Tutustuttuani kirkkohistoriaan yksi aisia on varma

Hyyvävää historiaa

Minusta ei saisi katolista- tai luterialaista kirveelläkään.

11

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki suhteellista

      Kyllä varmaan kirveellä. Veikkaan et ekan katkaissun raajan jälkeen olisit hyvin valmis vaikka hinduksi, säästäen näin kolme raajaa.

    • pohjolan poikia

      Ei kukaan enää kirvestä käytä. Ny eletään 2013 vuotta ja hommat hoidetaan moottorisahalla :O

    • Kunniotusta heille

      Kirkkohistoaria antaa lukuisia esimerkkejä ettei edes kidusttaminen ja rääkkäminen ole saanut uskovia kääntymään luterilaisiksi- tai katolisiksi, tai reformoiduiksikaan, vaikka ihmisiä on jopa rääkätty hengiltä.

      • ei montaa

        Kyllä ne taitaa olla aika harvassa ;) ihminen kun on luonnostaan selviytyjä


      • täältä tulee

        Joo heti kun säkin annat peruskunnioituksen luterilaisille.


      • E i onnaa vaan
        täältä tulee kirjoitti:

        Joo heti kun säkin annat peruskunnioituksen luterilaisille.

        En mä voi kunnioittaa väkivaltaan turvautunutta antikristillistä historiallista uskontofasistista tappajalahkoa, vaikka se yritääkin nykyään kohotella sallivana kasvojaan, käsillä jotka ovat veren tahrimat.


    • Balttis

      Laitan malliksi yhden esimerkin koskien Hans Hut nimistä kastajaa, jota vangittuna rääkättiin:

      >> Varsinkin Hutia rääkättiin ankarasti. Erään tällaisen tilaisuuden jälkeen hän makasi täysin uupuneena olkivuoteellaan ja lienee kaatanut kynttilän. Syttyi tulipalo, jossa hän sai niinpaljon pahoja vammoja, että kuoli viikkoa myöhemmin. Hänet tuomittiin kuitenkin kuolemaan, ja vainaja poltettiin joulukuun alussa 1527. Hänen toiminta-ajastaan ei siis tullut pitkä. >> ote Vapaan kristillisyyden historia, G. Westin siv.115.

      • Nasse.

        Kumpaankohan meni, taivaaseen vai helvettiin, eli onnbistuivatko pelastamaan sielun, pohtii Nasse.


      • vitun hellarit

        Suksi vittuun Balttis. Sun jankkauksesi ovat palstan paskinta antia.


    • Kuis on?

      Kyllä papit ovat antaneet, toisin niukasti palautetta mielensäpahoittajina lausuntoja antaen, ja jos he eivät ole myös järkyttyneen, ainakin jotkut heistä isostikin, he ovat toivottoman paatuneita palkkapappeja.

    • Muistaakseni Espanjassa käännytettiin kirveellä muslimeja ja juutalaisia. Mikäli ei uskontunnustus lähtenyt halutulla tyylillä, niin ihminen pääsi tutustumaan omaan Jumalaansa. Aika paljon noita esimerkkejä on olemassa, jossa tappaminen on koettu oikeutetuksi "puhdisoppisuutta" tai kristinuskoa puolustaessa. Mikä nyt kulloinkin on vallassa ollut. Hassu asia, miten kristinuskossa on löydettykin tuo tappaminen niin nopeasti. Hyvät että saatiin ensimmäiset kristilliset piispat nimitettyä, niin heitä alettiin jo tappamaan heidän vääräuskoisuutensa vuoksi...ja tappajat olivat toiset kristityt. Ekat tapettiin jo 100 vuosisadalla, joten kristittyjen kokemat vainot on lähinnä toisten muiden kristittyjen aikaan saannoksia...Se niistä marttyyreista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      390
      4414
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3769
    3. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      16
      3272
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      108
      2761
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2441
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2272
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1942
    8. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1898
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      121
      1843
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1429
    Aihe