Vieläkö Lopotista saa pontikkaa? Nyt tarvittais ihan semmosta vanhan ajan omissa nurkissa keitettyä, eikä mitään näitä luvalla tehtaissa keitettyjä uuden ajan pontikoita. Aito luonnon tuote alkaa olla harvinaista jo taas nykyään.
Pontikkaa Lopotista
66%
332085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
En tiedä missä tämä Lopotti on, mulla kyllä olis taitoa ja tietoa "Korvenkyyneleen" tekemiseen, mut vallesmanni vei tai oikeastaan hakkas kirveellä Tuohtaansuon pajan palkeet 1973. Jot sillai. Isä rikastu pirtua salakuljettamalla kieltolain aikaan (ettehän te nutipäät tiedä edes semmoista.?)
Lopotti on tismalleen Jämsän kirkon kohdalla joen vastakkaisella puolella. Siinä kohtaa muuten oli 300 -400 vuotta sitten Jämsän ihan alkuperäinen keskusta, missä pidettiin isoja markkinoitakin aikoinaan. Lopotista meni suuri puusilta joen yli kirkolle, joten kyllä Jämsässäkin on ollut aikoinaan kirkko keskellä kylää. Iso ökytalo kuten esim. Hinkkala oli silloin aivan keskustan tuntumassa.
Myöhempien vuosisatojen myötä uusi keskusta alkoi muotoutumaan nykyiselle paikalleen, jolloin taas Vitikkalan kartano oli aivan keskustan tuntumassa. Alkuperäinen Vitikkalan navetta oli ihan kartanon pihapiirissä, mutta siirrettiin sitten nykyiselle paikalleen Pukinvuoreen menevän tien varteen, koska kartanon herrasväki ei halunnut pitää haisevaa navettaa pihapiirissään aivan Jämsän keskustassa.
Oli ihan hyvää historiatietoa Karjalanpojalle. Kiitos! Tälläiset keskustelut tänne ovat tervetulleita, eikä kaikki paskanjauhamiset,. Jatketaan tarinoita.
paskaa jauhat mamu
Löytyykö jostain nettikuvia tuosta jämsän kehityksestä vuosien varrelta? Kanssa kannatan tällaisia keskusteluita ja oman seuden historia kiinostaa aina!
Ei jämsän nykynen pappilakaan ole alkuperäisellä paikallaan. Ja kirkonmäellä oli joskus kaksi kellotapuliakin.
Tuolta kun klikkailet kuvia auki, niin näkyy Lopotti ja Jämsän vanhat puusillat. Surffailemalla tuon sivun eri osa-alueita, löytyy kaikenlaista tietoa ja muitakin vanhoja kuvia Jämsästä.
http://www.museo24.fi/?action[]=INavigation::viewArticle(9547)
Ennen oli joen yli vain yksi silta ns kirkkosilta. Milloinka rakennettiin ensimmäinen silta nykyselle paikalle arvion ristille ?
Eiköhän siellä Jämsänkosken lopetettavassa kirjastossa ole paikallisesta historiasta paljonkin kirjoja. Nyt kannattaa hakea mahdollisimman paljon kirjoja lainaksi niin saa ne itselleen ihan omaksi kun kirjasto lopetetaan jolloin kirjojen palaurtus ei ole enää mahdollista.
vekkulassa on sepän pannut tarviitaessa käytössä..
Ryssät hyökkäs kirkolle isovihan aikaan jotain1700 ja tappoivat siltavahdin ja paikallisen pastorin.Olisiko yrittänyt kammeta sillan tai lautan toiselle puolelle jokea tai varoittaa pappilaa.
Silloinkos ryssät jo alotti Jämsän valtaamisen? No,ilmankos heikäläisiä onkin seudulle siinnyt ja nykyään heitä niin täällä paapotaan.
Nykyinen Suomi ja Jämsä oli Isonvihan aikaan vielä 1700-luvun alkuvuosikymmeninä Ruotsia. Ruotsin pääsotajoukot oleilivat siihen aikaan tuolla Perämeren rannoilla. Venäläiset kasakat mellastivat 1700-luvun alussa mielensä mukaan muualla Suomen alueella.
Keuruulla kävivät mm. Herpmanin poikien kimppuun tappaen nämä pitkät ja voimakkaat pojat lopulta suurella ylivoimalla. Kasakat olivat tunnettuja julmuudestaan ja siitä kumpuaa pohjanmaalla suuri ryssäviha, vaikka pohjalaiset eivät asuneet lähelläkään Venäjän rajaa.
Kasakat olivat vielä 1800-luvulla pahoja vastustajia sotahommissa. Taitavia ratsastajia pitkien sapeliensa kanssa ja vielä semmoiset 3,5 metriä pitkät keihäät joka ukolla siellä hevosen selässä.
1900-luvun alussa kun alkoi tulla konekivääreitä, niin kasakoitten valta taistelukentillä alkoi murentumaan, kun tuli konekivääreistä kuulaa vastaan semmoisia määriä, että kaatui kasakat ja hevosetkin. Heidän taistelukykynsä oli perustunut juurikin siihen, että hevosella pääsi nopeasti kohteeseen ja sieltä korkealta hevosen selästä oli hyvä hakata pitkällä sapelilla ja tökkiä sillä pitkällä keihäällä vastapuolen sotilaita, jotka olivat jalkamiehiä aseinaan pelkät miekat. Ampuma-aseita ei juurikaan ollut kasakoitten suuruuden aikaan.
Suomen sodan aikaan vuonna 1809 Jämsän seudulla majaili noin 8000 venäläistä... tiedä kuinka monella jämsäläisellä "porvarillakin" virtaa veressään ihan aitoja venäläisiä geenejä?
Onko Lopotissa kirpputoreja? Sako sieltä pontikkaa? Tulemme hiihtolomalla käymään.
Kyllä on kirppuja ja luteita, työnnä se pontikkapullo hanuriisi niin saat siitä suurimman huvin kun kirvelee ja teekee hyvvee samalla.
Eikö sitä ponukka haettu ennen sielä Poro-ojan takaa Mäntäntien varresta? Hyvää oli!
Siinä nykyisen Jokilaakson Juuston vieressä, missä on nyt joku rakennusliikkeen romuvarasto, oli vielä 70-luvulla semmoinen helkkarin suuri ja 1800-luvulla rakennettu rakennuksen romisko. Oli kuulemma ollut alkuaikoinaan joku kuumesairaala. 70-luvulla siinä asuivat nämä kaikkien tuntemat kaksospojat, eli Rimmari ja Rammari. Toinenhan niistä on ollut jo haudassa jonkin aikaa... en vaan ikinä muista kumpi. Toinen niistä paleltui sammuneena pakkasella Märäsojan parakin lukitun ulko-oven eteen, kun ei kukaan päässyt sisältä avaamaan ulko-ovea lukituksesta, kun koko kööri oli sisällä sammuneena.
Rimmari ja Rammari myi sieltä vanhasta kuumesairaalasta ruskeata pohjaanpalanutta hirveän makuista pontikkaa 5 markkaa puolen litran pullo. Sitä rakennusta pääsi ajamaan autolla ympäri niin, että rakennus jäi ympyrän sisälle pieneen metsikköön. Poliisitkin järjesti joskus ratsian niin, että ensin seurasivat, mitkä autot kiersi sitä talonromiskoa ja kun auto lähti sieltä röttelön pihasta vanhainkodin ja sen vanhan kivinavetan kulman välistä kohti Jämsän keskustaa, pysäyttivät auton. Auton tarkastus ja pontikan takavarikointi. En tiedä, myönsikö kukaan ostaneensa pullon juuri pari minuuttia aikaisemmin... mistä lie olivat kertomustensa mukaan ostaneet pontikkansa autoon jo paljon aikaisemmin siltä kuuluisalta tuntemattomalta mieheltä.
Taannoin tuli poliiseille ilmianto: Rimmarilla ja Rammarilla keitetään viinaa. Asiaa tutkittaessa kävi ilmi, että siellä oli Koskenkorvapullo (013) avaamaton kiehuvassa vesikattilassa
Palokunta poltti pari vuotta sitten näin kevättalvella vähien lumien aikaan sen puliukkojen parakin siitä Märäsojan sillan läheltä. Kait niistä Jämsän puliukoista jo niin iso osa on ryypännyt itsensä hautaan, että niitten vanhoja asuntoparakkeja on jo kaikista helpoin vähentää polttamalla?
Viellähän se toinen myi tuossa junanradan vieressä, ne vaan poltti kämppänsän. Kyllä kovaa ainetta löyty haapajoelta palomäen takaakin.
Onko siinä talossa kirpputori?
Juu olihan siinä ihan reilun kokoinen kirpputotori.
Kuka sitä pontikkaa Poro-ojalla keitteli? Ei sunkaan Sulo?
Kai se joku Kurre oli.
En usko Mannisen veljestenkään Poro-ojalla pontikankeittoa osanneen... eli kuka / ketkä sitten?
Ruotsinkorvessa tekijät oli.
Ei voittanu hopsun ukkoja
Kollina löydettin Mäntäntien varressa oli ilveslava. Vastakkaiselta puolen käänty jollekkin montulle. sielä oli komee pirtutehdas.
Se paikkakunnan ainoa pirtutehdas on ollut ihan Ilveslinnan lähituntumassa. Kyllä näissä muissa keiteltiin pontikkaa ja useimmiten huonoa sellaista.
Mistä saa pirtua? Sillähän tuo koronakin lähtis.
No mee hakeen apteekista, jos saat joltain reseptin!?
hae tenua huoltoasemalta ajaa kuule samanasian