Uki Kukkamaa

Millainen oli Uki?

Kuin todenperäinen on Rööperi elokuvan Uki. Onko suht tarkka kuvaus Ukista leffassa millainen hän oli eläessään, vai onko vain löyhästi aitoon Ukiin yhdistettävä elokuva-hahmo? Kertokaa toki muutakin Ukista jos tahdotte.

19

12890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uki, Ugin jäljillä..

      Parempi paikka tutkia ja etsiä tietoja jostain alamaailman hemmosta on mennä murha.infoon.

    • Pekka Ugina

      Rööperi elokuvassa Ukina esiintynyt Pekka Valkeejärvi, jos olis oikea alamaailman hemmo, pärjäis hyvin roistona. Katu uskottavuutta ja roistomaisuutta löytyy kiitettävästi Pekalta. Tuolla asenteella pärjäilee jo ihan sujuvasti alamaailmassa.

    • ukiugi
    • Tfhutdchtfxhf

      Ei se ainakaan liskona ollut 89-90 kun Olin samaan aikaan kakolassa. Enkä mitään pedarijuttuja kuullut...enkä usko Tota poskeenottamisväitettäkään. Olin sentään samassa remonttiryhmässä sen kanssa.

      • RaakaRike

        Juurikin näin, kuten nim. Tfhut.. täällä kirjoittaa. Uki oli jään kylmä alamaailman TOSI Äijä. Samoin olin itse Kakolan pohjoisella silloisella suomen kovimmalla eristys-osastolla lusimassa 13 v. kakkuani. Osastolla lusi silloin mm. Orajärvi (Mara), REKA, Kanaali Koskinen (jota allekirjoittanut veti lättyyn -88 Komppanian pihalla) ja Jesse Janhunen, Tenhunen joka tapettiin hatkojen aikana Lapin Partakossa päähän kirveellä lyömällä.. Uki lusi komppanian puolella, käveli isolla pihalla ja oli kunnioitettu mies. Uki käveli toisinaan kirjaston ovesta pohjoiselle osastolle omilla avaimillaan tuomaan nyytit . Sjöba kehuu Rööperi elokuvassa itseään, mutta Uki oli se jota todella kunnioitettiin. Uki teki uransa aikana ainakin 6 murhaa, mutta ei lusinut ainoastakaan.. Paras kassakaappi expertti jonka tunsin.


      • RaakaRike

        Se on edelleenkin helppoa huudella, anonyyminä..


      • Tfhuthijlk

        Kuten aiemmin sanoin, mulle jäi Ukista hyvä kuva 89-90. Mulle se puhui aina fiksuja ja oli asiallinen, ei mitään tyhmää paskaa tai pullistelua. Mun mielestä se oli arvostettu ja mulle siitä ei puhunut kukaan paskaa. Mistään murhista ei ikinä puhuttu, kukoista ja kassakaapeista paljonkin, hiukan sen keikoistakin.

        Ihan ei aukea miks joku puhuu siitä paskaa, tuskin olisit uskaltanut sille päin naamaa. Itse en olisi halunnut, niin ei tarvitse miettiä olisiko uskaltanut. Mulla oli siellä tosi vähän kavereita ja sen neuvoista oli apua.

        Noi homojutut on ihan paskaa kotimaa.


      • Tfhutgkghk

        Zautotype paskaa eli kotimaa = jorinaa


      • Anonyymi
        RaakaRike kirjoitti:

        Juurikin näin, kuten nim. Tfhut.. täällä kirjoittaa. Uki oli jään kylmä alamaailman TOSI Äijä. Samoin olin itse Kakolan pohjoisella silloisella suomen kovimmalla eristys-osastolla lusimassa 13 v. kakkuani. Osastolla lusi silloin mm. Orajärvi (Mara), REKA, Kanaali Koskinen (jota allekirjoittanut veti lättyyn -88 Komppanian pihalla) ja Jesse Janhunen, Tenhunen joka tapettiin hatkojen aikana Lapin Partakossa päähän kirveellä lyömällä.. Uki lusi komppanian puolella, käveli isolla pihalla ja oli kunnioitettu mies. Uki käveli toisinaan kirjaston ovesta pohjoiselle osastolle omilla avaimillaan tuomaan nyytit . Sjöba kehuu Rööperi elokuvassa itseään, mutta Uki oli se jota todella kunnioitettiin. Uki teki uransa aikana ainakin 6 murhaa, mutta ei lusinut ainoastakaan.. Paras kassakaappi expertti jonka tunsin.

        Olen lusinut näiden kaikkien kundien kanssa samoissa taloissa ja ihan paskaa noi homoilu jutut. Jallu(kanaali) nyt aivan oma persoona siilä alalla. Silloin kun vielä miehet oli miehiä niin oli tämä sukupolvi. Lusua,Lahen kundeja ja monia muita unohtamatta. Sit tuli 90- luvulla tää uudempi polvi josta monella ns.nimimiehellä tullut näitä vasikointeja tmv.rottailuja ilmi. Rauha Ukille ja muille sen ajan kundeille joista aika jättänyt.


    • Tfhutdchtfxhf

      ...ei jaksa mitään tyhmää homoilujuttua lukea, itellä ei ollut,en törmännyt kuin selän takana puhuttaviin paskajuttuihin eikä teema kiinnosta muutenkaan

      • ei_yhtään_homoiltu_talos

        arka aihe näköjään


    • Anonyymi

      Uki teki kuusi henkirikosta. Yhden hätävarjeluna. Puolentoista vuoden kakulla selvisi. Yhdessä kuoli ex kyttä kurkku auki viillettynä, keskellä stadia.. Sjöbergin Tomppa on mikki hiiri Ugiin verrattuna. Puhe ukko joko.

    • Anonyymi

      Moni muistaa Ukin mutta harvempi tietää että Ukilla oli kaksi veljeäkin, nimittäin Papa ja Vari

    • Anonyymi

      Jos Uki oli 6 tappanut, niin ketä nämä olivat?
      Kaikki vaan lässyttää että 6. Mutta entäs ne nimet? Ei taida tiedossa olla? Nythän niistä voi puhua vapaast kun aikaa kulunut ja Ukikin kohta hsudadsa 20 vuotta.

      • Anonyymi

        6.... Aika vi.. enemmän...
        Ja onko nimillä jotain väliä....ei ne takasin sieltä juokse😅


    • Anonyymi

      oikea ugi ei ollut mikään erityisen isokokoinen ja luonnekin on ammuttu hiukan Yli leffassa. Poliisit kuvasivat häntä hyväkäytöksiseksi ja suht asialliseksi kaveriksi . Eri asia tietty kun päihteet astui kuvioon saattoi tapahtua mitä vain. Lukkoseppänä hänellä oli avaimia eri kellareihin ja kulki Punavuoressa maan alla . Poliisien oli mahdotonta seurata häntä.

    Ketjusta on poistettu 42 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      93
      1738
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1159
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1158
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      1019
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      823
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      34
      783
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      724
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      676
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      670
    Aihe