Petteri Järvinen salasanoista

salasanat Googlelle?

http://www.hs.fi/tekniikka/Salasanoissa on pakko fuskata/a1384830244853

Ei itse juttu, vaan sen kommentti:

"Höpö höpö. Tällaisen pölhöpopulismin voi jättää 90-luvulle. Nykyaikana järkevä ihminen tallentaa salasanat salasanamanageriin (ks google password manager), jossa salasanat ovat sekä turvassa, monimutkaisia että aina käytettävissä."

Että salasanat Googlen haltuun? Onkohan ihan järkevää?

14

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itselläni salasanat ovat tallessa Google Drive palvelussa. Eli on järkevää sillä ne pysyy aina tallessa ja ne on helposti saatavilla.

    • truecryptenderius

      Ei ei ei missään nimessä, jos jotain yksiyisyyttä haluaa.Miksi pitäisi ehdoin tahdoin luovuttaa omia tietojaan jollekin Googlen tai Microsoftin ym tapaisille fimoille. Yhtähyvinhän tiedot voi tallentaa vaikka suomi24 .palstalle.

    • nouunouunouu

      Juuri näin. Itsellä salasanat ovat siellä himmeessä aivomassojen harmaassa, mistä ne saa halutessa esiin eikä kuukkelit tai nsaat tule väliin - eivät ainakaan ole tulleet tähän saakka vaikka tiedä sitten mitä minunkin hermosysteemiin onkaan asennettu vimeisen leikkauksen jälkeen.

      Petterillä nyt vaan on mennyt pakka pahastikin sekaisin - toivottavasti edes itse miettii mitä puhuu. Salasanoja ei pidä koskaan luovuttaa edes toisen osapuolen palveluihin - saati sitten kolmannen osapuolen.

      • Hyvin uskaltaa kunhan laittaa hyvän salasanan esim Google tilille. Itse en näe mitään huonoa salasanojen tallentamisessa pilvipalveluun. Google tuskin kirjautuu niillä verkkopalveluihin.


      • Ihmisiä ei kiinnosta
        vapunen kirjoitti:

        Hyvin uskaltaa kunhan laittaa hyvän salasanan esim Google tilille. Itse en näe mitään huonoa salasanojen tallentamisessa pilvipalveluun. Google tuskin kirjautuu niillä verkkopalveluihin.

        Googlen ei tarvitse tutkia pilvipalvelua salasanojen vuoksi koska sillä on ne jo muutenkin. Aiheesta on ollut hyvin pientä keskustelua mutta luulen, että muutaman vuoden sisällä asiasta nousee samanlainen kohu kuin NSA-jutusta joka sekin oli tiedossa julkisesti jo heti alusta lähtien. Ketään vaan ei kiinnostanut, kuten ei tunnu kiinnostavan nytkään.


      • onnevaantörkeitä
        Ihmisiä ei kiinnosta kirjoitti:

        Googlen ei tarvitse tutkia pilvipalvelua salasanojen vuoksi koska sillä on ne jo muutenkin. Aiheesta on ollut hyvin pientä keskustelua mutta luulen, että muutaman vuoden sisällä asiasta nousee samanlainen kohu kuin NSA-jutusta joka sekin oli tiedossa julkisesti jo heti alusta lähtien. Ketään vaan ei kiinnostanut, kuten ei tunnu kiinnostavan nytkään.

        Oikeassa olet ja olen ihmetellyt samaa - ihmisiä ei vain tunnu kiinnostavan tämä.

        Kuukkeli tietää mitä teet jo ennen kuin sen teet.


      • niinnehuijaa

        Itsellä myös salasanat aivohermostossa - tällä hetkellä noin parikymmentä ja kaikki muistaa hyvin kunhan salasanoja luodessa käyttää tiettyä logiikkaa.

        Kaikki salasanat ovat yli 15-merkkisiä sisältäen erikoismerkkejä ja numeroita ja siten hyvin kryptisiä mutta silti helposti muistettavia.

        Itse en luottaisi mihinkään toiseen tai kolmanteen osapuoleen salasanojen säilyttämiseksi - vain omaan muistiin ja joskus muistilappuihin, jotka on säilötty erilleen koneesta varmaan paikkaan, joka ei ole näppäimistön tausta tai muuta vastaavaa.


    • Kalakkuna

      Itse säilytän satoja salasanojani usb tikulla josta ne on kätevä kopsata suoraan palveluihin kirjautumisessa, ei olisi mitään mahdollisuutta muistaa niitä kun ne on pitkiä sekamerkkejä.

      Toki myös varmuuskopio kannattaa ottaa.

      • tghinkaboudit

        Mullon Keepass ja SkyDrive kun kaikki laitteet on Microsoft-riippuvaisia. Jos olis android ja linux niin käyttäisin Google Driveä vaikka se onkin vakoilija numero 1. Mikkis sentään tekee bisnestä muilla alueilla, ei ihmisten tiedoilla. Miettikää sitä.


      • zz,dc)%#hh 7

        Huono on kun ei toimi Linuxissa. Epäilisin kyllä että F-securella on paljonkin yhteistyötä NSA:n ja muitten jenkkihöpötysten kanssa. En luottaisi tuohon vielä.
        Mihinkään pilvipalveluihin en ikipäivänä laittaisi mitään omia tiettojani.


      • Paran_oid

        Ilmaisia lounaita ei ole. Uskokaa jo!


    • pera78

      Löytyy jonkunnäköinen opaskin tälle, onko kokemuksia key ohjelmasta kellään?
      http://sammynsivut.com/2013/11/f-secure-key-salasanahallintaohjelma/

    • Kryptaus

      Ei, en näe järkeä laittaa salasanoja mihinkään palvelimelle, elleivät ne ole salattuja yhden salasanan takana oleva tietokanta.. Itselläni on keepassx josta varmuuskopiot googlella, ja nyt olen ruvennut harkitsemaan itse vastaavanlaisen ohjelman totetuttamista C lla, sillä en luota valmiisiin softiin. SQLite on hyvä ja kevyt, cplusplussaan vain sitten aes sha512-avaimella ja blowfish jollain 448-bittisellä avaimella. Siihen sitten yksi 40 merkkiä pitkä sekalainen salasana niin voi huoletta seuraavaksi 10 vuodeksi varmuuskopioida minne tahansa julkisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5132
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4271
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3629
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2729
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1949
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      115
      1754
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1501
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1073
    Aihe