muistakaa, tästä on VAROITETTU

nyt viikonloppuna on liikkeellä ennätysPAHA VIRTUS-haittaohjelma-suma, joka tyhjentää pankkitilisi, jos käytät verkkopankkia nyt viikonloppuna Windowsissa.

kaikenlisäki pankki ei edes korvaa menetyksiä, koska edellytyksenä on, että tietoturva on kunnossa - miten tietoturva voi olla kunnossa jos on WINDDOWS?
997
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"miten tietoturva voi olla kunnossa jos on WINDDOWS?"
Ei mitenkään.

Äänestä

Tuota virttä sitä on veisattu linuks-hartushuoneessa jo yli seitsemän vuotta, minkä ajan minä olen omistanut Windows lisenssin tietokoneessani.

Mutta eipä vain ole tullut vieläkään ensimmäistäkään haittaohjemaa, ei ensimmäistäkään pankkitroijalaista. Hyvin on pysynyt pankkitilini koskemattomana!

Windows on oikein käytettynä erinomaisen turvallinen - paitsi tietysti linukshihhulin käsissä, jolloin kaikki tahtoo tuhoutua.

Äänestä
  • Et ole ainakaan huomannut jos sinulla niitä on ollut. :) Uusilla skannereillapa löytyi vanhasta xp-koneesta yllättävää tavaraa joita en sen ajan haut löytäneet...

    Äänestä

  • Et voi itse tietää mitä paskaa koneellasi on. Ei niistä virustorjunnoista ole mihinkään. Jos haluaa olla varma ettei ole viruksia, suosittelen tätä ilmaista ohjelmaa

    http://www.ubuntu.com/download/desktop

    Äänestä

  • viuhuu.

    Äänestä

Näkis vaan senkin viruksen.

Äänestä

linux-puppelit täällä taas jauhaa foliopipo kireällä olemattomien uhkien takia

Äänestä

urpo ku meitillä vähä varaakkaammilla on niiku usseeempiikii tämmöttii xp sp3 netti-konei, tääkii P4 1.6GHz, 512MB ram kone on semmottii että eihä täsä oll pankki-yhteyttä sillee niiku iha ollenkana, että eihä tästäkää netti-konneesta rahapulassaan kamppailevalle linkku-urpolle taila sitte olla juurikaa mittää linkkura-rikollista iloa, mahtaako täsä pelittää net linkkuran tosi halvat vakkoilu-ohjelmatkaa, xp sp3 ja netin selausta 3G mokkulalla, eikä tietookaa mistää tosi kummallissista ja nii tosi halvoista linkkura-ongelmista, linkku-urpoo tää tilanne varmaa taasen aika ankarasten linkkura-folio-hatuttaa mutta minkäs teet, kaikkee ei voi maalimassa linkku-urpokaa saavuttaa, oli mite oli, linkkura on semmottii tosi halpa sekunda-käyttis rypistys jossa tietoturvasta ei oll vielää mittää tietovakaa, käypi sitte siinää ylleensä näi sille linkkura-hyväuskoselle linkkura-asiakkalle sen tosi halvan sekunda-käyttis linkkuran-reuhkan kaa nii tosi halvallaa tuhraillessa :

http://news.softpedia.com/news/NSA-Has-Legitimate-Code-Running-in-Linux-Kernel-and-Android-361289.shtml

" NSA:n kuvailee itse, että Xkeyscore on ”massiivinen hajautettu Linux-klusteri”. Asiakirjat ovat vuodelta 2008. Silloin järjestelmään kuului yli 700 palvelinta. Kokonaisuus on rakennettu helposti kasvatettavasti, joten järjestelmään voidaan jatkuvasti kytkeä uusia Linux-koneita. "

http://www.tietokone.fi/artikkeli/uutiset/carna_bottiverkko_ulottui_suomeenkin

http://www.tietokone.fi/artikkeli/uutiset/osa_suomen_suurimman_tietomurron_uhreista_vaikenee

Helsingin poliisi pidätti syyskuussa tietomurtojen tekijän. Uhrien joukossa oli myös merkittäviä tai ainakin tietyn harrastajajoukon keskuudessa suosittuja verkkopalveluja, kuten STT-Lehtikuva, Demi, Riemurasia, Peliplaneetta, V2 ja Lapin yliopiston ylioppilaskunta.

linkkura-asiakas sitte tietenkii vaikenee linkkura-kokemuksistaan ku muuri, tosi noloi linkkura-säästöi ei titenkää kehtaa kukkaa myötää saavuttaneesa nui korkialla kustannuksella vai kui linkku-urpo ?

Äänestä

vaikka tämmöttii tosi halpa linkkura-juttu :

Asenna Linux, koneesta menee takuu !

http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=11448.0;prev_next=next

linkku-urpoi reppanoi tää linkkura-tilanne tietenkii jo aika ankarasten sitte taasen folio-hatuttaa mutta minkäs teet, linkkura on näetsen linkku-urpo semmottii tosi halpa sekunda-käyttis rypistys jossa ei oll vielää minkäälaista takuutakaa, nui käytännössä on siis tää tosi halpa sekunda-tekele iha tuotevastuulain vastainen vaikkakii tietenkii nii tosi halpa sekunda-käyttis rypistys jossa tietoturvastakaa ei oll vielää mittää tietovakaa, jonkiilaine porsaanreikä siis lainsäädännössä tässäkii kohtaa mutta nui käytännössä, kukaa ei korvaa tosi halvan sekunda-käyttis linkkuran aiheuttamii vahinkoi tai ongelmii, sen takii on tietenkii selvää että ei tietenkää voi kukkaa ulkopuolinenkaa sitte ottaa mittää vastuuta linkkuran-reuhkan mahollisestin aiheuttamista erilaisista tosi vakavista linkkura-vahingoista tai riskeistä vaan on niistä tosijaan erityisen selväsanaisestin sanouduttava irti ja kaikesta sen tosi halvan sekunda-käyttis linkkuran-reuhkan mahollisestin aiheuttamista ongelmista tai jopa siitä mahdollisuudesta että se voi aiheuttaa jotakii ongelmii että sillee linkku-urpot !

nytte sai varmaa taasen se linkkuran tosi halpa linkkura-sananvapautta linkkura-vaata tiedotusta suojeleva ja edistävä maailmanlaajuinen tosi halpa linkkura-media-työkalu näetsen se linkkura-sensuuri taasen jotakii tekemistä nii tosi halvallaa että ei vaa se iha hirvee linkkura-tottuus vaa pääse nii tosi halvallaa paljastumaa eiköstä vaa linkku-urpot hih hih !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pankki-rosvo kirjoitti:

nyt viikonloppuna on liikkeellä ennätysPAHA VIRTUS-haittaohjelma-suma, joka tyhjentää pankkitilisi, jos käytät verkkopankkia nyt viikonloppuna Windowsissa.

kaikenlisäki pankki ei edes korvaa menetyksiä, koska edellytyksenä on, että tietoturva on kunnossa - miten tietoturva voi olla kunnossa jos on WINDDOWS?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu