Funchalin sää lähiviikkoina

Liinu

Mahtaako sataa ripauttaa melkein joka päivä? Pystyykö joskus ottamaan aurinkoakin näin talvikuukausina? Matka hommattu, täältä tullaan, oli sää mikä hyvänsä!

6

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitkäveto
    • taalla ollaan

      Jos aurinko paistaa, niin on lammin. Tulopaivana paistoi, muttei paljon muuten. Eilen ja tanaan sadellut jonkin verran. Selvasti on viileampaa kuin syyskuussa, jolloin olemme aiemmin olleet Madeiralla.

    • Liinu

      Onko sateet lyhytkestoisia (esim. tunti tai pari) vai tuleeko usein ihan tuntikaupalla? Kuinkas korkealle lämpötila voi nousta, kun osuu aurinkoisempi "talvipäivä"? Onko aurinkorasvoille käyttöä? Pari viikkoa tarkoitus olla, jotenka eiköhän sieltä osu monenlaista säätä kohdalle. Sokerista emme ole, pieni sade ainoastaan piristää.

      • Tiivistetysti

        Talvikaudella lyhyet sadekuurot ovat tyypillisiä, joskus voi olla sateista viikko pari.
        Yleisesti ottaen keli on hyvä ja aurinkoa voi ottaa keskipäivä-alkuiltapäivä tuulen suojaisessa paikassa. Aurinkorasvan tarve yksilöllistä, jos on herkkä iho ja "ottaa" aurinkoa, niin rasvaa tarvitaan ainakin silloin,


    • kin44

      Oltiin Madeiralla 11.-18.11 ja koko viikon paistoi aurinko ja oli 20 astetta ja enemmänkin kaupungissa. Eli ehkä sattui harvinainen viikko, mutta kyllä talvellakin siellä voi olla lämmintä ja ottaa aurinkoa. Oli oikeastaan just sopiva.

    • obrigado1

      Tultiin 02.12 oltiin 3 viikkoa.Ja on jälleen todettava se tosiasia,että ennusteita
      sään suhteen on mahdotonta kertoa 3 päivää pidemmälle ja siinäkin oli
      eroja todellisuuteen nähden.Yksi päivä ennustus oli vähän sadetta,mutta
      ei tullut.Seuraava päivä sitten tuli pari sadekuuroa vaikka ei pitänyt.Tämä koski
      Funchalin aluetta.Funchalissa jos oli komea aurinko niin vähän matkan
      päässä oli syksyinen tihkusateinen päivä.Lykkyä tykö säitten suhteen siitten vaan,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe