horisontti vinksahtaa helposti vinoon tukevastakin otteesta.
Pystyruutujen otto onnistuu vain jalustapannalla, tai kuulan rungossa olevan kallistuskolon kohdalla. Kuulan pitää olla todella hyvälaatuinen (pyöreä), mikään ei ole niin kamala käsitellä, kuin epätasaisesti nykivä kuulapää.
Kinopäässä on akselit korkeus ja sivusäätöön erikseen, jolloin horisontti pysyy aina kameraa käännettäessäkin suorassa, jos jalusta on asetettu "vaateriin". kinopäällä on myös helpompi seurata liikkuvaa kohdetta.
Kinopäällä kuitenkin särkee kameran helposti, jos pystysäätö ei ole kunnolla lukittu. Olen saanut yhteen objektiiviin särön ja rikkonut UV-suotimen, kinopään lipsahtaessa.
Itse kokeilemalla asia parhaiten selviää. Kun ottaa kameran mukaan voi liikkeissä kokeilla. - KuulaPää
Riippuu siitä, mitä kuvaat, ja missä.
Jos kuvaat sisätiloissa pelkkiä vaakakuvia tai videokuvaa (suora tasainen lattia) on kinopää hyvä vaihtoehto.
Kinopää on tarkoitettu siis oikeesti vaan videokuvaukseen.
Jos taas kuvaat vaikka metsässä vähän vinommalla alustalla, kaikki kuvat on kinopäällä vinossa jos et virittele jalustaa kunnolla vaateriin = Kinopää ei toimi.
Pystykuvat ei onnistu kinopäällä mitenkään.
Hommaa vaan kunnollinen kuulapää.
KUNNON kuulapäässä voit myös säätää sitä kuulan vastusta erikseen, joten se ei "kaadu holtittomasti jollekin sivulle".- 920
Kinopää ja videopää on 2 ihan eri asiaa.Kinopää ei sovi kunnolla videokuvaamiseen, on kömpelö. Videopäässä on usein nestevaimennettu vaakatasossa pyörivä ja eteen/taakse kippaava nivelistö.
Kinopäässä kameran saa käännettyä erillisillä nivelillä kierto, pysty ja sivuttaissuuntaan.
Itsellä on sekä kino-, tiltti-, video- ja kuulapäät. kaikki sopii hyvin eri käyttötarkoituksiin. Pääasiassa käytän kuulapäätä. - piojhghe
"Pystykuvat ei onnistu kinopäällä mitenkään."
Kyllä onnistuu ja helpommin, kuin yksinkertaisimmilla kuulilla, josta puuttuu panoraamausosa. Siis vapaasti pyörivä erikseen lukittava alaosa. Ilman sitä saa pyörittää koko jalustaa pystykuvissa, ellei jalustan keskiputki pyöri.
Vastuksen säätö ei paljoa auta keikkumiseen, vaikka kuulissa on todella erillinen ruuvi, jolla voi säätää esijäykkyyden. Jos kuula ei ole puhdas, tai siinä on pienikin valmistus epätasaisuus, niin käyttö on kärsimystä. Ja mitä parempi ja tasaisemmin liukuva kuula, sitä enemmän saa kameraa tukea käsin suuntaa säädettäessä ja varmasti horisontti kallistuu, ellei säätöä tee pelkästään panoraamaosalla.
Kaikki raskaammat sovellutukset käyttää kinopäätä, eikä kuulaa. Tukevampi ja helpompi säätää. Joissakin malleissa on myös kallistusasteikko.
Jokainen voi käyttää sitä, mistä tykkää, tai tilanteeseen sopii, mutta yleishyvää on vaikea löytää.
- Pistol Grip
Minusta ylivoimaisesti kätevimpiä on Vanguard GH-100 ja GH-200 kuulapäät. Hintakin on kohtuullinen
http://www.youtube.com/watch?v=YBEODEBgQXQ
http://www.youtube.com/watch?v=oxipKqcDmQ4- minulla on
tuo GH-100 pistoolipää ollut n 2 vuotta ja olen tyytyvväinen. tosin kameran obiskan paino on n parin kilon luokkaa ja alle.
- Hyvä kuula toimii
Muutaman vuoden käyttökokemuksella uskallan suositella:
http://reallyrightstuff.com/ProductDesc.aspx?code=BH-55-LR&type=3&eq=&desc=BH-55-LR:-Full-sized-ballhead-with-LR&key=it - 920
Yksinkertainen ja kätevä:
http://hintaseuranta.fi/tuote/cambo-cbh3-kuulapaa/452087 - Hemmynen
kunnon kuulapäässä on kiristys eli löysättäesssä ei kaadu holtittomasti sivulle.
ja pystykuvaukseen, Arca Swiss ja L kisko.- kjgfwfdg
Kyllähän kuulat lelukameroille riittää, mutta pistä siihen joko 800 millinen.
- joko 800
kjgfwfdg kirjoitti:
Kyllähän kuulat lelukameroille riittää, mutta pistä siihen joko 800 millinen.
joko 800 millinen ei taida ymmärtää mikä on jalustapanta
esim
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/11855/dktrv/Nikon-AF-S-NIKKOR-800-mm-f-5-6E-FL-ED-VR-teleobjektiivi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.605707- 1034849
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.3912876Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s931368Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3401119- 65951
- 29938
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46876Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja108856Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52839