Hän ja hänen perheensä...

Ev. lut.

UT:ssa uskoon tultiin usein perhekunnittain niin kuin seuraava kertomus osoittaa. Kun perheen päämies tuli uskoon, katsottiin se myös koko muun perheen pelastukseksi. Päämiehen usko luettiin kaikkien perheenjäsenten hyväksi. Apostolien teot kertovat lisää.

Jeesus ja Sakkeus

Luuk. 19:
1 Jeesus tuli Jerikoon ja kulki kaupungin halki.
2 Siellä asui mies, jonka nimi oli Sakkeus. Hän oli publikaanien esimies ja hyvin rikas.
3 Hän halusi nähdä, mikä mies Jeesus oli, mutta ei pienikokoisena ylettynyt kurkistamaan väkijoukon takaa.
4 Niinpä hän juoksi jonkin matkaa edemmäs ja kiipesi metsäviikunapuuhun nähdäkseen Jeesuksen, joka oli tulossa sitä tietä.
5 Mutta tultuaan sille kohtaa Jeesus katsoi ylös ja sanoi: "Sakkeus, tule kiireesti alas. Tänään minun on määrä olla vieraana sinun kodissasi."
6 Sakkeus tuli kiireesti alas ja otti iloiten Jeesuksen vieraakseen.
7 Kun ihmiset näkivät tämän, he sanoivat paheksuen: "Syntisen miehen talon hän otti majapaikakseen." [Luuk. 15:1,2 ]
8 Mutta Sakkeus sanoi Herralle kaikkien kuullen: "Herra, näin minä teen: puolet omaisuudestani annan köyhille, ja keneltä olen liikaa kiskonut, sille maksan nelinkertaisesti takaisin." [2. Moos. 21:37; 3. Moos. 5:20-24; 4. Moos. 5:5-7; Luuk. 3:13]
9 Sen kuultuaan Jeesus sanoi häneen viitaten: "Tänään on pelastus tullut tämän perheen osaksi. Onhan hänkin Abrahamin poika. [Luuk. 13:16; Ap. t. 3:25]
10 Juuri sitä, mikä on kadonnut, Ihmisen Poika on tullut etsimään ja pelastamaan." [Luuk. 15:4 ]

8

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep!

      Yksilö ja ratkaisukeskeisyys ei ollut jeesuksen aikana kovinkaan muotia. Perheen pää määräsi myös uskon mitä perhekunnissa harrastettiin.

    • Totta puhutte, vaikka UT kyllä viittaa myös yksilön ratkaisuihin ja sen merkitykseen.
      Perheenpää siis päätti, mikä on perheen uskonto ja vastaus kutsuun. Niinhän nytkin lapset tiettyyn ikään saakka seuraavat vanhempia.

      Ristillä ryöväri teki henkilökohtaisen ratkaisun suhteessaan armoon, jota Jeesus tarjosi.

      Aikanaan myös maan tai hallinta-alueen uskonnon määräsi hallitsija.

      Tuula -pappi

      • sekoboltsi

        Ai sä Tuula oikein teitittelet multinikkiä ?


      • jep!

        Tuula-pappi

        Ryöväri -paralla ristillä ei tainnut olla perhettä. Apostoli Paavalikin taisi olla poikamies.


    • sekoboltsi

      Keskustelet itseksesi ?

    • Paavali oli poikamies, mutta ryöväristä emme tiedä juuri mitään.

      Tuula -pappi

      • Luen parasta aikaa Pyhä veri, Pyhä Graal kirjaa...Olkootkin huimilla ajatusloikilla etenevä kirja, mutta siellä on kuitenkin seassa ihan oikeaitankin tietoja. Siinä väitetään, että ryövärit on alunperin kirjoitettu selooteiksi. Pitääkö tuo paikkansa?


        ja toisekseen... riippuu evankeliumista, niin ryövärit eivät välttämättä katuneet tai pitäneet Jeesusta Jumalan poikana. Toisen evankeliumin mukaan MOLEMMAT ryövärit pilkkasi Jeesusta.

        " Tulkoon nyt ristiltä alas -- Messias, Israelin kuningas! Kun sen näemme, me uskomme häneen." Myös ne, jotka oli ristiinnaulittu yhdessä hänen kanssaan, pilkkasivat häntä. "

        http://www.evl.fi/raamattu/1992/Mark.15.html#21


    • Markus kertoo yleensä asiat vähän lyhyemmin, kuin muut.

      On myös evankeliumeja, jotka todistavat siitä, että Jeesus sanoi toiselle ryöväreistä, rosvoista, "totisesti, totisesti olet oleva kanssani taivaassa" eli mahdollinen pilkkaaja tuli viime hetken katumukseen ja sai vielä mahdolllisuuden. Armo kävi oikeudesta.

      Tuula -pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe