Vanhan talon ullakko

laajennus

Tarvitsenko rakennuslupaa jos aion muuttaa osan avoimesta ullakosta huoneeksi? Muuttaa talon ulkonäköä sen evrran, että sinne tehdään ikkuna yhdelle seinälle. Kyseessä vanha okt-talo haja-asutusalueella, jota on laajennettu jo aiemmin, mutta vain alakerran osalta. Naapureita ei kilometrien läheisyydessä, joten ei luulisi julkisivuasian olevan mitenkään oleellinen..??

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuntakohtaista vaihtelua luvanvaraisuudessa. Löydät varmastikin kuntasi nettisivuilta rakennusjärjestyksen ja sieltä lisätietoja aiheesta.

      Tuo muutos on kuitenkin luonteeltaan sellainen, että taitaa olla luvanvarainen kaikissa kunnissa.

    • MRL 125 ja 126§

      "Rakennuksen tai sen osan käyttötarkoituksen olennaista muuttamista varten tarvitaan rakennuslupa"
      "Rakennuslupa tarvitaan myös sellaiseen korjaus- ja muutostyöhön, joka on verrattavissa rakennuksen rakentamiseen, sekä rakennuksen laajentamiseen tai sen kerrosalaan laskettavan tilan lisäämiseen"

      "Toimenpidelupa tarvitaan myös muuhun kuin rakennuslupaa vaativaan rakennuksen ulkoasua muuttavaan toimenpiteeseen sekä asuinrakennuksen huoneistojärjestelyihin."

      Että noista toinen varmaan sitten... tietenkin voi väittää ettei tarvita, ja voi rakentaa luvatta, sitähän laajasti harrastetaan myös..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      135
      4400
    2. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      109
      2184
    3. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      64
      1518
    4. 56
      1267
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1157
    6. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      132
      1096
    7. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      866
    8. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      793
    9. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      8
      788
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      775
    Aihe