Olen tulossa tammikuuksi lomalle Inglesiin. Onko siellä terveysasema, jossa paikalliset
käyvät ? Minulla on eurooppalainen sairasvakuutuskortti, jos tulee tarvetta lääkäriin.
lääkäripalvelut inglis?
13
3341
Vastaukset
- kokemusta on
Suomi-klinikka on hotelli Atlanticon alakerrassa siellä palvelee suomenkieliset hoitajat lääkärit ovat paikallisia.
- inglesissä
Mitä siellä käynnit maksavat, vai kelpaako joku kortti?
- airix
inglesissä kirjoitti:
Mitä siellä käynnit maksavat, vai kelpaako joku kortti?
Tarkoitin kysymykselläni "espanjalaista terveyskeskusta" jonne voi mennä.
Silloinhan saa hoidon samalla hintaa kuin siellä vakituiseen asuvat henkilöt.
Matkavakuutus on olemassa, mutta se ei korvaa jo olemassa olevia sairauksia!
Kiitos vastauksista!
- tupuliina
Ja San Agustinissa on hieno sairaala, johon viedään, jos tulee jotain vakavampaa. Vieläkö Cran Canaria-kadulla toimii Skandinaavinen klinikka?
- don Luis
Toimipa hyvinkin
- Patrick1
Eurooppalainen Kelasta saatu kortti kay Centro de Saludissa (San Fernandon alapuolella vahan kauppahallista) eli paikallinen terveyskeskus:jos et puhu espanjaa tarvitset tulkin.
- Ota selvää!
Eurooppalainen ei käy kaikissa paikoissa, kannattaa ottaa selvää
- Kokemusta on
Inglesin pääkadulla (AV.De Tirajana) sieltä löytyy clinigue jossa on suomalainen terveydenhoitaja hän toimii tulkkina lääkärin suuntaan ja ilmeisesti myös Don L tarkoitti tätä.Itselläni on hyviä kokemuksia kyseisestä klinikasta ja voian suositella.ei tarvii kuin näyttää vakuutusyhtiön korttia jossa matkavakuutus niin homma toimii.Muutoin en tiedä paljonko maksaa ym..jutut
- don Luis
Kokemusta on kirjoitti:
Inglesin pääkadulla (AV.De Tirajana) sieltä löytyy clinigue jossa on suomalainen terveydenhoitaja hän toimii tulkkina lääkärin suuntaan ja ilmeisesti myös Don L tarkoitti tätä.Itselläni on hyviä kokemuksia kyseisestä klinikasta ja voian suositella.ei tarvii kuin näyttää vakuutusyhtiön korttia jossa matkavakuutus niin homma toimii.Muutoin en tiedä paljonko maksaa ym..jutut
Iguazu "taloissa"on klinikka,mutta niin on myös Av.Gran Canarialla Chapparal ostarin ohessa.
- Iguazu
don Luis kirjoitti:
Iguazu "taloissa"on klinikka,mutta niin on myös Av.Gran Canarialla Chapparal ostarin ohessa.
Juuri siinä Iguazu talossa olevassa klinikassa ei käynyt viime talvena Eurooppalainen kelasta saatu kortti (en muista klinikan nimeä)
- Jubilada
Iguazu kirjoitti:
Juuri siinä Iguazu talossa olevassa klinikassa ei käynyt viime talvena Eurooppalainen kelasta saatu kortti (en muista klinikan nimeä)
Googlaamalla selviää, että Eurooppalainen sairaanhoitokortti ei korvaa yksityistä terveydenhoitoa vaan ainoastaan kunnallisen hoidon.
Patrick1 on tuossa aiemmin jo kertonut paikallisen Centro de Saludin sijainnin.
- Patrick1
Siis asia on harvinaisen selva eli Suomen Kelasta saatu "eurooppalainen, sininen? kortti",milla saa terveydenhoitopalveluja paikallisissa terveyskeskuksissa.
Korostan edelleen sinne jonon jatkoksi...
Vakuutusyhtio Eurooppalaisen kortti taas eri asia, se kelpaa lahes kaikilla yksityisilla klinikoilla. Osa yksityisista velottaa suoraan vakuutusyhtiota, joillakin taas joudut maksamaan paikan paalla ja anot korvaukset palattuasi kotimaahan.
Suomalaista henkilokuntaa 2013-14 Clinica Iguazu, Las Palmeras,Clinica Skandinavica ja Suomi-klinikka ainakin...lisaa tietoa matkanjarjestajilta.Nama siis ainakin Playa del Inglesin ymparisto ja Puerto Ricon alueet.- fakta tietoa
Kannattaa kysyä omasta vakuutusyhtiöstä onko heillä lomakohteessa omaa sopimuslääkäriä. Itselläni on jatkuva matkavakuutus If:issä. Inglesissä lääkäri löytynee osoitteesta Hospital Clinica Roca San Agustin. Ei Tarvitse käsitellä rahaa kunhan vain esittää Ifin kortin. Hyvää lomaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624332Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141533Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381297Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 79915
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168843Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791