Ajattelinpa laittaa tällaisen aloituksen, vähän lainaten erään toisen viestiketjun keskustelua, jos siitä syntyisi jopa järkevä oma keskustelu tänne. Eli Wikipediassa on otsikolla: Suojaikäraja, koko maailman kattava tiedosto. Euroopassa hyvin monessa maassa on suojaikäraja seksiin 13-15 ikävuotta.
Olen myös jutellut muutaman keski Euroopasta kotoisin olevan tuttuni kanssa tästä aiheesta joskus ohimennen, he tavallisia perheellisiä ihmisiä. Ovat vaan sanoneet, etteivät he ole kuulleetkaan henkisesti kehityshäiriöisistä, ahdistuneista ja elämänsä pilanneista ihmisistä, jotka aikanaan aloittaneet seksielämänsä 13-15 vuotiaina ja vastapuolen ollessa näitä 5-10 vuotta vanhempi.
He muuten itse kuuluvat kanssa näihin 13-15 kesäisinä aikanaan sekstailun aloittaneisiin ihmisiin ja vastapuoli ollut vanhempi henkilö. Suomen mielenterveys ammattilaisten mielestä heidän pitäisi olla syvästi traumatisoituneita uhreja jne. He ovat kyllä menestyneitä ja hyvin voivia ihmisiä ja ihmettelivät ja huvittuivat, kun kysyin, eikö menneet nuoruuden sekstailut ahdista?
Tosin jotenkin he sitten ymmärsivät minun kysymystäni, kun selitin meidän maamme lainsäädännön suojaikärajaa koskien, jota mielenterveys ammattilaiset komppaa sitten miten pitää ajatella ja mistä voida hyvin tai huonosti.
Olen myös jutellut muutaman keski Euroopasta kotoisin olevan tuttuni kanssa tästä aiheesta joskus ohimennen, he tavallisia perheellisiä ihmisiä. Ovat vaan sanoneet, etteivät he ole kuulleetkaan henkisesti kehityshäiriöisistä, ahdistuneista ja elämänsä pilanneista ihmisistä, jotka aikanaan aloittaneet seksielämänsä 13-15 vuotiaina ja vastapuolen ollessa näitä 5-10 vuotta vanhempi.
He muuten itse kuuluvat kanssa näihin 13-15 kesäisinä aikanaan sekstailun aloittaneisiin ihmisiin ja vastapuoli ollut vanhempi henkilö. Suomen mielenterveys ammattilaisten mielestä heidän pitäisi olla syvästi traumatisoituneita uhreja jne. He ovat kyllä menestyneitä ja hyvin voivia ihmisiä ja ihmettelivät ja huvittuivat, kun kysyin, eikö menneet nuoruuden sekstailut ahdista?
Tosin jotenkin he sitten ymmärsivät minun kysymystäni, kun selitin meidän maamme lainsäädännön suojaikärajaa koskien, jota mielenterveys ammattilaiset komppaa sitten miten pitää ajatella ja mistä voida hyvin tai huonosti.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No siinäpä pari oikein omaperäistä, oivaa ja järkevää mielipidettä ja pohdintaa suojaikäraja keskusteluun, äsköisissä viesteissä. Onko Sinden lisäksi muilla aiheeseen mielipiteitä?
Et tule saamaan aiheesta yhtään järkevämpää keskustelua kuin mitä Sinde sinulle on tarjonnut.
Nimittäin hetken päästä tänne ryntää joukko neitsyitä vanhapiikakukkahattutätejä haukkumaan sinut pedofiiliksi, lapsenraiskaajaksi ja muuten vaan kauheaksi eläimeksi, jolta pitäisi leikata vehkeet irti, ja sen jälkeen joko lukita eliniäksi vankeuteen tai mielummin polttaa roviolla.
Katsos kun se suomalainen suojaikäraja on Se Ainoa Oikea suojaikäraja, ja muut Euroopan maat ovat täynnänsä seksuaalisesti ahdistuneita itsemurhaa hautovia nuoria aikuisia, joille on tapahtunut kuolemaakin kauheampi asia kun he ovat tulleet 15-vuotiaana juonikkaasti vietellyksi sen karmaisevan aikuisen 19-vuotiaan jampan toimesta.
Elinikäisiä ihmisraunioitahan heistä on tullut, mutta onneksi Suomessa asiat on paremmin.
Paitsi että täällä on kaltaisiasi pedofiilejä tai ainakin pedofiilien puolustajia ja suojelijoita, jotka ovat siis yhtä pahoja.
Suomessa pipo hiton tiukalla tässä suojaikärajassa. Ja jos jotain pientäkin kritiikkiä tähän ilmaiset vaikka täällä tässä keskustelussa, tulee samantien pedari haukkkuja ja sinut syyllistetään. Auta armias jos tästä menet kritiikkiä heittämään tuolla ihmisten kanssa kadulla yms. Leimaudut heti pedariksi ja saattaa tulla turpiinkin. Tämä suojaikäraja Suomessa on puheenaiheena kielletty. Siitä pitää automaattisesti olla sitä mieltä mitä laki sanoo, tai tulee pedo paskaa silmille.
Tuskin nämä keskustelijat ovat enää pitkään aikaan olleet 19-kesäisiä, että seli seli. Vai sellaista se Sinde puuhasteleekin? (Toivottavasti ei, vaikka melkein ounastelinkin tämäntyyppisiä luurankoja.) Silloinhan tarvitsee koko ajan tekosyitä puuhastelujen jatkamiseksi ja syyllisyydentunnosta vapautumiseksi: Jospa niitä löytyisi toisten yksityiselämästä tai toiset ainakin hämmentyisivät ja lopettaisivat kommentoinnin. No way.
Äsköinen viesti ei oikein avautunut. Eli sitä aikaisempi viesti/viestejä on todennäköisesti poistettu, johon taas viime viesti liittyy.
Tässä ketjussa oli sen erilaisilla Sinde-nimimerkeillä kirjoittelevan mielenterveysongelmaisen tekstejä.
Ilmeisesti moderointi on vihdoin heräämässä siihen, että niitä voisi siivoilla pois täältä.
Ei sillä, että se nyt tämän palstan tasoon kovin oleellisesti vaikuttaisi, mutta tekisi sentään monesti luettavampaa.
Toi ei ole kun pedofiilin puolustus puheita.
Hankkiudu hoitoon ja pysy oman ikäisissäsi!!!
ei ole olemassa mitään niin oksettavaa, kun aikuinen mies kuolaa pikku pentujen perään. Se suojaikäraja on tehty just ap.n kaltaisten kieroutuneiden ihmisten takia.
Tässä taas yksi vouhkaaja, joka ei ole edes vaivautunut ottamaan selvää mitä "pedofiili" tarkoittaa, mutta kun se on kiva ja pinnalla oleva muotisana, niin sitä on kiva päästä kauhistelemaan.
Vastaus ei edes millään tapaa vastaa aloittajan viestiin muuten kuin suupielistä pärskyvällä kuolalla, mitä nyt tarkalleen ottaen ei voida pitää järkevänä vastauksena.
Onneksi välissä on Internet-yhteys niin ei tarvitse pyyhkiä omia kasvojaan tuon viestin lukemisen jälkeen.
Muilta osin isukki osoittaa vain, että aihe on edelleenkin joidenkin mielestä kukkahattumaisen äärikonservatiivisen kristillisen perinteemme tabuviitan verhoama, eikä heidän mukaansa pitäisi edes sallia siitä keskustelemista.
Isukille vinkki. Hae googlesta hakusanalla "finnishpedohunters". Löydät kaltaisiasi yhteen totuuteen ja asioiden mustavalkoiseen ajattelemiseen vihkiytyneitä fanaatikkoja, joiden mielestä tabujen kyseenalaistaminen ja asioiden avaaminen keskustelulle on varma merkki pedofiliasta, vaikka koko aihe ei tässä yhteydessään (keskustelu siitä mikä jossain 13 ja 17 vuoden välillä olisi oikea suojaikäraja) ei millään tapaa edes liity pedofiliaan.
Mainittakoon, että kun Suomessa aikanaan suojaikärajaa lainsäädäntöön sovitettiin, puolustettiin vuodella esimerkiksi Ruotsin 15 vuotta korkeampaa suojaikärajaa mm. yhden rikoskonstaapelin, kansanedustajan avustajan kommentilla "puoliksi leikilläni totean, että kyllä sen Ruotsin homoseksuaalien määrästä huomaa".
Kun kyseistä ikärajaa on säädetty, on keskustelu siis liikkunut tällä tasolla.
Mainittakoon vielä, että aloittaja on täysin oikeassa siinä, että Suomessa on sekä eurooppalaisittain, että globaalisti tarkastellen korkeahko suojaikäraja. Jostain kumman syystä maailman sivistysvaltioista (esimerkiksi Ranskasta, Islannista, Ruotsista tai Tanskasta, suojaikäraja 15, tai Saksasta ja Italiasta, suojaikäraja 14) ei silti raportoida järkyttäviä määriä seksuaalisesti traumatisoituneita nuoria.
Asiaa voidaan tarkastella myös mielenkiintoisesta kulttuurisesta näkökulmasta ottamalla esille Euroopan kummajaiset, Maltan, Turkin ja Vatikaanin, joissa ikäraja on 18. Vatikaania voidaan pitää omana lukunaan, Maltalla väestöstä 98% kuuluu roomalaiskatoliseen kirkkoon, ja Turkilla taasen tulee rasitteenaan lähi-idän uskonnollinen vaikutus. Keskemmällä ja pohjoisemmissa osissa Eurooppaa on jo uskontorasitteesta maallistuttu ja ruvettu ajattelemaan asioita järjellä.
Isukki on nyt hyvä ja lukee uudestaan aloittajan tekstin. Sitten isukki tutkii puhuuko aloittaja totta ja menee Wikipediaan tarkistamaan kohdan : suojaikäraja. Jos muualla Euroopassa monessakin maassa seksin suojaikäraja on 13-15 ikävuotta, niin eikö isukin mielestä ole loogista ja itsestään selvää, että he siellä muualla Euroopassa ajattelevat näistä pedari hommista sen heidän 13-15v. suojaikäraja lakiensa mukaan? Ja jos ja kun he näin ajattelevat, niinkuin aloittaja kertoo niin mikäköhän hitto tässä nyt on, että aloittaja on nyt sitten heti pedari? Hänhän kertoo vain mitä ne Eurooppalaiset tutut oli asiasta mieltä ja kylmän tosiasian suojaikärajasta muualla päin.
Aikaisempia viestejä kompaten ei kannata täällä ottaa jonkun kirjoittajan edes esille sitä tosiseikkaa, että kun menee sinne Wikipedia suojaikäraja osioon, niin paljastuukin että lähi-idän suunnalla seksin suojaikäraja on 9-12v. joissain maissa (tosin täytyy olla yleensä naimisissa seksi kumppaneiden keskenään).
Tämän rinnalla Euroopan 13-15v. suojaikäraja kuulostaa jo aika säädylliseltä jopa. Mutta tästä varsinkin lähi-idän tai edes muun Euroopan suojaikärajasta kun joku uskaltaa edes jotain keskustella on se jo varma pedofiilin merkki tällä palstalla ja muuallakin useimmille.
Suomessa kun keskustelee maahanmuuttajista ja homoista saa jo olla hyvin tarkka ettei syyllisty ns. vihapuheeseen. Suojaikäraja asioista, pedofiliasta ja siihen liittyvistä asioista ei kannata edes täällä Suomessa puhua, kun tästä keskustelija on automaattisesti heti muiden silmissä pedari.
Miten maahanmuuttajat ja homot liittyvät samaan lauseeseen. IDIOOTTI !
Miten joku idiootti voi määrätä sen tykkääkö mies miehestä tai nainen naisesta.
Sun tyhmyys on teidän perheessä tabu!
Ja siellä maissa, jossa 9-12v. seksin suojaikäraja, niin homoseksuaalisuus on heillä yhtä paha sairas kieroutunut ja halveksittu asia, kuin meillä taas 9-12v. kanssa seksin harjoittaminen, joka taas heille arkipäivää ja täys normaalia. Näin ne ihmiset ajattelevat täysin erinlailla eri paikoissa näistä asioista ja lait suojaikärajat säädetty siihen kaupanpäälle ihmismassojen ajatuksia maassa maan tavalla ohjaamaan.
hyvä aloitus ja hyvin ajankohtainen. Suojaikärajaa tulisi laskea tuonne 13 v tietämille sillä nykyajan 13 v on eilisen 20 v.
Jäisi monet turhat käräjät pois ja yhteiskunta säästäisi varoja kun se päivittäisi tämänkin asian nykyaikaan, sallitaanhan täällä julkihomoilutkin ja mitkä lie sen lisäksi.
Ei yhden oikean asian korjaaminen pitäisi olla niin kamalaa näiden täysin järjettömien muiden rinnalla koskien seksuaalisuutta.
Kannatan ehdottomasti ikärajan laskua ja nuorempien sekä vanhempien parisuhteita oikein katsottuna.
Ensin aikuinen hyväksikäyttäjä hyväksikäyttää tyttöä, ja heti perään käräjäoikeuden tuomarit hyväksikäyttää tyttöä kertoen tytölle olevansa henkisesti kypsymätön ja häiriintynyt kun seksuaalisuus tuli ennen lakipykälää, eli 16 vuoden ikää.
Uskomatonta että aikuiset ihmiset kyselevät omilta lapsiltaan että mitä teette ja missä oleskelette, ja harrastatteko seksiä, tai ajatteletteko sitä ylipäätänsä. Missä helvetin pahvilaatikossa nää vanhemmat ovat eläneet, jos eivät muista omaa lapsuuttaan ja omaa seksuaalista heräämistä, kuka missäkin iässä.