Kysynkin typerän kysymyksen?

Kysyjä?

Eli tuttavani tuossa vertasi kahta rotua puolustus tai johonkin vartiointiin.

Rotuna on howart ja toinen on keskiaasiankoira.

Kumpi noista on kovempi suojelina yleisesti rotuna?

Jospa kukin kertoisi oman version niin saan kertoa muiden näkemyksen hänelle.

9

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poiuio

      Keskari pistää howartin poskeensa ja vasta sitten rupeaa ihmettelemään että mitä tekis,ei niitä kannata verrata kun ovat niin erilaisia.

    • kustaantaas

      Jokkisauton ja formulan vertailua.

    • jokunen33

      Mitähän kysymuksellä ajetaan takaa,jos vartointikykyä esim suurpetoja vastaan niin keskari.
      Ihmisille riittää varsin hyvin howart.
      Keskinäisessä voimankoitoksessa edellä oleva vertaus formula kautta perheauto pitää suunnilleen paikkansa.
      Mutta jos pitää kysyä moista asiaa, niin suosittelen howartia.

    • Simonocus

      Itelläni on kaukkari ja jos olen oikein ymmärtänyt niin aika lähellä keskiasialaista. Eli suosittelen howartia talon vartija koiraksi. Esim. kaukkari on ihan karhu. Voima, koko, murina, ei löydy ns. tavallisista koirista. Lenkillä kaukkari vie ja omistaja roikkuu perässä. Howiksen saa opetettua paremmin ihmisyhteiskunnan säännöille.

      • qwdfaer

        Taidat olla vähän tyhmä kun annat kaukkarin viedä, se varmaan vie sua monessa muussakin asiassa jos sitä huvittaa.


    • veke...........

      Voiko kumminkin käydä niin että keskari ja howartin yhteen ottaessa pikku matsia keskari häviää howartille?

      Ja onko keskari käytännössä sama kuin kaukaasialainen?

    • Taitaa valitettavast

      i olla hovawartkin olla nykyisin ihan liian "lälly" edes vahtikoiraksi.

    • Kysyjä....

      Onko ne jopa siis howartit liian läälyjä?

      Liekkö tuo keskiaasialainen ja kaukaasialainen samanlaisia käytännössä?

      Kumpikohan rökittäisi toisen? vai olisiko se hyvin tasaväkinen ottelu noin niin kuin ajattelu asteella,en toki tarkoita sitä että oikeesti edes kokeiltaisikaan.

      Tuo howartista/ keskarin vertaaja omistaa saksanpaimenkoiran itse,niin hän väitti kuopion koirapuistossa hänen narttu saksanpaimenkoiransa oli ihan pölyytellyt noin vaan kaukaasialaista.

      Se sakemanni kuulema rähisee aina puistoissa kaikille koirille kokoon katsomatta.Ja on siis narttu ja 5vuotias.

    • minävaan

      Kyseiset rodut painivat ihan eri sarjassa voimiensa suhteen. Molemmat sopivat suojeluun. Niinkuin joku olikin maininnut niin keskari kuin kaukkarikin sopii mainiosti karjan suojeluun petoeläimiltä. Se on kuin luotu siihen. Laumanvartijat ovat ainoita joilla on luontainen tahto ja tapa taistella petoeläimiä vastaan. Se kertoo siitä kuka pystyy tarpeen vaatiessa tappamaan toisen.

      Tuttavasi saksanpaimenkoira on todennäköisesti hyökännyt aivan jonkun muun kuin kaukkarin kimppuun. Se tuskin eläisi enään, jos täysikasvuisen kaukkarin kimppuun olisi hyökännyt. Puhdasrotuinen ja ominaisuuksiltaan täysi kaukkari ei juuri siedä edes muita koiria, niitä ei koirapuistoissa käytetä. Tai ainakaan ne eivät koirapuistoon kuulu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      104
      2617
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1667
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1515
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1028
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      896
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe