Kirjastot ovat jääneet sähköistä kirjaa koskevasta kehityksestä kuin eno veneestä. Niin no, onhan siellä yritelmä erään e-kirjakaupan kanssa, mutta kun ei ole saatu aikaiseksi sellaisia pelisääntöjä, että ne tyydyttäisivät myös kirjoittajia ja kustantajia, niin kirjastojen e-kirjavalikoima on suorastaan surkea. Nuoriso on kasvanut digiaikaan. Se hakee viihdettään netistä. Siihen tarjontaan pitäisi saada mahdollisimman nopeasti ja mahdollisimman kattavasti mukaan myös kirjat. Nyt ei valitettavasti niin ole. Vain muutamia nuortenkirjoja - eivätkä nekään juuri kotimaisia - on tarjolla, vaikka tosiasiassa nuorille suunnattua e-kirjallisuutta on jo varsin paljon kuten voi todeta esimerkiksi Elisan e-kirjapalvelusta. Yrittäkää nyt ihmeessä saada aikaiseksi sellainen järjestelmä, että myös e-kirjat saadaan kirjastojen kautta käytettäviksi. Muutoin kirjastot nukkuvat oman onnensa ohi ja samalla syrjäytetään nuoriso lopullisesti pois kirjamaailmasta.
Kirjastot, herätkää e-kirja-aikaan
Oculus
1
104
Vastaukset
- yäk
Nuorisoa on sysitty pois kirjamaailmasta jo seitkytluvulta lähtien kun kunnon seikkailukirjat (nuorten dekkarit) joutuivat hiljaiseen paitsioon poliittisen sensuurin vuoksi.
Sen jälkeen nuortenkirjoissa on ollut vain lapsellista lässytystä ja kertomuksia anorektikoista ja homoseksuaalisten nuorten vaikeuksista niin kuin jonkun seksuaalinen suuntautuminen muka kiinnostaisi pätkääkään!
Täti-ihmiset ja lässyttävät sedät niitä kirjoja nuorille kirjoittavat. Hyi,helvetti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812305- 1831924
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701755Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1131581Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise291536- 1131325
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1721145Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771083Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1551032Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591015