Kaikille tällä palstalla mariseville tiedoksi: muistakaa hyvät ihmiset kertoa muuttoa tilatessanne oikeat tiedot ja muutenkin toimia oikein:
Jos teillä on esim. 90m2 asunto, se silloin myös on sitä. Jos omasta mielestänne tavaraa on vain 60m2 asunnon verran, voitte mainita siitä mutta tuo oikea neliömäärä tulee ilmoittaa.
Tavarat tulee olla pakattuna asianmukaisesti. Esim. pitkin asuntoa olevat erikokoisiin laatikoihin ylitäyteen pakatut tavarat vaativat jo useammankin rekan, koska niitä ei pysty pistämään autossa päällekkäin. Myöskään joka tavaran pakkaaminen Siwan muovipusseihin ei ole kovinkaan suositeltavaa. Ei niitä muuttolaatikoita turhaan hehkuteta.
Kun olette ilmoittaneet muuttofirmalle, että teiltä tulee esim. 2 omaa kantajaa, näiden kantajien myös oletetetaan kantavan tavaraa autolle. Heidän ei ole tarkoitus pakata viime hetkellä viimeisiä asuntoon jääneitä tavaroita laatikoihin (mikä pahinta, pusseihin) ja siivota asuntoa.
Huonekalut, jotka on koottu asunnossa eivät välttämättä mahdu kulkemaan mitenkään päin esim. ahtaissa rappusissa (otetaan nyt vaikkapa esimerkiksi jokin helvetillinen vaatekaappi).
Se autotallissa oleva päältäajettava ruohonleikkuri kannattaa myös ilmoittaa ajoissa, ei vasta siinä vaiheessa kun auto alkaa olemaan täynnä.
Jos osa tavarasta pitää viedä eri osoitteeseen, myös tästä olisi hyvä tietää hyvissä ajoin.
Jos osan tavaroista on tarkoitus jäädä asuntoon, nämä tulee mieluiten merkitä jotenkin tai vähintäänkin ilmoittaa asiasta eikä valittaa jälkikäteen.
Tässä nyt kaikki neuvot ja niksit jotka tulivat mieleen. Joku voi vielä niin halutessaan lisätä jotain tai korjata mielipiteitä, mutta näillä mennään eteenpäin.
Muuttopalveluista valittaville
2
249
Vastaukset
- MuuttomiesHelvetistä
Lisätään vielä jotain tähän:
Jonkinlainen nyrkkisääntö muuttolaatikoiden määrästä on 1 laatikko/m2. Jos asunnon koko on esim. 90m2 laatikoiden tarve olisi noin 90. Tämä tietysti riippuu niin monesta asiasta, että kukaan ei pysty arvioimaan laatikoiden tarvettta välttämättä oikein. 90m2 asunnosta saattaa tulla 40-150 laatikkoa. Riippuu ihan täysin kuinka ahkera tavarankerääjä on kyseessä. Mutta jos oma mielipide on, että tavaraa on paljon, kannattaa ottaa laatikoita sen mukaan. Ketään ei palvele, että otat 90m2 asuntoon 20 muuttolaatikkoa, ja sitten pakkaat viimeisiä jäljellä olevia tavaroita 70:een jätesäkkiin. - kokenut helvetin
Niin-in. Mutta jos asiakas toimii oikein, silti menee myttyyn?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1021534Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2181012- 124859
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42761- 8749
- 65736