Tilanne on tämä: peltikattoni vuotaa jostain kohtaa, alue on rajallinen kylläkin, mutta en ole keksinyt tarkkaa kohtaa. Haluaisin korjata katon siten, että vanha katto purettaisiin n. 10-15 m2 alueelta ja laitettaisiin uusi aluskate ja uudet pellit siihen. Mutta se ei kattofirmoille käy, vaan katto halutaan uusia kokonaan, tietysti suolaiseen hintaan. Ihmettelen, että miksi ei muka peltikattoa voisi korjata täysin toimivaksi eli vedenpitäväksi? Tiedän mitä haluan tehdä, mutta en saa ketään tekemään sitä :( Kait se on tehtävä itse, vaikka pelti painaa tuhottomasti ja korkeat paikat ei ole heiniäni. Kiitos jos luit vuodatukseni :)
Peltikaton korjaus
Amazing
3344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Varmaan siks että tarkkaa kohtaa ei voi tietää ja siks että pienen alan korjaaminen kunnolla on hankalaa. Aluskatteen saaminen pienelle alalle on vielä hankalampaa. Korjattu katto alkaisi pian vuotaa ja vaatisit kattofirmalta korvauksia. Kukaan ei halua tehdä työtä jota ei voi tehdä kunnolla ja varmistua siitä että lopputulos on 100% hyvä.
Varmasti joku tuntityöläinen suostuu hommaan. Hommaat vaan telineet ja varusteet ja sanot mitä pitää tehdä.
Kiitos esittämistäsi perusteluista :)
Myöskään tälläiselle työlle ei voi antaa takuuta. Jos kattosi on kovin vanha, niin vanha pelti ei kestä saumaamista. Joten se voi aiheuttaa lisää vuotoja. Moni kattofirma häviää vähemmän kun jättää tälläisen tekemättä.