Laihaseos farkku pomppasi pakokaasutestistä

Carine rock 4 ever

Laihaseosmoottorilla oleva farkku carina ei läpäissyt katsastuksessa pakokaasuja (Co2 ja HC). HC menee poikkeusluvalla, mutta mikäpä nostaa tuon CO2:en ja mistä lähteä vikaa paikantamaan?

6

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gsgsgs

      Katalysaattori voisi olla jos molemmat arvot korkealla. Mitä tapahtui kun antoi tasaseen kovaa kierrosta, alkoiko HC ensin kasvaa ja siten laskea?

    • Viinakortti on

      myös käytettävissä, 10 prosenttia tekee jo terää, onko auto muuten huollettu, puhtaat suodattimet, liukkaat (synteettiset) öljyt, tulpat, annettu moottoritietä väh 10 kilometriä, käy nätisti kylmänä ja kuumana..

    • 1231231332

      Laihaseoksessa tosiaan tyhjäkäynnillä saa HC:t olla jopa 2000. Paljonko sinulla mitatttiin HC:ksi tyhjäkäynnillä?

      Jos sytytys kunnossa niin katalysaattori. Niitähän saa uusia alle 100 eurolla.

    • Caarina rocks

      Vaihdettu happitunnistin, kun ei saanut virtaa. Auto muuten hyvssä kunnossa, tosian kilometrejä jo päälle 400 000 joten kyllähän tuo savuttaa myös.

      Tuon tunnistimen korjauksen jälkeen:

      joutokäynti:
      co: 0.11
      co2: 13.2
      02: 2.3
      HC: 0551 ppm vol (ennen happitunnistinta eri mittari antoi 372 ppm)
      Lamda 1.091

      korotettu käynti:
      co: 0.73 (max 0.3)
      co2: 13.2
      02: 1.6
      HC: 0368
      Lamda 1.042 (max 1.03)

      Eli pienestä(kö) olisi vielä kiinni? Mitäpä seuraavaksi?
      -venttiilin ohjurikumit (voisi hillitä öljyn kulutusta?)
      -katalysaattori?
      (-vai viinaa tankkiin ja asemalle?)

      • a(2)

        Todennäköisesti konetta ja katalysaattoria lämpimämmäksi käyttämällä menisi läpi.

        Sinäällään lambdan puolesta kone käy jo laihalla, joten viinaa ei kannata enää lisätä.


      • Niinpä niin
        a(2) kirjoitti:

        Todennäköisesti konetta ja katalysaattoria lämpimämmäksi käyttämällä menisi läpi.

        Sinäällään lambdan puolesta kone käy jo laihalla, joten viinaa ei kannata enää lisätä.

        katallysaattori lämpiää ennen kuin auton saa pihasta tielle, silti autolle kuin autolle pitäisi antaa joskus vahintään 10 kilometriä kaasu pohjassa ajoa, ainakin ennen katsastusta. Viina, eli E85 ei laihenna seosta normaaliajolla, pinentää kyllä päästöjä, sillä "savu" on vesihöyryä. Savutus muuten viittaa selvään vikaan, perusasiat kuntoon kuten suodattimet sii myös ilmasuodatin, synteettiset öljyt, sähhköjärjestelmän tarkistus ajoituslampulla, selviää samalla jakopään kunto, puristus ja vuotomittaus, ellei mitään löydy niin tämän jälkeen voi epäillä katalysaattoria, vilkaista sinne kannttaa se voi olla jopa täysin tyhjä jos bensaa on poltettu putkessa, kokenut asentaja kuulee kopauttamalla onko tyhjä vai ei. Lambrasta ja laihasta seoksesta pitäisi tulla vikakoodejakin näkyville..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1084
    2. 68
      984
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      938
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      932
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      885
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe