Wlan ongelma

Moi.

Käytössäni on modeemi P-870HN-51b ja soneran valokuituyhteys. Täytyykö sen modeemin asetuksia säätää sen käyttöönoton jälkeenkin, jos täytyy niin mitä?
Tällä hetkellä nettiyhteyteni yhdistää vain modeeniin antamalla sen osoitteen selaimen osoitekenttään, mutta internettiin en pääse. Mikä vikana?
Ohjevihkoista ei ollut apua, vaikka useasti yritetty.
17140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tosiaan netti ei toimi wlanilla eikä kaapelillakaan.

Äänestä
  • Kytkennät on tehty useaan otteeseen juuri ohjeen mukaan. Kokeilin vielä juuri äsken, mutta tuloksetta.

    "DSL valo palaa tasaisesti vihreänä kun DSL-yhteys palveluntarjoajaan on muodostettu ja vilkkuu kun DSL-yhteyttä avataan palveluntarjoajalle."
    Kun kytken ohjeen mukaisesti modeemia DSL valo vilkkuu, mutta sen jälkeen palaa tasaisesti keltaoranssina.

    Äänestä

Tuohan on kupariin liitettävä modeemi eikä kuitusovitin ja sinulla on Soneran valokuituliittymä. Jokin ei nyt täsmää.

Äänestä
  • Kumma juttu. Aikaisemmin toiminut ongelmitta tuo modeemi ja valokuituyhteyden tulostakin on aikaa. Modeemin tulee siis olla VDSL2? Vai miten ongelma ratkeaa?

    Äänestä

  • Wlanongelmainen kirjoitti:

    Kumma juttu. Aikaisemmin toiminut ongelmitta tuo modeemi ja valokuituyhteyden tulostakin on aikaa. Modeemin tulee siis olla VDSL2? Vai miten ongelma ratkeaa?

    Kuituliittymässä on sovitin, joka muuttaa valon sähköksi. Nappasin kuvan miltä oma liittymäni näyttää.
    http://aijaa.com/nndWLb
    Tuossa maakaapeli on päätetty oikeanpuoleiseen laatikkoon eli siihen on hitsattu kaksi liitintä. Sitten pieni välikuitu menee laatikosta päätelaitteeseen, jossa valo muutetaan sähköksi. Sovittimeen on kuvassa liitetty kolme ethernet-kaapelia.

    Adsl ja Vdsl tekniikat ovat kuparijohtoon (puhelin) liitettäviä laitteita.

    Sitä tässä ihmettelin että miksi sinulla on kuparilankamodeemi vaikka sinulla on valokuituliittymä.

    Äänestä

  • Valokuituliittymä on kytketty päälle ainakin yli vuosi sitten.

    Äänestä

Palaako se internet merkkivalo jatkuvaa vihreää??

Äänestä
  • Internet merkkivalo ei näytä palavan.

    Äänestä

  • Wlanongelmainen kirjoitti:

    Internet merkkivalo ei näytä palavan.

    Silloin vika on siinä.

    Tuon ohjeen mukaan

    "INTERNET valo palaa vihreänä kun laitteen Internet-yhteys on kunnossa ja
    vilkkuu kun Internetiin siirretään tietoa"

    Äänestä

  • Wlanongelmainen kirjoitti:

    Internet merkkivalo ei näytä palavan.

    Modeemi ei saa ip-osoitetta soneralta.
    Yleensä, jos dsl-valo palaa samalla tavalla, ja värisenä kuin ennen, ja internet-valo ei, vika on sonerassa. Yrittäisin kyllä ensin resetoida modeemin. Ja tuota ennen ottaisin modeemista sähköt hetkeksi pois.

    Äänestä

Tuosta ongelmasta en tiedä,mutta minulla Saunalahti hyppää yht'äkkiä 3 Gstä 2 G:hen. Johtuuko sitten että ikkunoita liikaa yht'aikaa auki.?Hakee tosi hitaasti 2G:llä,

Äänestä
  • En usko. Luulen, että sinulla ei ole juurikaan ikkunoita kaksiossasi, jonka takia 3G:si temppuilee.

    Äänestä

  • Wlanongelmainen kirjoitti:

    En usko. Luulen, että sinulla ei ole juurikaan ikkunoita kaksiossasi, jonka takia 3G:si temppuilee.

    Kiitoksia avustanne täytyypä ottaa yhteyttä vikapalveluun.

    Äänestä

  • Wlanongelmanen kirjoitti:

    Kiitoksia avustanne täytyypä ottaa yhteyttä vikapalveluun.

    Tässä voi olla tilanne että:

    - Valokuitulinjaan on tullut vika, vaatii soneran asentajien korjauksen.

    - Valokuitulinja on kunnossa, mutta modeemi on kosahtanut, homma ei selviä kuin vaihtamalla toinen modeemi ja testaamalla sillä.

    Mutta soita sinne vikapalveluun ensiksi.
    Itsellä on parikin toimivaa varamodeemia näitä tilanteita varten ja useimmiten on ollut modeemi se syyllinen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Wlanongelmainen kirjoitti:

Moi.

Käytössäni on modeemi P-870HN-51b ja soneran valokuituyhteys. Täytyykö sen modeemin asetuksia säätää sen käyttöönoton jälkeenkin, jos täytyy niin mitä?
Tällä hetkellä nettiyhteyteni yhdistää vain modeeniin antamalla sen osoitteen selaimen osoitekenttään, mutta internettiin en pääse. Mikä vikana?
Ohjevihkoista ei ollut apua, vaikka useasti yritetty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu