ministerit

Ei naisista ole ministereiksi. Heillä menee liikaa k-i päähän. Miten kävi Hautalan. Räsänenkään ei tiedä mitä tekee, puuttuu liikaa joka asiaan. Uskonto pitäisi jättää huomioimatta.
Myös korkean tason naisjohtajat ovat samalla viivalla k-i nousee päähän. En sinänsä vastusta naisia näissä asioissa, kunhan ovat järkeviä ja rehellisiä. Onhan tietysti miehissäkin näitä kpäitä, mutta koska naisia johtotehtävissä ja ministereinä on vähemmän, sen eron huomaa heti!
20100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Mnaah

Ei tuo ole sukupuolikysymys. Miehet töpeksineet aina runsaasti. Aiemmin ehkä onnistuneet peittelemään paremmin, nykyään maailma läpinäkyvämpi. Joskus Kekkoslovakian aikana asioita peiteltiin enenpi ja pelli oli paljon rumempaa.

Tpo Räsäskä huvittava tapaus. Aina kun se aukoo suutaan, sammakoita tulee. Se vaan on sellainen. Yrittää olla liian monessa roolissa samaan aikaan. Äiti, lääkäri, uskis, puolueen puheenjohtaja, nainenkin, etenkin ministeri. Paukkurauta Päivi nyt ampui tällä kertaa omaan nilkkaansa. Erehtyi arvostelemaan omaa hallinnonalaansa, sen johdossahan sen pitäisi olla. Sitten nolosti perui puheitaan. Tässä asiassa pitäisi enenpi miettiä Räsäsen nauttimaa luottamusta tehtävässään, kuin Paateron.

Nooh, eiköhän kristilliset viimein mene oppositioon vaalien jälkeen, ei niitten kannatus ainakaan kasvamaanpäin ole. Varmaankin saadaan persut hallitukseen ja Hakkaraisesta poliisiministeri. Sillähän on kokemusta rikoksista ja moottoripyöräjengeistäkin :DDD

=DW=

Äänestä

Aloittajan mielestä naisten aivot olisi heikommin kehittyneet,tuo oli ensimmäinen kannanotto moisesta kuullut tai lukenut,noo onhan koirallakin pienemät aivot,

Äänestä

Eipä ole aloittelijasta arvioimaan tällaisia asioita. On liikaa ..... päässä.

Äänestä

Kauko Juhantalo, Ilkka Kanerva, Matti Ahde, Matti Aura, Heikki Haavisto, Kari Häkämies, Jyrki Katainen, Olavi J. Mattila, Kimmo Sasi, Matti Vanhanen, Jan Vapaavuori, Jari Vilén. Näillä ainakin on ollut vaikeuksia noudattaa lakeja ja hyviä tapoja, eikä meriiteissäkään kehumista ole. Mistä johtunee?

Äänestä
  • Esitä yksi täydellinen ihminen,siis mies

    Äänestä


  • hokija kirjoitti:

    Esitä yksi täydellinen ihminen,siis mies

    Käviskö hunksi

    Äänestä

Mnaah

Arja Alho, Merja Kyllönen, Anneli Jätteenmäki, Suvi Linden, Sirpa Pietikäinen... kyllä noita piisaa. Mun mielestä kysymyksessä ei ole mikää sukupuoliasia, hommelit vaan tolla tasolla on erittäin stressaavia ja kiireisiä. Mokia sattuu kaikille, ne vaan nostetaan kaikki suurennuslasin alle. iteasiassa, monet eronneet oikeastaan viranhoitoon liittymättömistä syistä, jotain siviisotkuja tai pieniä muotovirheitä. Ne nyt vaan nostetaan voimakkaasti esiin.

Sen verran weetumainen ammatti toi politiikon ammatti, että ihmeenkin paljon on siitä kiinnostuneita. Etenkin tuulipukujunttien ja loispummien keskuudessa. Sekoittavat jotenkin telkkarin viihdeohjelmat kai politiikan tekemiseen. ei sen puoleen, kyllä politiikka hyvää viihdettä onkin. Vaan eri asia kuitenkin.

=DW=

Äänestä
  • Minkäs puolesta Timo Soini oiken on,vai on hänestä minkään virkaan,epäilen.

    Äänestä

  • kohan on kirjoitti:

    Minkäs puolesta Timo Soini oiken on,vai on hänestä minkään virkaan,epäilen.

    Soinista moneenkin virkaan.

    En erityisemmin ole percuista innostunut, mutta Soini kyllä kovanluokan tekijä. Ammattipolitiikko, joka perusti konkurssiin menneen SMP.n pilalle uuden puolueen ja vaikka nyt populismia käyttääkin työkaluna, tai sen takia, nosti puolueen ennätysajassa yhdeksi suurista puolueista. Siinä sellaista näyttöä, mitä ei muilla ole.

    Soinilla selkeä ongelma, sillä vaan surkea se puolue :D Kaikki energia menee puolueen koulimiseen ja sen kasvoina toimimiseen. Ja pääideologina, tietenkin. Suunta hakee vieläkin paikkaansa, mutta se nyt selvää, ei se ole yltiönationalistinen, eikä kommaripuoluekkaan. Tokikin siellä on näitä kiintoisia nationalisteja, jotka aiheuttavat hämmennystä ja ongelmia, mutta percut koittaa ilmeisimmin profiloitua jonnekin keskustan ja kokoomuksen välimaastoon puoluekartalla. Kannatus varmaankin jatkossa laskee, koska paarienäänestäjät hokaavat, että puolue erittäin kaukana demuista tai kommareista.

    Saapi nyt näkee eurovaalit. Soini ois siellä ihan tarpeellinen ukkeli moneen hommaan. Ongelma, se ei voi jättää puoluetta oman onnensa nojaan. Ja kävihän tuo siellä jo kerran kääntymässä. Oletan kotimaan politiikka ja hallitukseen. Koska puheenjohtaja, ministeriksi. Nopeitten kai mieleen tulee puolustus- tai poliisiministeri, painavia salkkuja. Tuskin pääministeriksi vielä.

    Politiikan ennustaminen ihan yhtä mahdotonta kuin kaikki muukin ennustaminen. Mutta kyllä Soinille aina töitä löytyy politiikassa. joopa, Soini puolustusministeriksi ja Hakkarainen poliisiministeriksi, jo alkaa tulla järjestys maahan :D

    =DW=

    Äänestä

  • Haluavat poliitikoksi siksi, että sen jälkeen on autuaat oltavat. En ihan varma ole, mutta eikös ne saa jo yhden kansanedustajakauden jälkeen sopeutumiseläkettä? Loppuelämän sitten voikin levätä laakereilla sohvalle syljeksien. Vaikka olisi kuinka nuori. Toivottavasti muuttavat tämän kun alkavat niitä eläkeikiä nostella. Kansanedustajille ja hallituksen jäsenille eläke vasta 70-vuotiaana!

    Äänestä

Kiintiöajattelun seurauksena pääministeri valitsee / valituttaa hallitukseen mitään sanomattomia naishyssyköitä joista ei olisi paljon harmia.

Aina sattuu joukkoon poikkeuksia kuten se vasuri liikenneministeri ja aikojen saatossa jokunen muukin.
Kiuru on kaiken huippu. Vastaa sujuvasti, tai on vastaavinaan mutta ei kerro mitään, mutta kesken lauseen huomaa, että jukopliuta, hän on vastaamassa väärään kysymykseen.


Lipponen aloitti tämän pelleilyn.

Äänestä
  • Ai pelleilyä,kansa on heidät valinnut ja siihen on tyytyminen.

    Äänestä

  • ole tyytyväinen kirjoitti:

    Ai pelleilyä,kansa on heidät valinnut ja siihen on tyytyminen.

    Enemmistön diktatuuria! Kiellätkö oikeuden oppositioon?

    Edustuksellisissa elimissä on oppositio.
    Samoin puolueiden sisällä on oppositiot.

    Vaalitilanteen enemmistö ei ole "kansa"!

    Katson itselläni olevan demokraattisen oikeuden tyytymättömyyteeni!
    Myös vallassa olevien puolueiden äänestäjillä on oikeus todeta edustajiensa vähemmän tyydyttävän toiminnan.

    Äänestä

  • L - L kirjoitti:

    Enemmistön diktatuuria! Kiellätkö oikeuden oppositioon?

    Edustuksellisissa elimissä on oppositio.
    Samoin puolueiden sisällä on oppositiot.

    Vaalitilanteen enemmistö ei ole "kansa"!

    Katson itselläni olevan demokraattisen oikeuden tyytymättömyyteeni!
    Myös vallassa olevien puolueiden äänestäjillä on oikeus todeta edustajiensa vähemmän tyydyttävän toiminnan.

    Sirkuksessa on pellejä ja siellä harrastetaan pelleilyä, asiota hoidetaan asiallisesti.

    Äänestä

  • Narri. kirjoitti:

    Sirkuksessa on pellejä ja siellä harrastetaan pelleilyä, asiota hoidetaan asiallisesti.

    Hoidetaanko asiallisesti ... etkai tuota usko enää itsekään? On eriasia pitää kuin pitäisi, eduskunnan asiainhoito on täyttä hölmöläisten saagaa.

    Äänestä

  • meeriamanda kirjoitti:

    Hoidetaanko asiallisesti ... etkai tuota usko enää itsekään? On eriasia pitää kuin pitäisi, eduskunnan asiainhoito on täyttä hölmöläisten saagaa.

    Asiallisesti kykyjen mukaan, tiedätkö mitä pelleily tarkoittaa, sitä L-L meinasi

    Äänestä

Olet aloittaja väärässä. Naisilta ei siedetä yhtä paljon kuin miehiltä.
Hyväveli rinki suojeleee viimeiseen asti miehiä.
En pidä Räsäsestä, mutta asia ei liity lainkaan sukupuoleen. Miehissä on enemmän tyhmiä vaikuttajia, Oinosta ja Hakkaraista unohtamatta. Kyllä korkeimmalla pallilla oleva on töpännyt raskaasti monta kertaa, kärähtänyt kähminnästä ja epärehellisyydestä.
Asia ei ole sukupuolikysymys. Merkel on nainen, hänellä on vaikutusvaltaa enemmän kuin suomen päättäjillä yhteensä.

Äänestä

Kyllä kysymys on myös siitä, että naisilta vaaditaan kaikin tavoin enemmän, sekä virkaan pääsemiseksi että siinä pysymiseksi.

Minusta esimerkiksi Anneli Jäätteenmäen ero oli ihan turha, hän nosti julkisuuteen asian, jonka äijät olivat yrittäneet salata. Se, joka siinä teki väärin, oli Lipponen, joka pimitti kansalta tietoa, joka kansalla olisi kuulunut olla. Lipposen palli ei kuitenkaan heilunut tuossa tilanteessa, koska nainen oli helpompi uhrata.

Äänestä

Olisi kiva jos löytäisi jostain kiihkottoman tutkimuksen siitä miten nainen ja mies
ovat tähän asti kaltaisikseen kehittyneet.
Vauvasta alkaen.
Minusta kun on näyttänyt siltä että nainen on politiikassakin naisellinen.
Vaikka olisi jo pylly paljaana, hänen pitää tehdä hameen valitsemisesta iso numero.
En tarkoita tuota pahalla, vaan siten että koska maailma on raadollinen, ainakin
toistaiseksi, ei vielä ole aika hienosteluun.
Mies tempaisee byysat jalkaan samaan aikaan kun nyrkkinsä pöytään jysähtää.
Nainen etsii lapselle kääröstään nenä-liinaa, vaikka lapsella olisi hihatkin.
Väittäisinpä jopa, että nainen luottaa enemmän virka-mieheen, kuin virka-sisareen.
Mikä tietysti on vieläkin viisasta.
Sitten nainen voi tietenkin olla Haloska, haukkuu kaiken mikä ympärillä liikkuu.
WWF...hi, hi!
H.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miehet tilalle kirjoitti:

Ei naisista ole ministereiksi. Heillä menee liikaa k-i päähän. Miten kävi Hautalan. Räsänenkään ei tiedä mitä tekee, puuttuu liikaa joka asiaan. Uskonto pitäisi jättää huomioimatta.
Myös korkean tason naisjohtajat ovat samalla viivalla k-i nousee päähän. En sinänsä vastusta naisia näissä asioissa, kunhan ovat järkeviä ja rehellisiä. Onhan tietysti miehissäkin näitä kpäitä, mutta koska naisia johtotehtävissä ja ministereinä on vähemmän, sen eron huomaa heti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu