Mihin hävisi se viesti, missä Laupias kertoi ostaneensa sadalla eurolla Talvivaaraa "näpäyttääkseen" Lukia - ja onnistui siinä, kun tänään Talvivaaran kurssi ampaisi kohti kuuta? Poistattiko Luki tämänkin viestin?
Ihmettelijä 1
Poistuiko viesti?
467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei poistanut Luki.
Saahaan sitä köyhälläkin olla kahisevaa......
TUULIPUKU
Hyvä lohkaisu :) Kiva huomata, että jotkut vitsit sentään ovat rautaa, vaikka kaikki talouteen liittyvät veikkaukset menevätkin metsään yksi toisensa jälkeen.
Saahan sitä kokeilla eikö?mutta riskillä suurella riskillä.
Toson eihän laupias sijoittanut kuin 100e kun ehdotin 1000-2000e ,se että miksi en suosi enkä suosittele sijoittamaan tuolaiseen on talvivaaran tilanne kokonaisuudessaan ja erikoisesti moraali joka sanelee etten sijoittaisi vaikka nousisi miljoonakertaiseksi.
Moraali jota ei kaikilla ole,en missään tapauksessa suosi kaivoksia suomen aluella.Kaikki kun on nähty kuinka käy.
(ahneus se on useimpien ihmisten kompastuskivi)
Kaivostoimintaa harjoittava ja pahasti velkaantunut Talvivaara Sotkamo ei tänään saanut Espoon käräjäoikeudelta lupaa yrityssaneerauksen aloittamiseen.
Yhtiötä seuraavan, nimettömänä pysyttelevän analyytikon mukaan kaivosyhtiön tilanne ei ole muuttunut tällä viikolla parempaan suuntaan. Merkittävä velkoja Nyrstar veti takaisin puoltonsa yrityssaneeraukselle, mikä synkistää näkymiä.
Mikäli yhtiöltä pyydetystä tilintarkastajan selvityksestä ei löydy riittävästi varallisuutta, lupaa saneerauksen aloittamiseen ei saada.
– Ylimääräisellä tilintarkastuksella selvitetään vielä kerran taloudellinen tilanne. Jos rahat eivät riitä yrityssaneeraukseen, seuraava askel on konkurssi, analyytikko toteaa.
Yrityssaneeraus toisi vielä mahdollisuuden pääomittaa yhtiölle lisää toiminta-aikaa ja etsiä keinoja, joilla sen kannattavuutta voisi parantaa ja ympäristöriskejä poistaa.
Analyytikon mukaan nykyisiä osakkeenomistajia ei ole helppo saada sijoittamaan yhtiöön lisää. Julkista ostotarjoustakaan tuskin tehdään.
Joku teollisista sidosryhmistä voisi yrityssaneerauksen kautta nostaa omistusosuuttaan yhtiössä 99 prosenttiin ja sitoutua tekemään tarvittavat investoinnit.
– Yrityssaneerauksessa alaa ja prosessia tunteva pääomittaja kuten Nordisk Nickel tai Nyrstar voisivat olla mahdollisia pääomittajia, markkinoilta arvioidaan.
Talvivaara Sotkamosta 84 prosenttia omistavan pörssiyhtiön, Kaivososakeyhtiö Talvivaaran kurssi lähti tänään Helsingin pörssissä nousuun, kun Espoon käräjäoikeus ilmoitti yhtiön saamasta luvan yrityssaneerauksen aloittamiseen.
Osaketta ostivat välittäjätietojen perusteella erityisesti piensijoittajat.
– En tiedä ovatko piensijoittajat nyt päivittäneet kaikki tietonsa, markkinoilta kommentoidaan.