Canon 18-135 tms onko yleisobjektiiviksi canon eos 600 :seen hinta n.400 € harrastelijalle ensi käyttöön.
objektiivi
7
442
Vastaukset
- Alkuun toki pääsee!
Polttovälialueensa puolesta kroppikennoiseen (kuten EOS 600D) onnen omiaan yleiskuvaukseen eli ”turistilasiksi”. Kroppikennoisen normaaliobiskana pidetään 35-millistä. 18 mm on siitä karkeasti puolet ja 135 puolestaan lähes nelinkertainen – zoomausvaraa on siis telepuolella enemmän. Laajakulmaisempia (lyhyempiä polttovälejä) kuin 16–18 mm ei ole kroppikennoisiin juuri halvalla tarjollakaan.
Itselläni ei nikonistina tuota putkea ole.
http://www.objektiivi.info/objektiivi-info/canon/-ef-s-18-135mm-f-3-5-5-6-is/518 antaa obiskasta ihan kohtalaiset arviot.
http://www.photozone.de/canon-eos/462-canon_18135_3556is on nuivempi: optisesta laadusta heruu vain kaksi tähteä viidestä.
Digikuva-lehden superzoomvertailussa (nro 14/2013) Canon EF-S 18–135 mm F3.5–5.6 IS STM nousee peräti testivoittajaksi Canon EOS -järjestelmän kameroihin tarkoitettujen tötteröiden luokassa.
Huipputason suorituskykyä noin laaja-alaiselta zoomilta ja tuohon hintaan on turha odottaakaan.- 18-135 STM
http://www.photozone.de/canon-eos/776-canon_18135_3556stmis?start=2
Tuosta 18-135 on kaksiu versiota Canonilla. Uudempi STM malli saa lähes 4 tähteä optisesta laadusta eli kyllä tuoDigikuvan testi antaa smansuuntaiset tulokset
- Paavi Benediktus
Ihan kiva linssi. Piirtää kuin enkeli, mutta pimeä kuin paholaisen peräreikä. Jos kuvaa päivällä ja hämärässä jalustalla, niin kelpo ostos. Herkästi siinä kuvaushommat rupeaa muistuttamaan helvetin päiväohjelmaa, jos et hanki sille kaveria kuten 50 mm 1.4 tai 1.8:a.
- olisiko tämä
Mulla on canonin 18-55 nyt haluaisin jonkun jolla voisi kuva kauempaa, mutta ei mitään kovin kallista.
Vaihto ehtoja tuntuu olevan niin että menee ymmärrys kun ei ole tietämystä. - KAUKAAAA
olisiko tämä kirjoitti:
Mulla on canonin 18-55 nyt haluaisin jonkun jolla voisi kuva kauempaa, mutta ei mitään kovin kallista.
Vaihto ehtoja tuntuu olevan niin että menee ymmärrys kun ei ole tietämystä.Jos objektiivin vaihtaminen aina välillä ei mielestäsi ylivoimainen tehtävä, kannattaa mieluummin valita EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM - se on 1,85 kertaa pidempi.
50 mm objektiivilla ei todellakaan kuvata kaukaa - kaukaa kuvatessa niitä valovoimaisia vaihtoehtoja ovat:
EF 300mm f/2.8L IS II USM
EF 400mm f/2.8L IS II USM - Paavi Benediktus
olisiko tämä kirjoitti:
Mulla on canonin 18-55 nyt haluaisin jonkun jolla voisi kuva kauempaa, mutta ei mitään kovin kallista.
Vaihto ehtoja tuntuu olevan niin että menee ymmärrys kun ei ole tietämystä.No itselläni on tuo 18-135 STM versio ja se on kiva reissulinssi kesällä. Jos tosiaan kuvaat kauas niin kannataa vilkaista Canonin 70-300 4-5.6 USM IS linssiä.
- Näkemyskysymys
KAUKAAAA kirjoitti:
Jos objektiivin vaihtaminen aina välillä ei mielestäsi ylivoimainen tehtävä, kannattaa mieluummin valita EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM - se on 1,85 kertaa pidempi.
50 mm objektiivilla ei todellakaan kuvata kaukaa - kaukaa kuvatessa niitä valovoimaisia vaihtoehtoja ovat:
EF 300mm f/2.8L IS II USM
EF 400mm f/2.8L IS II USMOlen minä kuvannut 50-millisellä vähän kauempanakin olevia kohteita, esimerkiksi Andromedan sumua, jonne on matkaa 2 miljoonaa valovuotta. Ja hyvin näkyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503354Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5512077Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841956Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431528- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281297KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481220