Latasin Debian 7:n. Asennus onnistui tosi hienosti ja toimii muutenkin mallikkaasti, MUTTA en saa Yle areenaa, youtubea, yms näkymään, en sitten millään! Olen nyt pari päivää taistellut tämän ongelman kanssa. Ok, meikäläisen pitäisi siirtyä Ubuntuun, olisi yksinkertaisempi tällaiselle tumpelolle aloittelijalle. Mutta jostakin syystä olen tykästynyt tuohon Debianiin ja haluaisin käyttää sitä.
Olisiko kellään YKSINKERTAISTA ohjetta miten saisin nuo toimimaan (flash player ???), siis aivan rautalangasta väännettyä ohjetta? Tuossa oli aiemmin ohjeita miten saa multimediat toimimaan - kokeilin - ja eikä näy....
Ei toimi ei....
19
566
Vastaukset
- -122-
Kirjoita Iceweaselin osoiteriville komento about:plugins ja katso löytyykö
Schockwave flash riviä.
Muuten itsellä oli vanhassa läppärissä sama vika flash videot ei
millään ruvennet toimimaan. Syynä oli SSE2 cpu tuki puuttui.
Piti vaan ladata vanhempaa flashia joka vielä pyöri koneessa.
Tuossa asiasta. Olethan myös poistanut vapaan flashin=gnash:in
adoben flashin tieltä.
http://linux.fi/wiki/Flash - multimediat
Yritetään auttaa eli ensin laitetaan sources.list kuntoon eli kirjaudut root tunnuksin terminaaliin gedit /etc/apt/sources.list ja lisäät sinne seuraavat repot eli:
deb http://ftp.fi.debian.org/debian stable main contrib non-free
deb-src http://ftp.fi.debian.org/debian stable main contrib non-free
deb http://ftp.debian.org/debian/ wheezy-updates main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ wheezy-updates main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib non-free
deb-src http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib non-free
deb http://www.deb-multimedia.org stable main non-free
Tallenna !!!
Seuraavaksi komennat apt-get update ja asennat apt-get install deb-multimedia-keyring ja vielä kerran apt-get update
Sitten jatketaan edelleen terminaalissa ja kirjoitat apt-get install flashplugin-nonfree ja hetken päästä on toimima flash sinun koneellasi. Jos koneeltasi löytyy gnash plugins niin poista se komennolla apt-get --purge remove gnash tuo gnash on open source versio joka ei toimi youtube yms sivustoilla.
Muut multimedia saat toimimaan seuraavalla rimpsulla eli asenna seuraavat:
apt-get install gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-plugins-bad
gstreamer0.10-plugins-base gstreamer0.10-plugins-base-apps gstreamer0.10-plugins-good gstreamer0.10-plugins-really-bad gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-tools gstreamer0.10-x ffmpeg ffmpeg2theora x264 w32codecs
Ja loput asiat kannattaa kysellä http://suomi-debian.org Debiania ei ole tarkoitettu Flash sisällön käyttämiseen. Sopivin käyttöjärjestelmä tähän on Ubuntu 12.04 LTS.
- Itse asiassa
Ubuntua ei suositella käytettäväksi, koska se sisältää vakoiluohjelmia.
- m-kar_vittuun
Ota nyt taas ne LÄÄKEESI M-KAR JA LOPETA SONNAN JAUHAMINEN..
Itse asiassa kirjoitti:
Ubuntua ei suositella käytettäväksi, koska se sisältää vakoiluohjelmia.
Älä valehtele! Ubuntu ei sisällä mitään vakoiluohjelmia.
m-kar_vittuun kirjoitti:
Ota nyt taas ne LÄÄKEESI M-KAR JA LOPETA SONNAN JAUHAMINEN..
Mikä siinä totuuden kuulemisessa aiheuttaa tuollaista reaktiota?
Flash Player on valmiina Ubuntussa. Lisäksi se on ladattavissa lisäosana Windowsiin, Mac OS:n sekä rpm/LSB järjestelmiin, käytännössä Red Hat Enterprise/CentOS, tai Suse.
Binääritasolla LSB yhteensopivilla Flash Playerin pitäisi toimia, myös Debianilla mutta siinä sitten säädetään, eli ei selvästikään ole tarkoitettu Debianille.
Noin lyhyesti, kannattaa valita käyttöjärjestelmä käyttötarkoitusten mukaan niin tulee vähiten harmia. Debian on tarkoitettu erilaiseen käyttöön.m-kar_vittuun kirjoitti:
Ota nyt taas ne LÄÄKEESI M-KAR JA LOPETA SONNAN JAUHAMINEN..
Kannattaa myös huomoida se, että Flash Playerin tuki kestää enää Ubuntussa sellaiset 3.5v, joten sen tuki on aika hyvin vastaava kuin Ubuntu 12.04 LTS:llä, eli niin pitkään kun Flash sisältöä haluaa käyttää, Ubuntu 12.04 LTS on oiva valinta. Ne Flash sisällöt varmaan häviää aika pian.
- toimii kyllä toimii
"Debiania ei ole tarkoitettu Flash sisällön käyttämiseen. Sopivin käyttöjärjestelmä tähän on Ubuntu 12.04 LTS. "
No, mitä varten se asennuspaketti löytyy sieltä
Debianin repoista, jos sitä ei ole tarkoitettu käytettäväksi?
https://wiki.debian.org/FlashPlayer
Kiitos kaikille ohjeista. Päätin kuitenkin siirtyä takaisin Ubuntuun (12.04. LTS). On kuitenkin tuttu ja turvallinen.
- Jospaa
Onnistuit asentamaan Debianin verkosta, niin kertoisitko linkin.
Olen yrittänyt etsiä, mutta on yhtä toivotonta, kuin etusivu, josta pääse vain etusivulle. - netinstall
Jospaa kirjoitti:
Onnistuit asentamaan Debianin verkosta, niin kertoisitko linkin.
Olen yrittänyt etsiä, mutta on yhtä toivotonta, kuin etusivu, josta pääse vain etusivulle.http://www.debian.org/distrib/netinst
Tämä suomalainen sivu on vanhempi kuin uusin englanninkielinen sivu,siirry sinne lataamaan:
http://www.debian.org/distrib/netinst.en.html
- m-kar_vittuun
Hei hei sitten vain.. Taidat olla M-kar kaveri???
En tunne kyseistä kaveria, vaikka olisin ihan halukas tutustumaan.
Mutta sinusta en olisi ihan varma, ainakin käytöstavat on hakusalla.
- chant
Ite asensin debian 7.2 ja ei siinä tarvii tehdä mitään muuta kun vaikka synapticilla laittaa ruksit contrib non-free ohjelmalähteisiin eli ottaa ne käyttöön. Ei tarvinnut edes multimedia.org repoa.
Nämä asensin: totem-mozilla ja flashplugin-nonfree.
Ja sitten normaalit käyttöohjelmat: audacious, audacity, openshot, radiotray, dvbcut, winff, xine-ui, vlc, geeqie, dvb-apps...
Avidemuxia ei löytynyt näillä repoilla, mutta kaikki tiedostot mp3, mp4, flv, avi, mpg... pelasi heti.- chant
No se avidemux näyttää olevan siellä multimedia repolla, että voihan senkin asentaa, jos haluaa.
- 18+3
Itse lataan Flash playerin Adoben sivuilta ja puran sen .mozilla/plugins kansioon.
- Fhp2yhuG
Kun asennat paketin flashplugin-nonfree niin se tekee saman mutta asentaa flashplayerin kaikille käyttäjille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222848Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101982Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.551829Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671779Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971733Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211684Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.751493Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001255Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141232Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198
