Veikkauksia johtolanka palkinnon saajasta 2013

scerutus

Veikkaisin itse Pirkko Arhippaa tai Marja-Liisa Heinoa.

He ovat kumpikin taitavia dekkaristeja. Arhipalla pitkä ura takana. Heinon, Nousit väärään autoon, on erittäin hyvä kirja, kuten Niemisen tyttövainaan tapaus-kirjakin.

13

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---------

      Outi Pakkanen

      • Luen ja kirjoitan

        Miksi Outi Pakkanen?

        Luin hiljattain hänen uusimpansa ja petyin taas kerran, kuten olen pettynyt viime vuosina häneen aiemminkin. Tuntuu siltä, että Pakkasta vaivaa sama mikä vaivasi aikanaan esimerkiksi Arto Paasilinnaa: hän suolsi mitä sattui noin 2000-luvun alusta eteenpäin eikä tekstissä ollut järjen häivää, vain etäisiä muistumia siitä, mitä hän oli parhaina aikoinaan. Ja kaiken kritiikin Paasilinna pisti kateuden piikkiin. Huomaamatta itse, että kustantaja oli ottanut pois miehen, joka kirjoittaa ja pannut tilalle tekstiä tuottavan automaatin.

        Pakkasella tuo kuvattu ei näy ihan samalla tavoin, vaan hänellä teksti jos mahdollista kepenee entisestään. Ja hänen henkilöhahmonsa ovat aikuisiksi ihmisiksi ärsyttävän kliseisiä ja dialogi on usein teennäisen kökköä. Olen tykännyt Pakkasesta aikoinaan, hänen uransa keskivaiheilla ja hänen tapansa kuvata helsinkiä on edelleen ihan ok. Myös Anna Laineen ruuanlaittojutut (vaikka itse lähinnä ihmettelen keittiössä) ovat omansorttisiaan. Mutta se tarina ja ne henkilöt....kun lopettaa tekstin, niin tuntuu että mitään ei jäänyt käteen.

        Eikä muuten Vuoden johtolanka -palkinto myönnetä nimenomaisesti jostain tietystä kirjasta, ei pelkästään kirjailijalle?


    • ASDFGHJKL

      Tänä vuonna voittaa historiallinen dekkari. Bagge, Jokinen ja ketäs muita?

    • Mietiiän

      Tänä vuonna voittaa Manner Räsynukella. Hän on juonenkuljetuksen kotimainen mestari dekkarisaralla.

      • ei manner

        kauhean raakaa meininkiä, ei kiitos


    • 3+7

      Sääntöjen mukaan palkintoa ei tarvitse antaa kirjalle. Nyt on ollut heikkotasoinen dekkarivuosi joten ehdotan palkintoa elokuvaohjaaja Hannu Saloselle.
      Hän on ohjannut Saksassa suosittuja poliisisarjoja ja rikoselokuvia.
      Salosen ohjaus Browskin tango kuvattiin Suomessa ja esitettiin televisiossa muutama vuosi sitten. Lisäksi hän on mukana hankkeessa Leena Lehtolaisen kirjojen filmatisoimiseksi.
      Juuri tuollaisia lahjakkaita yhteistoimintamiehiä Suomi tarvitsee. Olisi kohtuullista palkita hänet.

    • Asko Etelä

      Manner on omakin suosikkini. Eivät viimeiset kirjat ole kovin väkivaltaisia, jos verrataan moniin muihin. Joku alkupään kirja saattoi ehkä olla, mutta nykyiset ovat siistimpiä ja loistavia juoneltaan.

    • Yäk""

      Täyttä roskaa kaikki dekkarit. Voi tätä länsimaisen kulttuurin rappiotilaa. Shakespearesta on taannuttu älykääpiötasolle. Saasteet?

    • secilia

      Vera Vala tai Kati Hiekkapelto. Kirjablogeissa ihan valtava suosio!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Dekkare

      Pian se valitaan. Saisi olla kunnon valinta. Huonojakin on ollut ja se laskee palkinnon arvostusta.

    • Vhyttgcxxftukn

      Arvasin, että historiallinen dekkari voittaa :) Hyvä Sandberg!

    • Dekkare

      Kohtuulllisen hyvä valinta. Sandberg on kirjoittanut jo useita dekkareita.

    • Niina3

      Hyvä ettei annettu millekään julkistyrkyille blogistanian prinsessoille tai prinsseille.
      Onnea Sandberg!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      146
      10947
    2. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      62
      3836
    3. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3733
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      187
      3592
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3441
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      89
      3247
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1904
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1237
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      915
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      263
      876
    Aihe