mikä vika, kun google ei enää toimi - ei ole toiminut viikkoon. google.fi/com osoitteeseen ei pääse ja jos pääsee, hakutulokset jää junnaa paikalleen ja tuottaa error sivuston, koska tietenkin jokainen hakutulos on linkitetty googlen kautta eikä suoraan sivuille ja kun googlen sivut eivät toimi, ei linkitkään johda kuin error sivulle.
yahoo, bing... toimii ok.
En oikein saa selvää, mutta google on päivittänyt jotain jonka takia joillakin (miksi?) ei google enää toimi. Mitä pitää tehdä?
yahoo, bing... toimii ok.
En oikein saa selvää, mutta google on päivittänyt jotain jonka takia joillakin (miksi?) ei google enää toimi. Mitä pitää tehdä?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tuo Chrome välillä?
Tahansa jos on Google auki ja koittaa palata takaisin niin tulee sininen ruutu ja uudelleenkäynnistys?
No mikset kokeile oikein kirjoittaa sitä osoitetta, mitä sinä tuota comia fi osoitteen perään tunget?
Google.fi
Google.com
Toimiiko Google siis muilla selaimilla? Itselläni ei ole ollut mitään ongelmia sen kanssa. Haut ovat toimineet hyvin ja nopeasti.
https://www.google.fi/ toimii ainakin IE:llä ihan samalla tavalla kuin aina ennenkin eli chrome selainta pakkomainostetaan ja sitä rataa.
Ei mitään muuta vikaa kuin se chromen pakkomainostus jos käyttää IE:llä.
Chrome on täälläkin käytössä ja haku ei vaan tunnu pelaavan, Tai siis välillä toimii välillä ei. Vaimon koneessa sama juttu.
Chromen uudelleen asennusta voisi kokeilla jos Google haku toimii esim IE selaimella hyvin.
Joopa joo. Kannattaa käydä katsomassa Chromen aloitussivun asetukset : -> Avaa Chromen hallinta, Asetukset, avaa tietty sivu. Sinne kirjoita: crhome.fi. -> Hallinnoi hakukoneita: Oletukseksi Crome. Yritä poistaa muut, se ei luultavasti onnistu. Haitta- ja mainosohjelmia ovat mm. selaimiksi naamioituvat ilmaisohjelmien mukana tulevat lisäosat. Harmillisimpia esim conduit toolbar, ei pysty poistamaan oikein mitenkään, eivätkä virustutkatkaan niihin reagoi. Kiitos käyttäjän,joka luvan antoi.... Asennuskansion poisto ei auta, eikä "hakukoneen" sivulta löytyvä "poisto-ohjelma".Yksi ratkaisu: Estä sovellusta käynnistymästä Windowsin käynnistyessä. Kirjoita käynnistä palkkiin : msconfig ->valitse ohjelmat->poista väkänen esim conduitin kohdalta jne. ÄLÄ TEE MITÄÄN JOS ET ÄLYNNYT TÄSTÄ MITÄÄN !
Minä en ainakaan älynnyt tuosta mitään, ja en tehnytkään mitään.
www.google.fi/com on väärä osoite
Oikea on www.google.fi/
Tuo ihan windowsin ongelmia, en chromen ole ubuntussa kertaakaan huomannut oikutelleen.
Missä välissä chromesta on tullut Windowsin osa? Kyllä google saa vastata ihan itse tekemistään ohjelmista ja niiden toimimisesta.
IE11 on Windows 7:n uusin selain ja se toimii mainiosti.
se pohjois- koreassakin maailman paras hallinto ole. Kun eivät muuta ole kokeilleet :)
Ubuntu ei oikuttele silloin, kun se lähettää NSA:lle sinusta profiilin kätevästi Amazonin kautta.
Voihan tuon profiilin hakea vaikka FB seinältänikin. Ei mulla mitään salattavaa ole :)
Empä muuten juurikaan Amzonilta mitään ostele joten tuo ostoskäyttymisenikin analysointi voi aika vajavaiseksi käydä :)
Kaikki mahdollinen on pidettävä salaisena ihan periaatteesta.
Miksi käytät Ubuntussa Chromea?
Eivätkö ne selaimet riitä jotka löytyvät sovellusvalikoimasta?
Tää chrome kun jostain syystä minua eniten viehättää. Etenkin kun se on helppo synkronisoida kaikkin muihinkin vehkeisiini. Pyörii ne sitten anterolla tai mintillä.
W alkuiset siirtyi historiaan joskus vuosituhannen alussa :) Niissä selaimena oli tulikettu yleensä.