normaaliako:/

Tänää alko menkat ja kauheet kivut, kaiken lisäks mul on maha nyt vähä sekasi sen jälkeen kun alko:/? Oon ny 2 kertaa käyny sen alkamisen jälkeen veskis ja kakka on iha löysää?:( onko normii? Oon 13v
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ikävä kyllä, monilla neitosilla ja naisilla kuukautisiin liittyy kipua ja sen lisäksi ummetusta tai ripulia tai molempia vaihdelle.

Kipu voi olla selkeästi kohdun supisteluun rajautuvaa tai se voi säteillä selkään, hartioihin tai päähän. Osalla on kuukaútismigreeni. Kipua hoidetaan kuten kipua yleensäkin eli särkylääkkeillä. Kannattaa ensin yrittää apteekin käsikauppalääkkeillä ja jos ne eivät tehoa, niin lääkäriltä saa reseptillä tehokkaampia. Monilla liikkuminen vähentää kipua (toisilla pahentaa). Lämmin haude kipukohdassa voi myös helpottaa.

Äitisi ja koulusi terveydenhoitaja voivat vastata moniin kysymyksiisi.

Äänestä
  • Ihanaa kun on ihmisiä jotka jaksavat kirjoittaa noinkin rakentavasti vastauksensa tai edes vastata :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut://// kirjoitti:

Tänää alko menkat ja kauheet kivut, kaiken lisäks mul on maha nyt vähä sekasi sen jälkeen kun alko:/? Oon ny 2 kertaa käyny sen alkamisen jälkeen veskis ja kakka on iha löysää?:( onko normii? Oon 13v

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu