Mistä saisi IDO 82 wc-istuimen?

Asun vuokralla ja kylppäristä löytyvän ido 82 -merkkisen vessanpytyn istuinrengas on aika kulahtaneessa kunnossa. En mitään suurta wc-remonttia halua pistää pystyyn (tämä on vain opiskelijakämppä), mutta uusi istuinkansi olisi kiva. En vain löydä mistään oikeanmerkkistä istuinrengasta. Osaako joku sanoa, mistä niitä saisi tai että onko olemassa jotain muuta mallia, joka kävisi tähän pyttyyn?
116354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kysy IDO,ta. suoraan.

Äänestä

Pönttöön kuin pönttöön käy kansi kuin kansi. Ei tarvitse (kallista) merkkikohtaista.

Äänestä
  • Eipäs käy.

    Äänestä

  • 14+1 kirjoitti:

    Eipäs käy.

    Kylläpäs käy yleismalliset kannet pönttöön kuin pönttöön.

    Äänestä

  • käypäs... kirjoitti:

    Kylläpäs käy yleismalliset kannet pönttöön kuin pönttöön.

    Eipäs käy.

    Äänestä

82 taitaa olla Aniara, joten siihen löytyy kansia vaikka mistä.

Äänestä
  • Katso tuolta sivulta tuota varaosahinnastoa. Eiköhän sieltä löydy.

    Äänestä

Ostat edelleenkin jostain Biltemasta tai Clas Ohlsonilta jonku 10-15€ maksavan kannen 99% varmuudella sopii. Ja jos ei sovi niin voi palauttaa, ja ottaa hyllystä seuraavan joka sopii. Ei tarvi mitään IDOn ryöstöhintaista merkkikantta.

Äänestä

Nuo tarvikekannet harvemmin sopii täydellisesti paikalleen, ihan siitä syystä, että ovat yleismallisia. Idon kansiin saa lisäksi saranatappeja yms varaosina, joten ei tarvitse aina uutta kantta ostaa, jos niitä hajoaa.

Äänestä

Kiitos kaikille vastanneille. Nykyistuinrenkaassa ei ole tappi tms. ongelmia, vaan rengas itse on muuttunut rumppupintaiseksi ja kellastuneen väriseksi (väriä sain vaalennettua tolun avustuksella, mutta pinta on ja pysyy ikävän tuntuisena). Ties kuinka kauan sekin on ollut käytössä ennen kuin muutin tänne.

Taidan kokeilla jotain tuollaista halpismerkkiä Clasulta, olen opiskelija, joten budjettini on aika tiukoilla. Jos se hajoaa samantien tai osoittautuu muuten huonoksi, niin seuraavaksi täytyy ehkä sijoittaa enemmän, mikäli onnistun sen verran nipistämään. Nuo idon omat kannet ovat aika hinnakkaita...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wc-ankka kirjoitti:

Asun vuokralla ja kylppäristä löytyvän ido 82 -merkkisen vessanpytyn istuinrengas on aika kulahtaneessa kunnossa. En mitään suurta wc-remonttia halua pistää pystyyn (tämä on vain opiskelijakämppä), mutta uusi istuinkansi olisi kiva. En vain löydä mistään oikeanmerkkistä istuinrengasta. Osaako joku sanoa, mistä niitä saisi tai että onko olemassa jotain muuta mallia, joka kävisi tähän pyttyyn?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu