hei! ajattelin hakea lukion jalkeen laakikseen, ja minua kiinnostaa patologia. kumma kylla, netista ei loydy mitaan hyvaa tietoa aiheesta, ei ainakaan naihin peruskysymyksiin. eli olisiko asiaan vihkiytyneita?
1.mita taytyy opiskella tullakseen patologiksi?(laaktiedetta..mutta?)
2.onko patologiassa aloja joilla ei tehda ruumiinavauksia vaan vain tutkitaan naytteita?
kiitos jo etukateen vastauksista:)
1.mita taytyy opiskella tullakseen patologiksi?(laaktiedetta..mutta?)
2.onko patologiassa aloja joilla ei tehda ruumiinavauksia vaan vain tutkitaan naytteita?
kiitos jo etukateen vastauksista:)
Vastaukset 2
Vanhimmat
1. Lääketiedettä, kyllä. Erikoislääkärin tutkinnon voit suorittaa suoritettuasi lääketieteen perustutkinnon, joka on vähintään 240 ov laajuinen lääketieteen lisensiaatin tutkinto.
2. Itse asiassa suurin osa patologin työstä on juuri tätä näytteiden kanssa nysväämistä. Jokainen patologi kuitenkin joutuu jossain uransa vaiheessa myös availemaan ruumiita (mitä itse asiassa joutuu myös ihan LL-tutkinnon suorittamisenkin puitteissa tekemään), joten tätä ei oikein voi välttää. Usein hankalissa tilanteissa patologi joutuu itse ottamaan haluamansa näytteet, joten avausrutiinin on oltava hyvä.
Eräs australialainen patologi on tehnyt laajat ja rönsyilevät sivut, joilta löytää runsaasti tietoa, vaikka toteutus onkin kevyehkö, humoristinen ja maallikoille tarkoitettu. Ihan huumorimielessäkin kannattaa kuitenkin tutustua sivustoon www.pathguy.com.
kiitoksia vaan:)