Kirkko_kuulolla oli arkkipiispa Kari Mäkisen hyvä avaus. Se oli vilpitön pyrkimys sananvapauteen ja avoimuuteen myös uskoon ja uskontoihin liittyvissä asioista. Palstan vastaajille oli ilmeisesti yllätys että he kohtasivat palstalla syvällistä ajattelua ja tietoa, usein enemmän mihin heillä itsellään oli valmiutta vastata. Myös kritiikkiä kirkon ja sen edustajat saivat, osin aiheellista osin aiheettomasti.
Papit ovat tottuneet kohtaamaan seurakunnallisissa toimituksissa yleensä mielipiteitään kohteliaisuuden vuoksi piilottelevia ihmisiä tai sitten mitään kovin syvällistä ajattelua. Kysymykset ja vastaukset mielivirsistä eivät monellekaan täällä enää riittäneet, vaan vaadittiin suolaa sanomaan, ei kaikille mielistelemistä, mikä on nykyisin erityisesti luterilaisen kirkon työntekijöiden synti.
Papit vastasivat usein vaikenemalla asialliseenkin kritiikkiin koska työnantajaa vastaan sanominen ei oikein olisi ollut mielekästä. Onneksi täällä oli keskustelijoita jotka eivät mielistelleet ketään vaan toivat näkemyksensä selvin sanoin ja perustellusti esille. Kiitos kaikille, myös niille jotka toivat vapaakirkollisia näkemyksiä ainoina oikeina. Nythän tiedämme mitä ne ovat.
Ateistit olivat palstan suola ja usein he toivat tänne enemmän oikeaa tietoa kuin konservatiiviuskovat jotka toimivat usein vain omien luulojensa mukaan ja käyttivät Raamattua kristallipallonaan korottaakseen itsensä ja omat ideansa jumalallisiksi. Tämä kaikki on todellisuutta nykyisessä Suomen Siionissa ja hyväksyttävä että näin on. Parannukseen kristityn on aina pyrittävä ja kuunneltava herkällä omallatunnolla myös itseensä kohdistuvaa kritiikkiä. Se on kaiken muutoksen edellytys myös tulevaisuudessa.
Kirkko_kuulolla oli hyvä palsta
57
153
Vastaukset
- Rukouksin
Kiitos kaikille palstan vastaajille ja kirjoittajille. Olette olleet ihania.
Ev. lut.
Ilmeisesti palsta oli jonkinlaine järkytys: aika epäkohteliaita ihmisiä oli paljon. Toisaalta oli aivan toisenlaista Raamatun tuntemista, kuin mitä ilm. odotettiin. Minusta palsta meni liikaa viemäriksi viime aikoina. Ehkä asioilla on oma aikansa. Kiitos kirkolle tästä palstan kolmesta vuodesta. Kiitos papeille vastauksista. Kiitos kirjoittajille.- Nasse.
boxi kirjoitti:
Ev. lut.
Ilmeisesti palsta oli jonkinlaine järkytys: aika epäkohteliaita ihmisiä oli paljon. Toisaalta oli aivan toisenlaista Raamatun tuntemista, kuin mitä ilm. odotettiin. Minusta palsta meni liikaa viemäriksi viime aikoina. Ehkä asioilla on oma aikansa. Kiitos kirkolle tästä palstan kolmesta vuodesta. Kiitos papeille vastauksista. Kiitos kirjoittajille.Ja valehtelevia kerrosiivoojia jotka ovat näyttöpäätteestä lukeneet maagisen sanan effica :))
- Dosetti Huttunen
Ja unohtamatta nyt muistopuheissa kirkon asiantuntioitakaan jotka esimerkiksi panivat koko opillisen arvovaltansa sen taakse ettei kirkko ole suinkaan tarkoitushakuisesti väärentänyt Raamattua ja että: sanan kirkko asettamiseen Matt.16:18:sta oli perusteltu teko ja osoittaa kansankokouskirkkomme olevan jo autuutta välittävänä toimijana itsensä Jeesuksenkin tiedossa, sillä eihän hän muuten olisi lausunut näitä sanojaan apostolisen sukseen omaavalle kansankirkollemme, jonka toiminta perustuu katekamattomaan ketjuun kätten päällepanoja aina Pietarista alkaen, - ja vain fundamentalistit ja irvileuvat eivät tätä usko.
- sinun piikkiin
Oliskin varmaan ollut ihan suht hyvä ilman että sinä ev.lut kymmeninen sivunikkeinesi teit palstasta naurettavan.
Olitko yksitysiyrittäjä vai pestasiko kuulevan kirkon joku osa sinut ?
teit palstasta tympeän ja aktivoit osaltasi ison joukon vastatrolleja.- Ev. lut.
Nyt puhun vain omasta puolestani. Olen pahoillani jos olen aiheuttanut jollekin mielipahaa. Olen ollut ainakin rehellinen ja sanonut sen mitä sydämessäni ajattelen. Arvostan luterilaista kristinuskoa ja haluan sitä vastaisuudessakin julistaa, mutta se ei merkitse omantunnon tai järjen itsemurhaa.
- jep!
Ev. lut. kirjoitti:
Nyt puhun vain omasta puolestani. Olen pahoillani jos olen aiheuttanut jollekin mielipahaa. Olen ollut ainakin rehellinen ja sanonut sen mitä sydämessäni ajattelen. Arvostan luterilaista kristinuskoa ja haluan sitä vastaisuudessakin julistaa, mutta se ei merkitse omantunnon tai järjen itsemurhaa.
Ev. lut.
Kaikkien mieliksihän ei tarvitsekaan olla, ja myös homojen ihmisoikeuksia on puolustettava - niin kuin olet tehnytkin - myös kirkossa. - 2 + 2
jep! kirjoitti:
Ev. lut.
Kaikkien mieliksihän ei tarvitsekaan olla, ja myös homojen ihmisoikeuksia on puolustettava - niin kuin olet tehnytkin - myös kirkossa.Aloitat taas itsesi kehumisen multinikki, tuossa yllä, Ev. lut ja jep! ?
- ···¿¿···
Foorumi todisti kirkon mädänneisyyden.
- haaveita vain
"Papit ovat tottuneet kohtaamaan seurakunnallisissa toimituksissa yleensä mielipiteitään kohteliaisuuden vuoksi piilottelevia ihmisiä tai sitten mitään kovin syvällistä ajattelua."
Tuo vaikuttaa olleen pappien pahin ongelma. He ovat eläneet selvästikin jossain haavemaailmassaan ihmisten suhteen, ja ehkä koko kirkko on elänyt, ja siksi se ei ole välittänyt seurata, missä sen ympärillä mennään. Nyt se sitten nikottelee, kun suomalaiset eivät olekaan sellaisia kuin kirkossa luultiin.
En tiedä, ovatko papit viisastuneet yhtään, vai uskovatko he löytävänsä sen haavekansansa nyt muualta Suomi24:ltä. Uskon että kirkon pappeja on järkyttänyt se Raamattutietous, mikä on teologisen tiedekunnan viisastelujen ja näsäviisauden ulkopuolella. He eivät odottaneet, että vielä on jäljellä uskovia kristittyjä, jotka tuntevat Jumalan sanan ja osaavat sitä selittää.
Papithan on pakotettu ajattelemaan jonkinlaisen "viisasteluumpion" sisälle samaan tyyliin kuin Jehovan todistajat taikka totalitaarisissa maissa, jossa pelataan tiukasti rajatuilla kliseillä ja järkeilyillä ja luodaan mielikuva, että kaikki totuus onkin nyt tässä.
Ja hetikun ihminen näkee tämän umpion ulkopuolelle, niin järkytys on valtava. Sitä suurempi mitä vanhempi pappi - hän huomaa, että koko elämän ajan häntä on johdettu harhaan.
Tietenkin ne kirkon viranomaiset joilla on valta-asemansa vuoksi paljon pelissä vallan suhteen ja taloudellisesti niin heille on jo kehittynyt systemaattinen torjuntamekanismi kaiken tämän ymmärtämiseen.- viisaus ei asu sussa
Älä sotke viisautta teissä asuvaan ilkeyteen. Etenkin sinä ja Balttis olette kunnostautuneet tällä palstalla korottamaan itseänne ja syljeskelemällä luterilaisten päälle.
viisaus ei asu sussa kirjoitti:
Älä sotke viisautta teissä asuvaan ilkeyteen. Etenkin sinä ja Balttis olette kunnostautuneet tällä palstalla korottamaan itseänne ja syljeskelemällä luterilaisten päälle.
Tiedän torjuntamekanismeista senverran, että "syljeskelyltä " se tuntuu. Mutta vain heidän kohdallaan joiden torjuntamekanimi on vahva. Kirkon piirissä on myös ajattelevia henkilöitä, joiden asema ei tee tenää ajattelulle. Ja heitä tämä Raamattutietous järkyttää.
- viisaus ei asu sussa
tt11 kirjoitti:
Tiedän torjuntamekanismeista senverran, että "syljeskelyltä " se tuntuu. Mutta vain heidän kohdallaan joiden torjuntamekanimi on vahva. Kirkon piirissä on myös ajattelevia henkilöitä, joiden asema ei tee tenää ajattelulle. Ja heitä tämä Raamattutietous järkyttää.
Kuinka monta kertaa teille pitää selittää sellainen asia, että luterilaisilla on oma Raamatun tulkintansa, aivan kuten teilläkin. Erona noiden välillä on tosin se, että luterilaiset antavat teidän pitää omansa kun taas te kuvittelette omaavanne sen ainoan ja oikean tulkinnan jota sitten äänekkäästi vaaditte muidenkin noudattavan.
Ei, ei se mene niin. Meillä on omamme ja me saamme myös pitää sen, vaikka kuinka huutaisitte hullua huutoanne. Lopeta siis omien tulkintojesi tuputus tai mene sinne helluntailaisten palstalle kirjoittelemaan sen oman porukkasi kanssa.
Mitä sitten tulee tuohon syljeskelyyn niin ei sinun "Raamatuntietous sitä ole" vaan nimenomaan tapa jolla tuot sitä esille. Korottamalla itseäsi, alentamalla luterilaisia ja sortuen tämän tästä jopa nimittelemään palstan työntekijöitä. Vaadit itsellesi ja näkemyksillesi kunnioitusta ilman, että kykenet sitä antamaan piiruakaan vastapuolelle. Kyse ei siis ole mistään torjuntamekanismista vaan ihan sinun luontaantyöntävästä huonosta käytöksestä ja kuten kaikki aikuiset ihmiset tietävät huonolla käytöksellä ei koskaan rakenneta mitään hyvää. viisaus ei asu sussa kirjoitti:
Kuinka monta kertaa teille pitää selittää sellainen asia, että luterilaisilla on oma Raamatun tulkintansa, aivan kuten teilläkin. Erona noiden välillä on tosin se, että luterilaiset antavat teidän pitää omansa kun taas te kuvittelette omaavanne sen ainoan ja oikean tulkinnan jota sitten äänekkäästi vaaditte muidenkin noudattavan.
Ei, ei se mene niin. Meillä on omamme ja me saamme myös pitää sen, vaikka kuinka huutaisitte hullua huutoanne. Lopeta siis omien tulkintojesi tuputus tai mene sinne helluntailaisten palstalle kirjoittelemaan sen oman porukkasi kanssa.
Mitä sitten tulee tuohon syljeskelyyn niin ei sinun "Raamatuntietous sitä ole" vaan nimenomaan tapa jolla tuot sitä esille. Korottamalla itseäsi, alentamalla luterilaisia ja sortuen tämän tästä jopa nimittelemään palstan työntekijöitä. Vaadit itsellesi ja näkemyksillesi kunnioitusta ilman, että kykenet sitä antamaan piiruakaan vastapuolelle. Kyse ei siis ole mistään torjuntamekanismista vaan ihan sinun luontaantyöntävästä huonosta käytöksestä ja kuten kaikki aikuiset ihmiset tietävät huonolla käytöksellä ei koskaan rakenneta mitään hyvää.tt11
Olen itse luterilainen, mutta aina tuntenut paljon muiden kirkkokuntien edustajia. Koeta nyt uskoa, että me luterilaiset luemme Raamattua ja uskomme Jeesukseen. Jeesuskin sanoi, että "on muita lampaita, joita hänen tulee johdattaa". On muita. Kukaan ei tiedä, ketkä ovat muut, mutta niitä Jeesuksen mukaan on, joten ei kannata kuvitella olevansa se ainoa oikea. Et ole. En ole.On muitakin.
- Tavis:))
Tarkoittaako tämä, että palsta lopetetaan?
Ehkä hyvä, sillä ihan arkipäiväinen, ei teologiaa lukenut ja Raamattua kannesta kanteen tutkinut kirkonpenkissä istuja on ollut aika sivullinen näissä väittelyissä. Kukaan ei ole juurikaan kiinnittänyt rivijäsenen kysymyksiin huomiota, saati että olisi vastannut niihin.
Olen ajatellutkin, että uskominen on ammatti, johon opiskellaan huolellisesti. Tavallinen ja arkinen ev.lut. on vain sitä porukkaa, joka nurkumatta maksaa kirkollisveron. "Mitä sitten tulee tuohon syljeskelyyn niin ei sinun "Raamatuntietous sitä ole" vaan nimenomaan tapa jolla tuot sitä esille. "
Mielenkiintoinen psykologinen reaktio :))
Raamattua voidaan esitellä vain esittelemällä Raamatun sanaa kirjoitetun tekstin muodosssa.
Miksi kirjoitettu teksti tuntuu torjujassa "syljeskelyllä" ?
Tämän täytyy johtua Raamatun tekstin purevuudesta. Voisi vaikka tätä purevuutta verrata kaksiteräisen miekan terävyyteen :))
Torjuja lukee tekstiä ja sen selitystä, ei voikaan vastata tähän mitenkään, syttyy viha ja voimakas torjunta ja aletaan syyttämään viestintuojaa. Torjujanhan täytyy omista psyykkisistä syistä syytää se viha siihen toiseen. Tämähän on sen pahan ihmisen vääjäämätön ominaisuus.- eikä liioin nöyryys
Ei vaan torjunnan aiheuttaa sinun huono käytöksesi. Olisit joskus edes rehellinen tässä suhteessa niin voisin ehkä jollakin tavalla ajatella sinua kunnioittavani.
eikä liioin nöyryys kirjoitti:
Ei vaan torjunnan aiheuttaa sinun huono käytöksesi. Olisit joskus edes rehellinen tässä suhteessa niin voisin ehkä jollakin tavalla ajatella sinua kunnioittavani.
Kunnioitusta tässä ei haeta - yhtään sen enempää miten juutalaiset hakee hyväksyntää.
Nykyihminen tulee aina vihaamaan uskovia ja juutalaisia. Syyn taidat itsekin tietää. Aloitko nyt vihata omia ajatuksiasikin :))
"Papit ovat tottuneet kohtaamaan seurakunnallisissa toimituksissa yleensä mielipiteitään kohteliaisuuden vuoksi piilottelevia ihmisiä tai sitten mitään kovin syvällistä ajattelua. "
Tämä on tosiaan vakavin pappien työtä rampauttava asia.
Ihmiset eivät ole aitoja papin edessä eivätkä puhu totta koskaan. He sortuvat mielistelyyn ja arkaan kohteliaisuuteen.
Ja tämä vinouttaa ihan kokonaan papin työn. Pappi ei saa koskaan tietää ihmisten todellisista ongelmista eikä pääse heidän arkeensa mitenkään käsiksi. Omien sukulaisten ja lähimpien tuttavien ehkä hieman, mutta nykytodellisuuteen he eivät koskaan pääse käsiksi. Tietenkin lumeongelmia heille syydetään ja traagisissa elämänkohtaloissa he kohtaavat ihmisten hätää, mutta silloinkin raapaistaan nopeasti vain pintaa ja jatketaan matkaa eteenpäin. Haavansa nämä seurakuntalaiset saa nuolla sitten ihan itekseen lähipiirinsä kanssa ja myös sitten uskovien kristittyjen auttamana.- ???
Mistäs sä tiedät minkäista siellä evankelisluterilaisessa kirkossa on kun oon ymmärtäny et olet ite niitä änkyrä helluntailaisia, käykkö salaa sitten kirkossa kattelemassa toimituksia?
??? kirjoitti:
Mistäs sä tiedät minkäista siellä evankelisluterilaisessa kirkossa on kun oon ymmärtäny et olet ite niitä änkyrä helluntailaisia, käykkö salaa sitten kirkossa kattelemassa toimituksia?
Kokemuksieni kautta ja sitten niiden ihmisten kautta, jotka ovat pappien pakeilla käyneet :))
- eikä rehellisyys
"Papit ovat tottuneet kohtaamaan seurakunnallisissa toimituksissa yleensä mielipiteitään kohteliaisuuden vuoksi piilottelevia ihmisiä tai sitten mitään kovin syvällistä ajattelua. "
Tuo nyt on ihan kukkua. Omassa seurakunnassani päsee papin kanssa juttelemaan myös yksityisesti ja kaikki ovat olleet hyvin tavallisia mukavia ihmisiä joiden kanssa on helppo keskustella avoimesti mistä vain mutta tämähän olikin vissiin sinun 5478. yritys mustamaalata luterilaisia pappeja.AIka harva haluaa keskustella papin kanssa henkilökohtaisesti. Aika harva alkaa sen keskustelun yhteydessä puhumaan henkeviä ja väittämään papille vastaan. Pappeja on kohdeltu silkkihanskoihin ja siksi heillä on ollut ruusuinen kuvitelma ihmisten suhtautumisesta heitä kohtaan.
- tavaton...
mave kirjoitti:
AIka harva haluaa keskustella papin kanssa henkilökohtaisesti. Aika harva alkaa sen keskustelun yhteydessä puhumaan henkeviä ja väittämään papille vastaan. Pappeja on kohdeltu silkkihanskoihin ja siksi heillä on ollut ruusuinen kuvitelma ihmisten suhtautumisesta heitä kohtaan.
Niin mutta toisaalta tarvitseeko heidän ollakkaan mitään yleisiä likaämpäreitä? En minä ainakaan noilla liksoilla suostuisi kuuntelemaan mitään törkeyksiä ja puhdasta vittuilua. Kenenkäänhä ei ole pakko kirkon tilaisuuksissa käydä ja keskustella papin kanssa.
tavaton... kirjoitti:
Niin mutta toisaalta tarvitseeko heidän ollakkaan mitään yleisiä likaämpäreitä? En minä ainakaan noilla liksoilla suostuisi kuuntelemaan mitään törkeyksiä ja puhdasta vittuilua. Kenenkäänhä ei ole pakko kirkon tilaisuuksissa käydä ja keskustella papin kanssa.
"Niin mutta toisaalta tarvitseeko heidän ollakkaan mitään yleisiä likaämpäreitä? "
Hyvä huomio ! Tässä tuot kansanomaiseen tyyliin asian mikä vinouttaa pappien työtä.- Balttis pähkäilee...
tavaton... kirjoitti:
Niin mutta toisaalta tarvitseeko heidän ollakkaan mitään yleisiä likaämpäreitä? En minä ainakaan noilla liksoilla suostuisi kuuntelemaan mitään törkeyksiä ja puhdasta vittuilua. Kenenkäänhä ei ole pakko kirkon tilaisuuksissa käydä ja keskustella papin kanssa.
>> tarviseeko heidän ollakaan >> eipä tietenkään, mutta kun teologisessa tiedekunnassa ihminen "turvotetaan tiedolla" uskonnolliseksi broitskuksi, niin hänen paisunut mielesä, lähtee tältä pohjalta mielikuvittelemaan olevansa mahdollisesti jumalankuviensa perusteella, sopiva niiden välittäjäksi eli vaikkapa luterilaiseksi papiksi - ja vastaa tähän "kutsumukseen", joka ei perustu suinkaan Uuden testamentin teksteihin lainkaan: antamalla vihkiä itsensä erityispapiksi, jolta myös otetaan tietysti myös uskollisuudenvala kaikille niille harhaopeille johon tämä hullutus perustuu - ohi Jumalan sanan.
Jos sitten Raamattua tuntevat ihmiset eivät pidäkään heitä minään, tai eivät usko heidän uskonnollisiin visiohinsa, heistä tulee ammattimaisia meilensäpahoittajia - ja he vetäytyvät keskusteluista joihin heidän eväänsä eivät riitä, - varsinkaan silloin kun valepappeus ei hämäyksenä heitä kanna, eivätkä liperit enää ihmisiä herrakirkon tunnuksina pelota. - kiitos kiitos
Balttis pähkäilee... kirjoitti:
>> tarviseeko heidän ollakaan >> eipä tietenkään, mutta kun teologisessa tiedekunnassa ihminen "turvotetaan tiedolla" uskonnolliseksi broitskuksi, niin hänen paisunut mielesä, lähtee tältä pohjalta mielikuvittelemaan olevansa mahdollisesti jumalankuviensa perusteella, sopiva niiden välittäjäksi eli vaikkapa luterilaiseksi papiksi - ja vastaa tähän "kutsumukseen", joka ei perustu suinkaan Uuden testamentin teksteihin lainkaan: antamalla vihkiä itsensä erityispapiksi, jolta myös otetaan tietysti myös uskollisuudenvala kaikille niille harhaopeille johon tämä hullutus perustuu - ohi Jumalan sanan.
Jos sitten Raamattua tuntevat ihmiset eivät pidäkään heitä minään, tai eivät usko heidän uskonnollisiin visiohinsa, heistä tulee ammattimaisia meilensäpahoittajia - ja he vetäytyvät keskusteluista joihin heidän eväänsä eivät riitä, - varsinkaan silloin kun valepappeus ei hämäyksenä heitä kanna, eivätkä liperit enää ihmisiä herrakirkon tunnuksina pelota.Kiitos Jumala etten ole helluntailainen. Ei olisi kiva olla hullu.
kiitos kiitos kirjoitti:
Kiitos Jumala etten ole helluntailainen. Ei olisi kiva olla hullu.
Ehkä tämä lausumasi tuo esiin kirkon koko katastrofin. Jos ei kyetä argumentoimaan asiallisesti, niin tuollainen on sitten se lopputulema.
- tavaton...
tt11 kirjoitti:
"Niin mutta toisaalta tarvitseeko heidän ollakkaan mitään yleisiä likaämpäreitä? "
Hyvä huomio ! Tässä tuot kansanomaiseen tyyliin asian mikä vinouttaa pappien työtä.Eihän se nyt mitään vinouta. Onhan se nyt aivan eri asia asiallisesti keskustella kuin se, että lähdetään jo lähtökohtaisesti keskusteluun niin, ettei toista tai toisen sanomisia kunnioiteta vaan möykätään vaan ylinnä sitä omaa matraa joka on se ainoa oikea, ei sellainen mitään keskustelua ole, se on piikittelyä, ilkeilyä, toisen väheksymistä ja ihmetellä vaan täytyy teikäläisten pohjattomalta tuntuvaa halua kyseiseen toimintaan. Olen ymmärtänyt ettet kuulu kirkkoon vaan johonkin muuhun uskonnolliseen yhteisöön, no olet tehnyt valintasi joten anna kirkon ja siihen kuuluvien myös tehdä omansa, minun puolestani sovitaan olemaan täällä molemmat.
Se, että pappi saa palkkaa työstänsä sattuu nyt vain olemaan etenkin nykyaikana aika välttämätöntä, et sinäkään työtä ilman palkkaa tekisi. Työ voi silti olla myös kutsumus, ei varmastikkaan kaikilla mutta joillakin on, ihan kuten vaikkapa osalla sairaanhoitajilla ja lääkereillä. Joten on ilkeämielistä yleistää kaikkia pappeja samaan lokeroon, he kun ovat kuitenkin myös ihmisiä ja näin ollen myös persoonalla on suuri vaikutus työn hoitoon. - suus kiinni!
tt11 kirjoitti:
Ehkä tämä lausumasi tuo esiin kirkon koko katastrofin. Jos ei kyetä argumentoimaan asiallisesti, niin tuollainen on sitten se lopputulema.
Sulla ei ole vara antaa pyyhkeitä kenellekkään asiallisuudesta kun et itsekkään siihen kaikistellen kykene!
suus kiinni! kirjoitti:
Sulla ei ole vara antaa pyyhkeitä kenellekkään asiallisuudesta kun et itsekkään siihen kaikistellen kykene!
Ymmärrän kyllä, että se asia, mikä Jumalan sanasta kumpuaa, puree luihin ja ytimeen ja kipeäähän se väkisinkin ottaa.
Jos jokin asiani ei ole Jumalan tahtoa taikka Jumalan sanasta esiintullut, niin voisitko ystävällisesti perustellen huomauttaa tästä. Kiitos jo etukäteen !!tavaton... kirjoitti:
Eihän se nyt mitään vinouta. Onhan se nyt aivan eri asia asiallisesti keskustella kuin se, että lähdetään jo lähtökohtaisesti keskusteluun niin, ettei toista tai toisen sanomisia kunnioiteta vaan möykätään vaan ylinnä sitä omaa matraa joka on se ainoa oikea, ei sellainen mitään keskustelua ole, se on piikittelyä, ilkeilyä, toisen väheksymistä ja ihmetellä vaan täytyy teikäläisten pohjattomalta tuntuvaa halua kyseiseen toimintaan. Olen ymmärtänyt ettet kuulu kirkkoon vaan johonkin muuhun uskonnolliseen yhteisöön, no olet tehnyt valintasi joten anna kirkon ja siihen kuuluvien myös tehdä omansa, minun puolestani sovitaan olemaan täällä molemmat.
Se, että pappi saa palkkaa työstänsä sattuu nyt vain olemaan etenkin nykyaikana aika välttämätöntä, et sinäkään työtä ilman palkkaa tekisi. Työ voi silti olla myös kutsumus, ei varmastikkaan kaikilla mutta joillakin on, ihan kuten vaikkapa osalla sairaanhoitajilla ja lääkereillä. Joten on ilkeämielistä yleistää kaikkia pappeja samaan lokeroon, he kun ovat kuitenkin myös ihmisiä ja näin ollen myös persoonalla on suuri vaikutus työn hoitoon."Joten on ilkeämielistä yleistää kaikkia pappeja samaan lokeroon, he kun ovat kuitenkin myös ihmisiä ja näin ollen myös persoonalla on suuri vaikutus työn hoitoon."
Tässä olet oikeassa. Olenkin siis toistuvasti täällä tuonut esiin, että kirkon piirissä on myös uskovia pappeja.
Kuinka paljon pappi voi persoonallaan vaikuttaa työhönsä, niin onkin sitten jo eri juttu. Jos pappi on liian persoonallinen, niin huomautus taikka viraltapano rapsahtaa. Näin on nyt käynyt monillekin papeille.
Pappien tulee pysyttäytyä hyvin tiukasti liturgisessa muotissa, jossa ei ole sijaa persoonan esiintuontiin. Lisäksi tulee tiedostaa, että monet papit kyttää toisiaan ja viesti menee sekunnissa tuomiokapituliiin, jos joku pappi poikkeaa liturgisesti muotista puheissaan taikka toiminnassan.
Ja surullista tässä on se, että ihmiset kyllä vaistoaa, että tässä kirkon toiminnassa on jotain luonnotonta.- Ev. lut.
tt11 kirjoitti:
Ymmärrän kyllä, että se asia, mikä Jumalan sanasta kumpuaa, puree luihin ja ytimeen ja kipeäähän se väkisinkin ottaa.
Jos jokin asiani ei ole Jumalan tahtoa taikka Jumalan sanasta esiintullut, niin voisitko ystävällisesti perustellen huomauttaa tästä. Kiitos jo etukäteen !!tt11
Sinun "asiasi" on sinun, ne eivät ole Jumalan tahtoa. - tavaton...
tt11 kirjoitti:
"Joten on ilkeämielistä yleistää kaikkia pappeja samaan lokeroon, he kun ovat kuitenkin myös ihmisiä ja näin ollen myös persoonalla on suuri vaikutus työn hoitoon."
Tässä olet oikeassa. Olenkin siis toistuvasti täällä tuonut esiin, että kirkon piirissä on myös uskovia pappeja.
Kuinka paljon pappi voi persoonallaan vaikuttaa työhönsä, niin onkin sitten jo eri juttu. Jos pappi on liian persoonallinen, niin huomautus taikka viraltapano rapsahtaa. Näin on nyt käynyt monillekin papeille.
Pappien tulee pysyttäytyä hyvin tiukasti liturgisessa muotissa, jossa ei ole sijaa persoonan esiintuontiin. Lisäksi tulee tiedostaa, että monet papit kyttää toisiaan ja viesti menee sekunnissa tuomiokapituliiin, jos joku pappi poikkeaa liturgisesti muotista puheissaan taikka toiminnassan.
Ja surullista tässä on se, että ihmiset kyllä vaistoaa, että tässä kirkon toiminnassa on jotain luonnotonta.Monet papit kyttäävät...voi huh, huh, mistä sinulla riittää näitä kummallisia luuloja. Kyllä papit saavat olla ihan persoonallisiakin mutta toki täytyy muistaa sellainen, että he sitoutuvat noudattamaan kirkon linjaa, eivätkä voi näin ollen alkaa osoittelemaan seurakuntalaisia saarnastuolista ja latelemaan syntilistaa, tätä vissiinkin ajoit takaa, että heidän tulisi yhtä paatoksellisesti paasata kuin vapaissa suunnissa saarnamiesten.
Papit saavat olla loppujen lopuksi aika paljonkin eri mieltä asioista. Jos ajatellaan tuota palstan lempiaihetta eli tasa-arvoista avioliitto lakia ja sitä, että vihitäänkö heitä sitten kirkossa niin siitähän papit ovat ihan avoimesti hyvinkin eri mieltä. Eli se siitä kyttäämisestä. Se, että on aivan koska kirkko maksaa papeille tehdystä työstä korvausta niin voi se myös vaatia tiettyjä käyttäytymistapoja viranhoidossa kyllä muillakin julkisten viranhaltikoilla on tietty käytöskoodisto jos ei sovi poiketa.
"Ja surullista tässä on se, että ihmiset kyllä vaistoaa, että tässä kirkon toiminnassa on jotain luonnotonta" Niinpä tietenkin mutta oletko tullut ajatelleeksi, että jotain hyvääkin siitä seuraa, että toiminta on järjestelmällistä ja valvottua? Milloin olet esimerkiksi kuullut, että luterilainen pappi olisi hyväksikäyttänyt lapsia? Aika harvassa taitavat olla. Sen sijaan noista vapaista suunnista (mikä muuten on väärin sanoa, pitäisi sanoa vähemmän vapaissa ;) olemme saanneet melkein nonstoppina lukea kuinka joku arvoon arvaamattomaan maalikosta nostettu perverssi saarnamies on saannut jatkaa perverssioitensa toteuttamista todistajanaan puoli seurakuntaa. Ev. lut. kirjoitti:
tt11
Sinun "asiasi" on sinun, ne eivät ole Jumalan tahtoa.Tämä asia ratkee lukemalla Raamattua ja tarkistamalla. Uskallatko ?
tavaton... kirjoitti:
Monet papit kyttäävät...voi huh, huh, mistä sinulla riittää näitä kummallisia luuloja. Kyllä papit saavat olla ihan persoonallisiakin mutta toki täytyy muistaa sellainen, että he sitoutuvat noudattamaan kirkon linjaa, eivätkä voi näin ollen alkaa osoittelemaan seurakuntalaisia saarnastuolista ja latelemaan syntilistaa, tätä vissiinkin ajoit takaa, että heidän tulisi yhtä paatoksellisesti paasata kuin vapaissa suunnissa saarnamiesten.
Papit saavat olla loppujen lopuksi aika paljonkin eri mieltä asioista. Jos ajatellaan tuota palstan lempiaihetta eli tasa-arvoista avioliitto lakia ja sitä, että vihitäänkö heitä sitten kirkossa niin siitähän papit ovat ihan avoimesti hyvinkin eri mieltä. Eli se siitä kyttäämisestä. Se, että on aivan koska kirkko maksaa papeille tehdystä työstä korvausta niin voi se myös vaatia tiettyjä käyttäytymistapoja viranhoidossa kyllä muillakin julkisten viranhaltikoilla on tietty käytöskoodisto jos ei sovi poiketa.
"Ja surullista tässä on se, että ihmiset kyllä vaistoaa, että tässä kirkon toiminnassa on jotain luonnotonta" Niinpä tietenkin mutta oletko tullut ajatelleeksi, että jotain hyvääkin siitä seuraa, että toiminta on järjestelmällistä ja valvottua? Milloin olet esimerkiksi kuullut, että luterilainen pappi olisi hyväksikäyttänyt lapsia? Aika harvassa taitavat olla. Sen sijaan noista vapaista suunnista (mikä muuten on väärin sanoa, pitäisi sanoa vähemmän vapaissa ;) olemme saanneet melkein nonstoppina lukea kuinka joku arvoon arvaamattomaan maalikosta nostettu perverssi saarnamies on saannut jatkaa perverssioitensa toteuttamista todistajanaan puoli seurakuntaa."Kyllä papit saavat olla ihan persoonallisiakin mutta toki täytyy muistaa sellainen, että he sitoutuvat noudattamaan kirkon linjaa, …"
Hyvä kun huomasit tämän :))
"Papit saavat olla loppujen lopuksi aika paljonkin eri mieltä asioista. "
Kunhan eivät ala noudattamaan Jumalan sanaa, niin itseasiassa saavat olla ihan mitä mieltä vaan. Eivätkä ala vastustamaan homoseksuaalisuutta. Kyttäämiskoneista pappien kesken on tässä suhteessa tosi tarkkaa.
Siinä mielessä olet hieman epäjohdonmukainen, että ensin melskaat raivon vallassa, että papit ei kyttää toisiaan ja sitten myönnät, että on hyvä asia että kyttäävät :))
Mitähän mieltä oikein olet nyt asiasta ?
Tuohon lopun suoranaiseen raivonpurkaukseesi en puutu. Hillitse nyt hyvä mies itsesi äläkä edes yritä puolustaa asioita joita ei voi kukaan puolustaa.tavaton... kirjoitti:
Niin mutta toisaalta tarvitseeko heidän ollakkaan mitään yleisiä likaämpäreitä? En minä ainakaan noilla liksoilla suostuisi kuuntelemaan mitään törkeyksiä ja puhdasta vittuilua. Kenenkäänhä ei ole pakko kirkon tilaisuuksissa käydä ja keskustella papin kanssa.
Vaikea kysymys. Täytyy muistaa, että he itse esittävät järkyttäviä väittämiä. Toisten ihmisten ikuista kiduttamista kuoleman jälkeen ja he pitävät sitä rakkauden osoituksena. Tuota taustaa vasten en yhtään ihmettele heidän joutumista likasangoiksi. Paskaa jos kylvää ympärilleen, niin sitä saattaa roiskua itsensäkkin päälle.
- Ev. lut.
tt11 kirjoitti:
Tämä asia ratkee lukemalla Raamattua ja tarkistamalla. Uskallatko ?
En usko että sinun sisälukutaidollasi asia ratkeaa. Pitää osata lukea ja myös ymmärtää mitä on lukenut.
- tavaton...
tt11 kirjoitti:
"Kyllä papit saavat olla ihan persoonallisiakin mutta toki täytyy muistaa sellainen, että he sitoutuvat noudattamaan kirkon linjaa, …"
Hyvä kun huomasit tämän :))
"Papit saavat olla loppujen lopuksi aika paljonkin eri mieltä asioista. "
Kunhan eivät ala noudattamaan Jumalan sanaa, niin itseasiassa saavat olla ihan mitä mieltä vaan. Eivätkä ala vastustamaan homoseksuaalisuutta. Kyttäämiskoneista pappien kesken on tässä suhteessa tosi tarkkaa.
Siinä mielessä olet hieman epäjohdonmukainen, että ensin melskaat raivon vallassa, että papit ei kyttää toisiaan ja sitten myönnät, että on hyvä asia että kyttäävät :))
Mitähän mieltä oikein olet nyt asiasta ?
Tuohon lopun suoranaiseen raivonpurkaukseesi en puutu. Hillitse nyt hyvä mies itsesi äläkä edes yritä puolustaa asioita joita ei voi kukaan puolustaa.Se, että pappeja valvotaan, etteivät käytä luottamusasemaansa väärin vaikkapa lastenraiskaamiseen on aivan oikein, enkä kyllä pysty näkemään siinä pahaa mutta se on tietenkin eri asia jos sinä pidät sitä pahana, ettei pääse vapaasti perverssit rellestämään.
Ev. lut. kirjoitti:
En usko että sinun sisälukutaidollasi asia ratkeaa. Pitää osata lukea ja myös ymmärtää mitä on lukenut.
Tosi hyvä huomio. Ja Pyhä henki on sitä varten, että Herramme seuraajat ymmärrämme oikein mitä Jeesus oikein tahtoo meille sanoa. Uskotko tähän?
tavaton... kirjoitti:
Se, että pappeja valvotaan, etteivät käytä luottamusasemaansa väärin vaikkapa lastenraiskaamiseen on aivan oikein, enkä kyllä pysty näkemään siinä pahaa mutta se on tietenkin eri asia jos sinä pidät sitä pahana, ettei pääse vapaasti perverssit rellestämään.
Noniin - itse asia tulikin jo käytyä läpi.
- Ev. lut.
tt11 kirjoitti:
Tosi hyvä huomio. Ja Pyhä henki on sitä varten, että Herramme seuraajat ymmärrämme oikein mitä Jeesus oikein tahtoo meille sanoa. Uskotko tähän?
Pyhä Henki ei valitettavasti korvaa puuttuvaa ymmärrystä tai lukutaitoa. Otan osaa!
Ev. lut. kirjoitti:
Pyhä Henki ei valitettavasti korvaa puuttuvaa ymmärrystä tai lukutaitoa. Otan osaa!
Jeesus on viisas opettaja ! Luotan Häneen täysin.
- Ev. lut.
tt11 kirjoitti:
Jeesus on viisas opettaja ! Luotan Häneen täysin.
Jeesus kyllä on viisas opettaja, mutta et sinä.
Ev. lut. kirjoitti:
Jeesus kyllä on viisas opettaja, mutta et sinä.
Juuri nåin. Alat vähitellen oppia myös kristinuskoa.
Koska itse en ole viisas, niin pakko hakea se viisaus Jumalalta. Näin se menee.
- Heh heh he
Naurettavinta jalkautumsita edustaa mielestäni, "maallikoiden pariin" esim: "Pappi pöydässä" kyltillä itselleen vaikkapa Zatzerin kahvilassa pöydän varannut yksinään siellä "työaikanaan" istuva pappi.
Siitä voi panna peremmaksi vain kahvilassa istuva "ufo".- ei mitään uutta
No mikäs tuossa nyt on? Oma rippipappi, olin silloin jo aikuinen ja kyseisessä paikallisessa baarissa töissä. Ukko kävi aina siellä istumassa ja otti muutaman napsun jutteli ihmisten kanssa ja kaikki tykkäsivät. Alan miehet jotka ei muutoin niin varmastikkaan kovin uskonnollisia olleet kävivät väliin sunnuntaina ihan sen takia kirkossa, kuuntelemassa kun Samuli saarnaa ;) Ennen kaikkea ihminen isolla ii:llä joka ymmärsi ihmiseloa muutoinkin kuin vain syntikäsitteen kautta. Järjesteli mm. vähävaraisten lapsille kesäleirejä eikä takuulla saannut kaikista työtunneista muuta palkkaa kuin hyvän mielen, että ei tuo kansan keskuuteen jalkaantuminen mikään uusi juttu ole. Tuosta on nimittäin jo sellainen 30 vuotta, toivottavasti ottivat taivaaseen, eiköhän siellä aina hyvälle miehelle paikka löydy.
- :):):)
Kyllä pappien kanssa voi keskustella. Minä olen keskustellut mm. säästä ja sienestämisestä.
- Nasse.
"Kyllä pappien kanssa voi keskustella. Minä olen keskustellut mm. säästä ja sienestämisestä. "
Papit itseasiassa ymmärtävät tuon ja hautajaisten jälkeisissä kahvikekkereissä keskittyvätkin puhumaan em. tyyppisistä asiosta.
Onhan hyvin usein sekä hautajaisväki, vainaja ja pappi ateisteja kristinuskon jumalien suhten
- Balttis
Minulle "rippi-isäni" paljasti totuuden: "Emme me pappien kesken yleensä puhele näistä uskonasiosta" - sillä toki ammattilaiset osaavat ilmeisen hyvin erottaa työelämän ja vapaa-ajan toisistaan uskoisin tämän perusteella.
- nii ajatella
Jep. Sellasta se on katos kun on vielä mielenterveys tallella. Toista se on sinun kanssasi. Istut siellä tatti kourassa ja postaat palstalle nonstoppina sontaisia aloituksiasi samoista haisevista aiheista ja pitelet sitten omia ketjuja epätoivoisesti kymmenillä eri nickeillä etusivulla, sinut tapaa täällä naputtelemassa jo aamuyöstä ja sinulle ei edes makseta siitä, niin, että olisi se koulutus voinnut sinullekkin jotain hyvää tuoda vaikka eihän se sitä takaa etteikö muumit silti ota ritoloita laaksosta :O
- Heräten valvomaan!
nii ajatella kirjoitti:
Jep. Sellasta se on katos kun on vielä mielenterveys tallella. Toista se on sinun kanssasi. Istut siellä tatti kourassa ja postaat palstalle nonstoppina sontaisia aloituksiasi samoista haisevista aiheista ja pitelet sitten omia ketjuja epätoivoisesti kymmenillä eri nickeillä etusivulla, sinut tapaa täällä naputtelemassa jo aamuyöstä ja sinulle ei edes makseta siitä, niin, että olisi se koulutus voinnut sinullekkin jotain hyvää tuoda vaikka eihän se sitä takaa etteikö muumit silti ota ritoloita laaksosta :O
Ja sinä luet ja vahtaat niitä terveydentuntoisena - yökaudet vai mitä?
- Vanha pastori
Potaskaa enimmäkseen. Pappia ei ymmärrä kukaan muu kuin sellainen toinen pappi, joka on ollut suunnilleen samanlaisissa töissä ja tilanteissa.
- kokemusta on
Koska papeilla ei ole mitään omia mielipiteitä, on parasta puhua heidän kanssaan vaikka säästä. Siitä kukaan ei yleensä loukkaannu. He eivät arvostele työnantajaansa vaikka sen piirissä tapahtuisi mitä kauheuksia, niin kuin on tapahtunut (pedofiliaa yms.) Kriittisyys ja suora kritiikki uskovaisten touhuja kohtaan kokee jyrkkää vastustusta ja sinut leimataan silloin ateistiksi.
- UUT
Uskontoihin pitää AINA suhtautua kriittisesti. Missä tämä kielletään, siellä tehdään uskonnon uhreja. Varoittavina esimerkkeinä tästä ovat olleet nimimerkki tt11 , multinikkihuutelija yms.
- Kärpästen herkkua
Jopa kirkkoisä Luther söi omaa paskaansa, kuten kärpästen herrakin varmaan ja mikäettei kun niin moni muukin on sitä mieltä että: pas-ka on hyvää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit515402Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4174697Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483879KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1813330Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142556Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212312Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182208Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1522062- 1262010
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241499