sisäsiisteys?

elikkäs kysymykseni olisi, että miten pennun sisäsiisteyden opetus on sujunut/onnistunut kerrostalossa? olen lukenut melko lailla koirakirjoja, ja vaikuttaa siltä, että se on aika hankalaa (ainakin kirjan mukaan).
5436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kerrostalolla, kirjoilla ja muulla ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Kun olet antanut pennulle ruokaa tai se on herännyt niin ulos ja luonto hoitaa loput. Kehut ulkona ja sisällä vahingoista et sano mitään, ei mitään ylenpalttisia kehuja eli ei liian suurta numeroa saa tehdä. Ruokailu ja ulkoilu on hyvä suorittaa päivittäin samaan aikaa niin oppiminen on helpompaa pennulle, ihmiset ei aina tajua kuinka hyvä sisäinen kello eläimillä onkaan.

Itsellä tämä nyt ajankohtaista kun jaloissa vilistää 8vkon ikäinen dobperin pentu ja alle viikon harjoittelulla ollaan tilanteessa 5 ulos 1 sisälle, sekin lehdenpäälle eteiseen. Nämä siis pisuja, pökäleet poikkeuksetta ulos. Veikkaan että alle 12 vko homma on hoidossa ja alkaa normaali koiran kanssa eläminen.

Äänestä
  • uudelle koiravauvalle!!

    Äänestä

  • Issukka kirjoitti:

    uudelle koiravauvalle!!

    Kiitos, sunnuntaina haettiin ja vaikuttaa hyvin lupaavalta pennulta. Yöt nukutaan kiltisti omassa petissä eikä muutenkaan tunnu yhtään ikävöivän emoa/sisaruksiaan, viisi veljeä ja neljä siskoa. Toisessa kerroksessa asutaan ja eilisestä lähtien jo menee raput kuin tyhjää vain.

    Kun aikaisemmin tuota rotua pähkäilin niin jo nyt vaikuttaa mulle sopivalta valinnalta, emäntä on myös ihan myyty.

    Äänestä

näin. Asutaan kerrostalossa ja ei siinä mitään ongelmallista ole. En ole sitä koskaan sen enempää miettinyt, mutta hyvin se on sujunut ja täysin sisäsiisti meitin koiruli oli 6 kk vanhana.
Mä sanosin et sen on sillain miten sen ottaa elikkäs kärsivällisyyttä vaan niin kyllä se siitä.

Äänestä

eipä siinä muuta eroa liene kuin se, että kerrostalossa sisäsiisteysopetus vaatii omistajalta vähän enemmän kun se ulkonakäynti on työläämpää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koiran hankintaa suunnitteleva kirjoitti:

elikkäs kysymykseni olisi, että miten pennun sisäsiisteyden opetus on sujunut/onnistunut kerrostalossa? olen lukenut melko lailla koirakirjoja, ja vaikuttaa siltä, että se on aika hankalaa (ainakin kirjan mukaan).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu