Minkä niminen kirja, kenen kirjoittama ja kuvittama mahtaa olla teos, jossa metsään, ylös puiden varaan rakennettu "maja" lähtee tuulen mukana seikkailuun. Kävin katsomassa tämän myös elokuvana 80-luvun alkupuolella.
Taikariihi tms 70-luvulta
3
128
Vastaukset
- Korppi
Vai olikohan mökillä sittenkin pitkät jalat, joilla se loikki eteenpäin...?
- ddddddyyyy
Ei taida olla tämä?
The Phantom treehouse (1984 TV Movie, Animation)
Two Australian children chase a cat and a dog into a swamp near thier homes. Here they find a treehouse which they never noticed before. Inside the treehouse is a trapdoor which brings them to a wild and wonderful world with pirates, talking trees and bunyips!
Director: Paul Williams.
Writer: Paul Williams.
Stars: Brian Hannan, Beate Harrison, Jason Sole jne.
http://www.imdb.com/title/tt0470075/?ref_=ttpl_pl_tt - Korppi__
Ei ole The Phantom treehouse. Jos "taikariihi" ei ole kotimaista tuotantoa, se on ehkä tsekkiläinen. Elokuvassa taisi olla yhdistettynä animaatiota ja oikeaa videokuvaa esim. metsästä.
Täytyy jatkaa muistelua ja etsintöjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084622Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072333Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41231Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko44986