Veikkauksia johtolanka palkinnon saajasta 2013

scerutus

Veikkaisin itse Pirkko Arhippaa tai Marja-Liisa Heinoa.

He ovat kumpikin taitavia dekkaristeja. Arhipalla pitkä ura takana. Heinon, Nousit väärään autoon, on erittäin hyvä kirja, kuten Niemisen tyttövainaan tapaus-kirjakin.

13

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---------

      Outi Pakkanen

      • Luen ja kirjoitan

        Miksi Outi Pakkanen?

        Luin hiljattain hänen uusimpansa ja petyin taas kerran, kuten olen pettynyt viime vuosina häneen aiemminkin. Tuntuu siltä, että Pakkasta vaivaa sama mikä vaivasi aikanaan esimerkiksi Arto Paasilinnaa: hän suolsi mitä sattui noin 2000-luvun alusta eteenpäin eikä tekstissä ollut järjen häivää, vain etäisiä muistumia siitä, mitä hän oli parhaina aikoinaan. Ja kaiken kritiikin Paasilinna pisti kateuden piikkiin. Huomaamatta itse, että kustantaja oli ottanut pois miehen, joka kirjoittaa ja pannut tilalle tekstiä tuottavan automaatin.

        Pakkasella tuo kuvattu ei näy ihan samalla tavoin, vaan hänellä teksti jos mahdollista kepenee entisestään. Ja hänen henkilöhahmonsa ovat aikuisiksi ihmisiksi ärsyttävän kliseisiä ja dialogi on usein teennäisen kökköä. Olen tykännyt Pakkasesta aikoinaan, hänen uransa keskivaiheilla ja hänen tapansa kuvata helsinkiä on edelleen ihan ok. Myös Anna Laineen ruuanlaittojutut (vaikka itse lähinnä ihmettelen keittiössä) ovat omansorttisiaan. Mutta se tarina ja ne henkilöt....kun lopettaa tekstin, niin tuntuu että mitään ei jäänyt käteen.

        Eikä muuten Vuoden johtolanka -palkinto myönnetä nimenomaisesti jostain tietystä kirjasta, ei pelkästään kirjailijalle?


    • ASDFGHJKL

      Tänä vuonna voittaa historiallinen dekkari. Bagge, Jokinen ja ketäs muita?

    • Mietiiän

      Tänä vuonna voittaa Manner Räsynukella. Hän on juonenkuljetuksen kotimainen mestari dekkarisaralla.

      • ei manner

        kauhean raakaa meininkiä, ei kiitos


    • 3+7

      Sääntöjen mukaan palkintoa ei tarvitse antaa kirjalle. Nyt on ollut heikkotasoinen dekkarivuosi joten ehdotan palkintoa elokuvaohjaaja Hannu Saloselle.
      Hän on ohjannut Saksassa suosittuja poliisisarjoja ja rikoselokuvia.
      Salosen ohjaus Browskin tango kuvattiin Suomessa ja esitettiin televisiossa muutama vuosi sitten. Lisäksi hän on mukana hankkeessa Leena Lehtolaisen kirjojen filmatisoimiseksi.
      Juuri tuollaisia lahjakkaita yhteistoimintamiehiä Suomi tarvitsee. Olisi kohtuullista palkita hänet.

    • Asko Etelä

      Manner on omakin suosikkini. Eivät viimeiset kirjat ole kovin väkivaltaisia, jos verrataan moniin muihin. Joku alkupään kirja saattoi ehkä olla, mutta nykyiset ovat siistimpiä ja loistavia juoneltaan.

    • Yäk""

      Täyttä roskaa kaikki dekkarit. Voi tätä länsimaisen kulttuurin rappiotilaa. Shakespearesta on taannuttu älykääpiötasolle. Saasteet?

    • secilia

      Vera Vala tai Kati Hiekkapelto. Kirjablogeissa ihan valtava suosio!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Dekkare

      Pian se valitaan. Saisi olla kunnon valinta. Huonojakin on ollut ja se laskee palkinnon arvostusta.

    • Vhyttgcxxftukn

      Arvasin, että historiallinen dekkari voittaa :) Hyvä Sandberg!

    • Dekkare

      Kohtuulllisen hyvä valinta. Sandberg on kirjoittanut jo useita dekkareita.

    • Niina3

      Hyvä ettei annettu millekään julkistyrkyille blogistanian prinsessoille tai prinsseille.
      Onnea Sandberg!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3364
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      556
      2095
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1986
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1538
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1317
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      50
      1244
    Aihe