mikähän mahtaa olla ongelmana,kun digiboksin kautta kanavat on ruvenneet näkymään huonosti.Ensin ylen kanavat ja nyt myös muut kanavat.Tytön telkkari on digi tv ilman boksia ja kaikki näkyy hienosti ja samoin kun olohuoneen telkkarista ottaa boksin pois näkyy hyvin.Singaali on 100 mut kun laittaa boksin takas singaalin taso putoo johonkin 30 ja laatu vain olle 10.Samoin toisen tytön telkkarissa vanha tv ja boksi ja siellä pätkii kans.Oon vaihtanut antenijohdot ja kokeillu toista scarttia ja toista boksiakin olohuoneen telkkariin mut pätkii edelleen mut heti kun ottaaboksin pois näkyy hyvin.
digiboksi
henkka72
9170
0Äänestä
Vastaukset 9
Vanhimmat
Boksiin merkki ja malli? Antenni vai kaapeli? Onko laite kytketty oikein? Heikkeneekö signaali myös boksin ollessa valmiustilassa? Puhutko nyt tasoista boksin vai TV:n mukaan?
antenitalous ja boksi handanin vm 2006 ja kyllä on kytketty oikein on pelannut vuodesta 2006 lähtien hyvin.Kun boksista katsoo singaalit niin on taso joku 30 ja laatu alle 10,mut kun ottaa boksin pois niin telkkarissa on täydet 100 laatu ja taso ja kanavat tietysti näkyy hyvin
malli oli dvb-t 6000 ja handan ja toisen tytön boksi kans handan dvb-t 5001 ja sen telkkarissa pätkii kans mut sil ei oo digi tv vaan vanha tv ja toisen tytön tv digi tv ilman boksia ja kanavat näkyy
Kokeile bokseja ristiin niin, että pystyt eristämään vian mahdollisesti yhteen boksiin. Onko tuosta tallentavasta vaihdettu virtalähteen kondensaattorit? Jos ei, niin se on todella pitkäikäinen.
Mitä TV näyttää, kun boksi on välissä? Vaihtoehdot eivät ole vain boksi välissä ja katsotaan boksilla sekä boksi pois. Onko luuppikaapeli kunnossa, se vikaantuu usein. Kokeile korvata se perinteisellä antennijohdolla.
tänään kanavat ei pätki yhtään,eilen kaikki kanavat pätki niin et ei pystyny ollenkaan katsoo,taitaa olla x files tapaus nää digi jutut.Singalin tasot ja laatu edelleen samat kuin aiemmin mut sillä erotuksella et kanavat näkyy taas boksin kautta.
ongelma ehkä selvinnyt,antenivahvistimeen menevät johdot olleet löysällä,vähän jakarilla kiristin niin nyt on taas näkynyt boksin kautta.Liekkö boksit jotenkin herkempiä kun ei näkyny niitten kautta mut telkkarin kautta näky ihan hyvin mut pääasia kanavat ei enää hypi .
antennivahvistimen virtalähde oli alkanut hiipumaan,siinä oli vastaus ongelmaan,vaikka siinä paloi valo niin se ei pelittänyt kunnolla enää
Laitevalmistajilla on tullut laitettua heikkolaatuisia kondensaattoreita antennivahvistinten powereihinkin. Mm. Fagorilla oli ongelmia kymmenisen vuotta sitten powereidensa kanssa, mutta ne vaikeudet on varmaan Fagor ratkaissut. Kun vahvistin saa kunnollisen jännitteen, niin signaalin laatukin on kunnossa. Hyvä, että sait vian paikannettua.
joo,fagor oli merkki vm 2006