Olemme varanneet matkan Mombasaan tammikuulle 2014.
Harmittaa ,koska Finnmatkat näyttää alentavan hintoja koko ajan.
Ilmeisesti matkat eivät mene kaupaksi.
Kyllä meitäkin on alkanut hieman pelottamaan lähtö Keniaan.
Ulkoministeriön matkustajatiedote ilmoittaa, että terrori-iskujen ja kaappaustenkin vaara on olemassa Nairobissa ja Mombasassa..
Harmittaa kun Kenia olis niin mielenkiintoinen maa.
Täytyy nyt vielä miettiä vaihtaisko matkan vielä toiseen kohteeseen.
Mombasa tammikuu 2014
9
746
Vastaukset
- 20.1.2014
Samaa olen minäkin miettinyt, mutta en sittenkään ole kohdetta toiseksi vaihtanut. Jos jotain on sattuakseen, se tapahtuu vaikka kotiovella. Ehkäpä tapaamme samalla matkalla?
- ekaa kertaa afrikkaan
Samaa mietitään täälläkin :( harmittaa kyllä jos matkalle ei päästä. Kohde olisi aivan huippu.
- tipto
Terrori-iskujen ja kaappausten uhka oli myös viime talvena kun vietin aikaa Nairobissa. Silloin oli vielä vaalitkin. Kaikki sujui kuitenkin hyvin, vaalien alussa taisi olla Mombasassa jotain hulinaa..
Kenia on kyllä käsittääkseni vakaa valtio. Somalimaan rajoille ei kannata matkustaa eikä muutoinkaan omin päin kulkea pimeällä. Ravintolat ja hotellit auttavat luotettavien taksien hankkimisessa, sillä kyse on myös heidän elannostaan.
Terve maalaisjärki auttaa monessa kohdassa, kunhan muistaa ettei kaikkea tarvitse pelätä. - 7+9
Finnmatkojen matkat ovat varsin turvallisia, eivät he vie jos on riskiä.
Jos vaihtamaan alkaa niin Tansania on hyvä vaihtoehto talvella, suuri vaellus on juuri silloin Tansaniassa, miljoonat knut ja seeprat.
Tansanian matkoja järjestää mm. Tema-matkat, Aventura, Mandala Travel ja Kontiki. - SAFARI/RANTALOMA
Nauttikaa lomasta
mv- Matkakuume1
Matkalle mekin ollaan lähdössä ja otetaan riski.
- hillamarianne
Matkakuume1 kirjoitti:
Matkalle mekin ollaan lähdössä ja otetaan riski.
Pientä pohdintaa on täälläkin ollut kohteen vaihtamiseen, lomamatkan kun on tarkoitus olla rentouttava eikä liian jännittävä.
Ehkä Kenia kuuluu niihin maihin, joissa ei ihan rauhallista tilannetta tulekaan.
Matkaan ja terve maalaisjärki mukaan. - meiju4
hillamarianne kirjoitti:
Pientä pohdintaa on täälläkin ollut kohteen vaihtamiseen, lomamatkan kun on tarkoitus olla rentouttava eikä liian jännittävä.
Ehkä Kenia kuuluu niihin maihin, joissa ei ihan rauhallista tilannetta tulekaan.
Matkaan ja terve maalaisjärki mukaan.Mombasaan lähdemme 20.1.,vaikka hieman pelottaakin.
Pimeällä ei kuljeskella ulkona ja muutenkin maalaisjärki mukana.
Safarille Tsavon kansallispuistoon kuitenkin menemme. Kiitos henkilölle, joka antoi vaatetusohjeita safarille!
Näyttää tuolla Bangkokissakin olevan aika levotonta.
Toivotaan, että Keniassa on tulevina viikkoina rauhallista!
- munmombasa
Nauttikaa lomastanne Mombasassa, siellä saatte varmasti olla rauhassa.Nairobi on toinen juttu,mutta mitäpä lomailija siellä tekisikään.
Aurinkoa & iloista mieltä!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698