Olemme varanneet matkan Mombasaan tammikuulle 2014.
Harmittaa ,koska Finnmatkat näyttää alentavan hintoja koko ajan.
Ilmeisesti matkat eivät mene kaupaksi.
Kyllä meitäkin on alkanut hieman pelottamaan lähtö Keniaan.
Ulkoministeriön matkustajatiedote ilmoittaa, että terrori-iskujen ja kaappaustenkin vaara on olemassa Nairobissa ja Mombasassa..
Harmittaa kun Kenia olis niin mielenkiintoinen maa.
Täytyy nyt vielä miettiä vaihtaisko matkan vielä toiseen kohteeseen.
Harmittaa ,koska Finnmatkat näyttää alentavan hintoja koko ajan.
Ilmeisesti matkat eivät mene kaupaksi.
Kyllä meitäkin on alkanut hieman pelottamaan lähtö Keniaan.
Ulkoministeriön matkustajatiedote ilmoittaa, että terrori-iskujen ja kaappaustenkin vaara on olemassa Nairobissa ja Mombasassa..
Harmittaa kun Kenia olis niin mielenkiintoinen maa.
Täytyy nyt vielä miettiä vaihtaisko matkan vielä toiseen kohteeseen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Samaa olen minäkin miettinyt, mutta en sittenkään ole kohdetta toiseksi vaihtanut. Jos jotain on sattuakseen, se tapahtuu vaikka kotiovella. Ehkäpä tapaamme samalla matkalla?
Samaa mietitään täälläkin :( harmittaa kyllä jos matkalle ei päästä. Kohde olisi aivan huippu.
Terrori-iskujen ja kaappausten uhka oli myös viime talvena kun vietin aikaa Nairobissa. Silloin oli vielä vaalitkin. Kaikki sujui kuitenkin hyvin, vaalien alussa taisi olla Mombasassa jotain hulinaa..
Kenia on kyllä käsittääkseni vakaa valtio. Somalimaan rajoille ei kannata matkustaa eikä muutoinkaan omin päin kulkea pimeällä. Ravintolat ja hotellit auttavat luotettavien taksien hankkimisessa, sillä kyse on myös heidän elannostaan.
Terve maalaisjärki auttaa monessa kohdassa, kunhan muistaa ettei kaikkea tarvitse pelätä.
Finnmatkojen matkat ovat varsin turvallisia, eivät he vie jos on riskiä.
Jos vaihtamaan alkaa niin Tansania on hyvä vaihtoehto talvella, suuri vaellus on juuri silloin Tansaniassa, miljoonat knut ja seeprat.
Tansanian matkoja järjestää mm. Tema-matkat, Aventura, Mandala Travel ja Kontiki.
Nauttikaa lomasta
mv
Matkalle mekin ollaan lähdössä ja otetaan riski.
Pientä pohdintaa on täälläkin ollut kohteen vaihtamiseen, lomamatkan kun on tarkoitus olla rentouttava eikä liian jännittävä.
Ehkä Kenia kuuluu niihin maihin, joissa ei ihan rauhallista tilannetta tulekaan.
Matkaan ja terve maalaisjärki mukaan.
Mombasaan lähdemme 20.1.,vaikka hieman pelottaakin.
Pimeällä ei kuljeskella ulkona ja muutenkin maalaisjärki mukana.
Safarille Tsavon kansallispuistoon kuitenkin menemme. Kiitos henkilölle, joka antoi vaatetusohjeita safarille!
Näyttää tuolla Bangkokissakin olevan aika levotonta.
Toivotaan, että Keniassa on tulevina viikkoina rauhallista!
Nauttikaa lomastanne Mombasassa, siellä saatte varmasti olla rauhassa.Nairobi on toinen juttu,mutta mitäpä lomailija siellä tekisikään.
Aurinkoa & iloista mieltä!!