Käytän selailuun Mozillaa, mutta IE on koneella. Kun puhdistan C-cleanerilla turhat pois, niin siellä poistettavissa on yleensä aina vähän IE-tiedostoja. Eilen niitä oli ihan hirmuisesti, ehkä syynä oli nettiturvan toiminnan lakkaaminen pari kertaa jonkun vanhan tiedoston tarkistksen yhteydessä. Yritin aiemmin saada rtf-tiedosrtotyyppiä open officeen, se onnistui vain osittain, lieköä se syy. Poistin sen tiedoston kokonaan. Ajoin nettiturvalla koneen täyden tarkistuksen ja Malwarebytesillä, mitään viruksia ei ainakaan löytynyt.
Toimiiko IE siis omiaan, vaikka en käytä sitä?
Toimiiko IE siis omiaan, vaikka en käytä sitä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni CCleaner poistaa myös IE selaimen välimuistitietoja vaikka se ei ole käynnissä. En osaa sanoa mistä tämä johtuu mutta IE selain ei ole ollut päällä.
Johtuu todennäköisesti siitä, että monet muut ohjelmat käyttävät Internet Exploreria näyttämään nettisivuja.
Joo,, esim. Win media player etsii kappaleiden ja artistien tietoja netistä käyttäen IE selainta.. Samoin moni muu ohjelma..
Sillä voi olla tekemistä Windowsin päivitysten tarkistamisen kanssa.
Kuten muut paitsi vapunen asian tiesivät, niin wintoosan oma nettiliikenne tapahtuu ie:n palikoiden avustuksella ja siksi niitä väliaikaisfilujakin sinne kertyy.