Nyt syksyllä sain englannin 7. kurssista (luonto ja kestävä kehitys) arvosanaksi 8. Kuitenkin yo-kokeesta sain A:n. Tuntuu, että lukion kurssien loppukokeet eivät ole yo-kokeen kanssa samalla tasolla. Yo-kokeessa sanasto oli mulle aivan vierasta.
Pitkän englannin yo-koe
9
5248
Vastaukset
- Kurssi8 ei tarkota M
Ei kurssiarvosanat takaa menestystä Yo-kokeessa. Vaikka saisit englannista kympin joka kurssista ei se tarkota että saat yo:sta automaattisesti laudaturin. Kurssikokeisiin on niin helppo päntätä vähän sanastoa ja sen pohjalta saada hyvä arvosana, kun muistaa ne sanat hetkellisesti. Kurssiarvosanat antavat toki jonkinlaista kuvaa osaamisestasi, mutta Yo-kokeissa ratkaisee laajempi osaaminen ja kokonaisuuksien hallinta. Jos saat vaikka biologian kokeista aina 9, ei tarkota, että osaat E:n arvoisesti.
- ...?
Opettajat itse päättävät arvosanojensa tasosta, niitä ei ole mitenkään standardisoitu. YO-kokeet ovat ensimmäinen oikeasti reilu koe, kas kun kaikki tekevät saman kokeen ja ne arvostellaan samoilla periaatteilla.
Eli sinun opettajasi on antanut sinulle aivan liian helposti arvosanoja, siitähän se vain kertoo. - ei ihme
Opettajasi on pitänyt liian helppoja kokeita. Toisaalta montako kurssia sitä englantia on? Ei tule älliä, jos on vielä kursseja käymättä.
- huh...?
Naamakerroinkin vaikuttaa siihen tuleeko seiska plussasta seiska vai kasi
- peni
Kyllä saa korkeakoulututkinnolle heittää hyvästit jos englanti on A.itellä E vaikka en lukenut ollenkaan.kannattais jo miettiä mihin ammattikoululinjalle lähdet jatkamaan.
- DI.
peni kirjoitti:
Kyllä saa korkeakoulututkinnolle heittää hyvästit jos englanti on A.itellä E vaikka en lukenut ollenkaan.kannattais jo miettiä mihin ammattikoululinjalle lähdet jatkamaan.
..ai muka A:lla ei pääse korkeakouluun .... ?? Joopa joo!!
Kyllä nimittäin pääse ammattikorkeakouluun sekä jopa yliopistoon!
Ei hakemuksissa/pääsykokeissa katsota vain englannin yo tulosta..... - Anonyymi
DI. kirjoitti:
..ai muka A:lla ei pääse korkeakouluun .... ?? Joopa joo!!
Kyllä nimittäin pääse ammattikorkeakouluun sekä jopa yliopistoon!
Ei hakemuksissa/pääsykokeissa katsota vain englannin yo tulosta.....Varmaankin pääsee sisään mutta tutkinto voi jäädä ikuiseksi haaveeksi vain.
- Anonyymi
Syksyn 2025 englannin yo koe oli melko helppo sain 250pistettä lukematta juuri ollenkaan...siis pitkä englanti ,kurssiarvossnoilla ei paljoa merkitystä yo kokeessa.
- Anonyymi
Tuntuisi loogiselta että englannin yo-kokeen sisällöt vastaisivat englannin kurssien sisältöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14611311- 278063
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565840Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584503Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314296Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814152- 843448
- 803196
- 471679
- 391592