Heippa!
Auttakaa nyt hyvät ihmiset, ennen kuin revin hiukseni päästä!
Minulla on ollut käytössä Soneran prepaid-nettitikku jo pari vuotta. Päätin vaihtaa sen johonkin maksulliseen liittymään, koska nettikuukauden loppuvaiheessa nopeus hidastuu.
No, nappasin sitten tutuntutunkauppana dna-liittymän nettiin ja puhelimeen.
Okei,kiva, mutta kun tämä dna-netti on NIIIIIIIIN hidas, että kolmen laskun maksamiseen meni nettipankissa 1,5 tuntia ja ihan normisivun vaihtokin saattaa kestää minuutteja. Katsopa tällä sitten yle-areenasta ohjelmia: ei todellakaan tämä näytä mistään ohjelmasta edes alkutekstiä pidemmälle kun alkaa jumittaa puoleksi tunniksi.
Olen aivan raunioina.
Asun 3G- alueella ja se Soneran prepaid-tikku oli 3G ja toimi muutoin aivan moitteettomasti(paitsi sen loppukuun). Pitäisikö minun nyt sitten päästä tuosta dna:sta kokonaan eroon ja vaihtaa suosiolla Soneran kuukausilaskutettavaan versioon? Vai mikä helv. tässä oikein mättää?
Voiko oikeasti olla todellista, että kahden eri lafkan nettitikut poikkeavat noin paljon toisistaan?
Sitten asia mikä askarruttaa on myös se, että tässä uudessa dna-tikussa lukee 4G. Myyjä tiesi , että asutaan 3G alueella. Onko sillä merkitystä?
Sitten kyselen vielä näistä nopeuksista. En siis tajua yhtään millainen nopeus netissä pitäisi olla, että sillä voi asioida sukkelasti ja katsella leffoja? Joka mainoksessa, mitä nyt netissä selasin lukee kaikenlaisia nopeuksia : on Gt:tä on kbit:ejä ja numeroita niiden perässä. En ymmärrä siis niistä numeroista yhtään mitään.
Auttakaa pliis taukkia nyt!
Perhanan nettiyhteys!
4
191
Vastaukset
- velho atk
Monasti on niin että siellä missä sonera on nopea joku muu on surkea eli deeannaalle kämppäsi on 3g katvealuetta johon ei 4g vaikuta mitään koska et asustele 4g alueella
2mt nopeus pyörittäisi jo areenaa ja muita videoita mallikkaasti,vaihda takas siihen soneraan jos se kerran toimi nopeimmalla yhteydellä Yli 2 mbit/s nopeus olisi hyvä olla jos haluaa katsella suoria lähetyksiä tai HD videoita.
- ap.
Kiitos!
Voisiko toinen teistä selittää, mitä eroa on mainitsemillanne 2mbit/sek ja 2mt. Siis mitä noi tarkoittaa noi lyhennykset?
Tuossa avauksessa mainitsinkin, että mainokset vilisee näitä lyhennyksiä enkä tiedä mitä ne tarkoittaa. ..GT..MT...BIT...MBIT? Miksi niitä on niin monia lyhennyksiä? Tarkoittaako joku merkintä samaa asiaa... vai?
t.sama ap.taukki Lyhennyksiä on monta ja suurimmasta osasta saa tietoa Googlen kautta ( mm Wikipediasta).
Netinnopeutta mitataan yleensä mbit/s
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedonsiirtonopeus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403087- 812944
- 1902489
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362195- 211504
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411416Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403- 101284
- 131269
- 221251