Uusi lapsi perheeseen

Sipasu87

Meille on syntymässä lapsi ensivuoden puolella ja meillä on entisestään jo 3,5v poika. Ollaan jo vähän vihjailtu, että hänestä tulee isoveli ja että meille tulee vauva. Poika vaikuttaa melko mustasukkaiselta.

Tuli vain mieleeni, että lapsuudessani oli ystävälläni sama tilanne ja hänelle näytettiin jotain pupuvideota, jossa selitettiin mitä uusi vauva tarkoittaa ja se on vain hyvä asia ja että rakkautta riittää molemmille tasapuolisesti.

Mahtaako kukaan muistaa kyseisen videon nimeä, tai muita vastaavia ohjelmia tai kirjoja?

Kiitos!

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mummi *

      Miksi vihjailette pojalle?
      Kertokaa selvin sanoin, että pian tulee vauva ja häntä varten tehdään nyt tämää ja tuo asia. Kertokaa, että pian poika on isoveli. Yhdessä sitten hoidatte vauvaa.

      Kun asia on kerrottu, siitä ei sitten ole tarpeen puhua kaiken aikaa. Liian aikaisin muutenkin olette asian kertoneet, sillä lapsen aika on ihan toinen kuin aikuisen.
      Nyt olette kertoneet, nyt se on tiedossa ja nyt elätte viimeisiä aikoja kolmistaan. Pojalle pitää antaa aikaa. Hänelle ei ikinä saa antaa sitä kuvaa, että hänen asemansa perheessä on vauvan tullessa huonontunut.
      Vauva vie esikoiselta valta-aseman ikiajoiksi. Se on varmasti aina suuri järkytys, eikä sitä saa kuitata kevyesti mustasukkaisuudella.
      Se on hätää.

      Videosta en tiedä mitään. Mutta ette ole pupuja. Olette perhe. Iloitkaa yhdessä toisistanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe