Tuli mieleen jakaa viime vuotinen kokemus vatsataudista. Olimme joulun alla Teneriffalla ja heti saapumisailtana poikamme oksensi kaaressa. Onneksi meni nopeasti ohi ja kukaan muu ei sairastunut. Sama oli naapurihuoneen lapsukaisella, joka tuli samalla lennolla ja kukaan muu ei sairastunut. Viikkoa myöhemmin kaverini lensi Inglesiin ja sama juttu heillä.
Hygienia-asioihin perehtyneenä päättelisin, että näin viruskautena ja säästökuurin kourissa lentokoneen ns.kosketuspintoihin (käsinojat, valokatkaisimet, ovenkahvat jne.) ei välttämättä käytetätä asianomaisia puhdistusaineita...tai siivousjärjestys ei ole oikea. Pöpöt saattavat siis iskeä hanakasti.
Mitä tästä opin, yritän muistaa desifioida "tassut" ennenkuin käsin lapataan ruokaa suuhun..myös Helsingin päässä.
Toivottavavasti tällä kertaa selvitään ilman vatsapöpöjä...
Hygienia-asioihin perehtyneenä päättelisin, että näin viruskautena ja säästökuurin kourissa lentokoneen ns.kosketuspintoihin (käsinojat, valokatkaisimet, ovenkahvat jne.) ei välttämättä käytetätä asianomaisia puhdistusaineita...tai siivousjärjestys ei ole oikea. Pöpöt saattavat siis iskeä hanakasti.
Mitä tästä opin, yritän muistaa desifioida "tassut" ennenkuin käsin lapataan ruokaa suuhun..myös Helsingin päässä.
Toivottavavasti tällä kertaa selvitään ilman vatsapöpöjä...
Vastaukset 10
Vanhimmat
Norwegianin koneessa oli vessoissa käsidesipullot, siistiä muutenkin ja saippua vesi yhdistelmä toimii myös hyvin. Kosteuspyyhkeetkin auttavat jos vaan muistaa koneessakin pyyhkiä kädet ennen ruokailua, hassua kun monasti huomaa että jälkeen ruokailun moni pyyhkii kätensä.
Voipi olla että jo kotimaassa on han kittu pöpö matkakaverina vatsassa.
Iberwordin koneessa lentoemännät siivoavat muutaman kerran lennon aikana vessatilat, kunnon desinfiointiaineta tuntuvat käyttävän, ihan hienoa huomata että toimivat asiakkaiden parhaaksi.
Onnistunutta lomaa.
Sellaisia hiilifiltterillä olevia hengityssuojia kannattaa myös käyttää, kumikintaat ja päänsuoja myös kohdillaan.
Kotikokki lihapullat ovat myös hygieninen vaihtoehto, monet tuovat myös Vichy-vetensä suomesta, ja avaavat sen muovipussissa, jolloin kaasut tappavat mikroilmaston.
Kädet on hyvä pitää kummihanskoissa, jotka on täynnä pirtua, johonkin koskiessa kannattaa myös käyttää pitkää tikkua.
Vittu mitä tyyppejä ;))))
aina löytyy näitä viisastelioita jotka luulee olevansa vitsikäs.älytön tyyppi.
Ymmärrän pointin,mutta yleensä minä ainakin syön lentokone ateriani haarukalla,sen kuivan sämpylän jätän suosiolla syömättä.
Ja en pistä käsiäni muutenkaan suuhun,miksi tekisin sen koneessa.
Lapset on tottakai asia erikseen,heille suosittelen käsidesiä.
Mites aukaiset pakkaukset, haarukallako?
Miksi on niin vaikeaa käyttää aterian yhteydessä tarjottua käsipyyhettä ennen ruokailua?
Aika moni kyllä mieluusti sämpylän ruokailun yhteydessä syö.
Vieressäni istui ihan kypsässä iässä oleva matkustaja joka ei kanssamatkustajista piitannut, aivasteli käsiinsä, yski huolettomasti ilman pienintäkään suojausta, hyi olkoon.
"Aika moni kyllä mieluusti sämpylän ruokailun yhteydessä syö."
Et taida lentää kovin usein...
Mitä tarkalleen ottaen tarkoitat, mrtob, jos koettujen lentojen määrä mielestäsi vaikuttaa jonkun suhtautumiseen sämpylöiden syömisen mieluisuuteen?
Eikö siihen aikaan ollut suomessa norovirus ja muut liikkeellä. Kyllä näitä ihan kotona myös saa. Päiväkodista, koulusta ja ei tarvi kuin samaa ilmaa hengittää.
Ehkä huonoa tuuria koska minä olen matkustanut siis lentämällä noin 10vuotta, 1-4 kertaa vuodessa ja kertaakaan ei ole tullut koneessa mitään pöpöjä ja vain kerran tunisiassa lähtöpäivänä iski vatsatauti, muuten siltä säilynyt :)
Eräs naapurin rouva saa ripulin kaikilla lomamatkoilla. Kahdesti hän on joutunut perumaan lomamatkansa kun on saanut sen ripulin kahta päivää ennen sitä matkaa.