Silitysnauhalla lyhentäminen

Ikean verhojen mukana tuli silitysnauha. Onko jollain kokemusta sen toimimisesta?

Laitetaanko se siihen taitoskohtaan niin, että silitetään verhon päältä ja se nauha jotenkin tarttuu molempiin vastakkain oleviin kankaisiin? Paljonko kuumuutta pitää raudassa olla? Entä miten kuumuus menee paksussa kankaassa läpi niin että silitysnauha toimii? Kangas on kuuman kestävää.

Sulaako se nauha sinne vai mikä käytännössä sen idea edes on? Tarvitaanko vettä tai jotain muuta?
1025942
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Toiminta periaatehan on se että se on liimanauhaa joka kuumuuden ansiosta tarttuu kankaaseen eikä tarvitse ommella. Pitävyyden kanssa on niin ja näin, ainakin se on helppo vetäistä auki.
Laitat siis taitteen väliin liimanauhan ja silität. Parhaiten tiedät tarttuiko kiinni kun kokeilet. Vaikea antaa lämpötiloja sun muita kangasta näkemättä, mutta koska liimanauha on mukana kyllä sen pitäisi tarttua.

Äänestä
  • Eli melko simppeli juttu tuntuu olevan :) kiitos!

    Äänestä

Älä herranen aika silitä verhojas pilalle liimanauhalla vaikka tietysti no..ikean verhot...Saat niistä kuitenkin ompelemalla edes jonkinlaiset.

Äänestä

Voikos tuolla lyhentää farkun lahkeet? Kaiketi tarvii vielä ompelun jälkiruuaksi?

Äänestä

Voi lyhentää mutta tod näköisesti joudut "parsimaan" joka pesun jälkeen.

Äänestä

Tosiaan kannattaa ommella ennemmin kuin käyttää silitysnauhaa. Tilapäisesti voi auttaa.

Äänestä
  • Toisaalta, kun silitysnauhalla päärmää ja jättää reilun varan, sitten ensimmäisen pesun jälkee ne tietysti kutistuu, on helpompi avata se ja ommella sitten koneella, oikean mittaiseksi.

    Äänestä

Mää tyhmä menin lyhentään sillä liimanauhalla ja olis pitäny vaan perinteisellä tavalla lyhentää kun en tiä miten sillai sähäsin kun käänsin vahingossa väärälle puolelle toisessa verhossa alakäänteen.En voi uskoo miten noin töppäsin.No nyt ne on sillä liimanauhalla kii ja ei irtoo.Lähtisköhän se liimanauha pesussa mitenkää????

Äänestä

Kaankaat saat ainakin irti toisistaan helposti kuumentamalla uudelleen silitysraudalla ja vetämällä samantien kankaat irti toisistaan. Mutta sitten sen liiman saaminen irti kankaasta voikin olla kinkkisempi juttu : (

Äänestä
  • Osan siitä liimasta voi saada pois kun laittaa talouspaperia liiman päälle ja silittää, paperi heti irti ja sama taas uudelleen puhtaaseen paperiin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pätemätön emäntä kirjoitti:

Ikean verhojen mukana tuli silitysnauha. Onko jollain kokemusta sen toimimisesta?

Laitetaanko se siihen taitoskohtaan niin, että silitetään verhon päältä ja se nauha jotenkin tarttuu molempiin vastakkain oleviin kankaisiin? Paljonko kuumuutta pitää raudassa olla? Entä miten kuumuus menee paksussa kankaassa läpi niin että silitysnauha toimii? Kangas on kuuman kestävää.

Sulaako se nauha sinne vai mikä käytännössä sen idea edes on? Tarvitaanko vettä tai jotain muuta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu