Euroja seinästä

NoViisi

Saako Nordean tililtään Funchalissa Mastercardilla rahaa automaateista vai pitääkö euroja nostaa credittinä (ja maksaa lisiä?) Vai kannattaako ottaa käteistä kotimaasta mukaan, jos ei halua maksaa kaikkea luottokortilla?

8

1731

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Madeiros

      Käteistä vaan useampia satasia mukaan, niin pärjää varmasti!
      Ei tarttee turhia leikkiä ja miettiä vielä kaiken päälle tulevia kuluja!

    • kin44

      Huom! Madeiralla ei pysty maksamaan alle 20 euron ostoksia ollenkaan pankkikortilla, ainakaan useimmissa paikoissa. Eli käshiä kuluu yllättävästi. Mastercardilla ei saanut nostettua rahaa, eikä maksettua ostoksia. Onneksi meillä oli s-pankin visakortti varalta mukana ja sehän toimi.

      • Lähtö lähestyy..

        "Huom! Madeiralla ei pysty maksamaan alle 20 euron ostoksia ollenkaan pankkikortilla, ainakaan useimmissa paikoissa."

        Ihanko totta? Kai siellä Visa elektronilla voi nostaa rahaa automaateista ja
        maksaakin kaupoissa? Suomessahan ei niin pientä ostosta taida ollakaan
        etteikö pankkikorteilla voisi maksaa.


      • Ihan totta
        Lähtö lähestyy.. kirjoitti:

        "Huom! Madeiralla ei pysty maksamaan alle 20 euron ostoksia ollenkaan pankkikortilla, ainakaan useimmissa paikoissa."

        Ihanko totta? Kai siellä Visa elektronilla voi nostaa rahaa automaateista ja
        maksaakin kaupoissa? Suomessahan ei niin pientä ostosta taida ollakaan
        etteikö pankkikorteilla voisi maksaa.

        "Huom! Madeiralla ei pysty maksamaan alle 20 euron ostoksia ollenkaan pankkikortilla, ainakaan useimmissa paikoissa."

        Usko nyt tai älä,miten vaan.


      • Rahaahan siis on
        Ihan totta kirjoitti:

        "Huom! Madeiralla ei pysty maksamaan alle 20 euron ostoksia ollenkaan pankkikortilla, ainakaan useimmissa paikoissa."

        Usko nyt tai älä,miten vaan.

        Mitä siis oikeastaan tarkoitat? Onko madeiralaisilla pankeilla yrittäjille joku sakkomaksu alle kahdenkympin pankkikorttimaksusta?


      • Rahaahan siis on kirjoitti:

        Mitä siis oikeastaan tarkoitat? Onko madeiralaisilla pankeilla yrittäjille joku sakkomaksu alle kahdenkympin pankkikorttimaksusta?

        Pankkitoimintaa Portugalissa valvoo keskuspankki Lissabonissa. Portugalissa esiintyy erilaisia minimisummia, jonka suuruisia maksujen tulee olla, jotta ne voitaisiin maksaa kortilla. Kaikilla yrittäjällä näitä ei ole ja jotkut ovat joutuneet niistä luopumaan, kun nillä on ollut negatiivinen vaikutus asiakaskuntaan. Syynä minimisummiin lienevät (korkeat) kulut, joita halutaan minimoida asettamalla erilaisia alarajoja korttimaksuille.

        Viestketjussa kerrotaan yllä ongelmista Master kortin kanssa. Master (Maestro) ja Visa ova molemmat yleisesti käytössä olevia kortteja Portugalissa.


    • mademan

      Pienet rahat on Madeiran liikkeissä kovasti kysyttyjä.Johtunee pohjakassan pienuudesta.On siis hyvä pitää mukana kolikoita ja vitosia.
      Tuon kortin suhteen laitan alle linkin,ilman tulkintoja.

      Turvatekijänä korttiin voi ja kannattaa asettaa sopiva käytön maarajaus netin kautta,jolloin kortin käyttö rajauksen ulkopuolisissa maissa estyy (rikollisten toimesta).

      http://www.nordea.fi/Henkilöasiakkaat/Päivittäiset raha-asiat/Kortit/Credit vai Debit/40117.html?lnkID=advice-block-link_credit-vai-debit_06-09-2012

      Hyvää Matkaa

      • NoViisi

        Kiitos vinkeistä!
        Entä jos kuitenkin tulee yllättäviä kuluja ja tarvitsee lisäeuroja:
        Kai paikallisesta pankista voi nostaa Mastercard Coldillaan käteistä ainakin luottotililtään jos ei halua/uskalla käyttää automaatteja. Ja tietenkin joutuu maksamaan jälkikäteen Nordean prosentit. llmeisesti portugalilainen pankki ottaa kulunsa jo nostotilanteessa?
        Tuosta nettikäytön maarajauksesta on kokemuksia, pankkini oli asettanut kaiken nettikäytön eston korttini käyttöaasetuksiin perusasetuksena, ja en huomannyt sitä kun yritin maksaa netistä vuokraamaani autoa joku vuosi sitten, eikä maksu onnistunut. Pankkitäti neuvoi poistamaan rajoituksen ja palauttamaan sen maksusuorituksen jälkeen.
        Onkohan tuo kin44:n Masatercardin käytön epäonnistuminen satunnaista ?
        Matkajärjestäjien mukaan Mastercard toimii useimmisssa paikoissa ja sillä voi nostaa rahaa Multibanco-automaateista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      92
      2839
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2353
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1123
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      36
      991
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      849
    6. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      703
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      700
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      618
    9. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      149
      589
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      581
    Aihe