Alku dekkaristani

Yksityisetsivä Jack Rubiini kulki Manhattanin syksyisiä katuja yllään popliinipalttoo ja päässään huopahatun reuhka.
Häntä vitutti. Aamiaiseksi hän oli syönyt yksi kahdaksasosaa omenasta, vaikka ei olisi pitänyt. Häntä vitutti myös naapurin sairaanhoitaja, joka väitti hänellä olevan anoreksian.
Jack Rubiini meni sivukujalle, työnsi sormet kurkkuunsa ja pakotti itsensä oksentamaan. Hän palasi pääkadulle ja loi katseen ympärilleen. Poikaystävä oli hänet jättänyt, ja sekin vitutti. Tuntui kuin kaikki vaikeudet olisivat kasaantuneet. Edellisenä iltana poikaystävä jätti ja suruissaan hän oli saanut ahmimiskohtauksen aamulla.

Onko hyviä neuvoja sisällön tai tyylin suhteen?
8191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei ole, kyllä sä pärjäät ominkin päin. Lesbodekkareita onkin jo saatu tarpeeksi.

Äänestä

Aikas paljon v- sanaa, noinkin lyhyes tekstis. Ehkä kannattaisi miettii erilaisii ilmaisui myös.

Äänestä

Täysin ala-arvoista tekstiä ja kaiken lisäksi tyyli, miljöö ja kaikki muu on kopioitu.
Okei, tekstin päähenkilö on lesbo, joten se on uutta, muttei tuo aiheeseen mitään mullistavaa. Vai onko sittenkään lesbo? Teksti on sen verran ontuvaa, että He ja She on saattanut mennä myös suomalaisittain sekaisin.

Eikö kirjoittajilla ole mielikuvitusta?
Montako Chandlerin Marlowe kopiota maailman käsikirjoitusavaruudessa pyörii? VASTAUS: Sata...miljoonaa.

Jos kuitenkin päätät kirjoittaa dekkarisi valmiiksi, tässä sille sopiva nimi: Popliinipalttoisen huopahattulesbon arvoitus

Äänestä
  • Mitä kaikki täällä lesbosta oikein puhuu? Jackhän on miehen nimi.

    Äänestä

hmm. Tosiaan, v-sanaa on paljon.

Myös kirjoitusvirheitä on, ja ongelmia sanajärjestyksen kanssa.

Mutta tuossa on jotain mielenkiintoista, että miten Jackin käy, joten antaa tulla lisää materiaalia! Kiinnostaisi lukea lisää. :P

Kustantamot hylkäävät käsiksen heti alkuunsa, jos ensimmäisellä sivulla on jo kaksi tai useampikin kirjoitusvirhe. Kannattaa panostaa kielioppiin, ellei halua sitten kirjoittaa puhekielisemmin.

Mutta tsemppiä!

Äänestä
  • Tuo oli niin lyhyt näyte, että Sinä, thomaskuu voisit näyttää ne kirjoitusvirheet ja väärät sanajärjestykset oikein rautalangasta vääntäen?
    Itse en siinä sellaisia huomannut.

    Äänestä

  • Tuleva dekkaristi kirjoitti:

    Tuo oli niin lyhyt näyte, että Sinä, thomaskuu voisit näyttää ne kirjoitusvirheet ja väärät sanajärjestykset oikein rautalangasta vääntäen?
    Itse en siinä sellaisia huomannut.

    Tässä yksi selvä vihre: , joka väitti hänellä olevan anoreksian.

    Joko en sitten osaa suomea, mutta tuo kirjoitusasu on aika hassu. Miten olisi: ...joka väitti, että hänellä olisi (muka) anoreksia. Passaisko paremmin?

    kahdaksasosaa omenasta -> kahdEksasosaa

    Ja sanajärjestykset:

    Poikaystävä oli hänet jättänyt -> Poikaystävä oli jättänyt hänet

    Aamiaiseksi hän oli syönyt yksi kahdaksasosaa omenasta, -> Hän oli syönyt aamiaiseksi...

    Edellisenä iltana poikaystävä jätti ja suruissaan hän oli saanut ahmimiskohtauksen aamulla. -> Poikaystävä oli jättänyt hänet edellisenä iltana, ja hän oli suruissaan saanut aamulla ahmimiskohtauksen.

    Sanon kaikella kunnioituksella,että kun oppii vähän sanajärjestystä niin tekstistä tulee huomattavan miellyttävämpää lukea. Olen kokenut tämän saman itsekin, ja älä hätäile, samalla tasolla ollaan kirjoittamisen suhteen!

    Äänestä

Tyylin suhteen Jack Rubiini muisteli sitä hektistä kaupunkia, jonka keskustassa ei saanut hetkenkään rauhaa. Ja tämä anorektinen ahmimiskohtaus sormet kurkussaan kertautui.

Oksennusrykäys.

Kuinka kaukana olivatkaan ne sapuskat nyt. Päivän kohokohdat. Ruokailukokemukset Port Olimpic -sataman liepeillä ja Barri Coticissa kun kaikki oli vielä hyvin. Kun vaikeudet eivät olleet vielä kasautuneet.

Café con leche.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleva dekkaristi kirjoitti:

Yksityisetsivä Jack Rubiini kulki Manhattanin syksyisiä katuja yllään popliinipalttoo ja päässään huopahatun reuhka.
Häntä vitutti. Aamiaiseksi hän oli syönyt yksi kahdaksasosaa omenasta, vaikka ei olisi pitänyt. Häntä vitutti myös naapurin sairaanhoitaja, joka väitti hänellä olevan anoreksian.
Jack Rubiini meni sivukujalle, työnsi sormet kurkkuunsa ja pakotti itsensä oksentamaan. Hän palasi pääkadulle ja loi katseen ympärilleen. Poikaystävä oli hänet jättänyt, ja sekin vitutti. Tuntui kuin kaikki vaikeudet olisivat kasaantuneet. Edellisenä iltana poikaystävä jätti ja suruissaan hän oli saanut ahmimiskohtauksen aamulla.

Onko hyviä neuvoja sisällön tai tyylin suhteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu