englannin lausuminen

En osaa ollenkaan ja mua vituttaa kun jos on esim sana looked nii sanottas se normisti eikä mikää lukudukumukuzukuzuku :D
11270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Niinpä :D

Äänestä

Ei tuo nyt mitään, kun ymmärrettävissä, vaikka tankeroenglannilla sanois. Nää jotkut lukion sivistyssanat taas on sellasii kielenvääntäjii et huhhuh

Äänestä
  • Kyl se menis salee perille mut koulus ei maikka diggaa :D

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Kyl se menis salee perille mut koulus ei maikka diggaa :D

    Aina on kuulijalle helpompi, jos osaat puhua kunnolla. Esimerkkisanassa "looked" ei haittaa, vaikket osaakaan sitä oikein ääntää, mutta monet sanat menevät helposti sekaisin, jos niitä ei äännetä oikein. "Through" ja "tought" ovat siitä yksi esimerkki. Tankeroenglanti saa joka tapauksessa puhujansa näyttämään vähän yksinkertaiselta, suorastaan tyhmältä.

    Turha valittaa asioista, joille ei voi mitään. Kyllä maahanmuuttajatkin varmasti manailevat suomalaisia äänteitä, mutta eivät hekään voi asialle mitään. Olkaamme onnellisia edes siitä, ettei suomessa ole aksenttia, joten kun englantia lopulta oppii puhumaan, on aksentti sangen puhdas. Englanti on oikeasti varsin helppo äännettävä, kokeilkaa joskus ranskaa tai venäjää, eivät ole kaukana meiltä nuo kielet, mutta aivan karmeita puhuttavia ovat meikäläisille.

    Koskaan en ole erityisesti suullisen kielen opiskeluun panostanut ja siitä huolimatta suoritin vapaaehtoisen suullisen kokeen lukiossa kiitettävällä arvosanalla. Ei se ole niin vaikeaa. Tärkeintä on kuulla paljon kieltä ja joutua sitä puhumaan. Tekemällä oppii. Itse opin puhumaan Ranskaan suuntautuneen leirikouluvahtotsydeemin aikana enkkua. Ranskaa en kyllä oppinut, vaikka A1-kieleni onkin :D Mutta ihan itsestään se ääntäminen voi tulla.

    Äänestä

En nyt tiiä mitä tällä alotuksella haet.. Mutta et sä voi valittaa toisen kielen ääntämisestä. Kielet on erilaisia. Iha sama se on ku Conan O' Brien koittaa mongertaa suomee. Varmaan se olis helpompaa sanoo looked ku ääntää se oikein, mutta ne oikeet kielenpuhujat saattais nähä sut vähä tyhmänä.

Äänestä
  • Ääntäminen on easy

    Äänestä

Se johtuu siitä että englannissa aakkosetkin lausutaan eri tavalla

Äänestä

Mua aina nolottaa hirveesti koulussa jos on jotain paritehtäviä tai pitää lukea koko luokan kuullen jotain, on ahdistavaa kun ei osaa ääntää oikein:(
Pitäis vaan opetella miten noi kaikki aakkoset lausutaan niin ois varmasti helpompaa sitten!:) Täytyy vaan ahkerasti harjoitella, ei se niin vaikeaa voi olla. Tsemppiä sinullekkin kertaamiseen, se todella kannattaa.

Äänestä
  • Kannattaa katsoa tv-sarjoja ilman tekstejä tai enkunkielisillä teksteillä. Silloin sitä oppii paremmin, miten ne sanat lausutaan, joten sen jälkeen vika ei ole tiedon puutteessa vaan motoriikassa, sitäkin voi harjotella jos ei saa naamaansa väännettyä vieraiden äänteiden mukaan.

    Ite katoin Doctor Whota sen verran paljon, että siltä pohjalta napsahti suullisesta kokeesta ysi. Peruskoulussa en vielä enkkua kauheesti osannut / uskaltanut puhua, mutta nykyään höpisen itsekseni enkuksi jatkuvalla syötöllä. Sitenkin muuten oppii puhumaan kun puhuu vaikka peilin edessä. Ei tarvii pelätä häväistyksi joutumista kun kukaan muu ei kuule :D

    Ymmärrän kyllä hyvin, ite välttelin aina mahdollisuuksien mukaan kaikkea puhumista vierailla kielillä silloin peruskoulussa. Osasyy saattoi olla luokassa, oli ihan tarpeeks vaikeeta olla hylkiö puhumattakaan et olis siihen päälle tarvinnu olla naurunaihe.

    Äänestä

Toi looked lausutaan niiku luukd :D Et ei se kovin vaikee oo. Paitsi toi u sanotaa vähä eri lailla :D

Äänestä
  • katoin läpäl kääntäjäst nii siel äännettii 'lööthh' :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauheaa on kirjoitti:

En osaa ollenkaan ja mua vituttaa kun jos on esim sana looked nii sanottas se normisti eikä mikää lukudukumukuzukuzuku :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu