Koeajolenkkien jälkeen päätös oli helppo. Valitsin 407 2.0 Executiven, oli näistä keskiluokkaisista rimpuloista omaa luokkaansa ajettavuudeltaan. Eri asia sitten on, että mitenkä kestää...kaiken varalle otin huoltosopimuksen, ettei pahoja yllätyksiä pääse tulemaan. Kiitos kaikille vastanneille.
Ave vai 407?
Päätös tehty
123133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Paljonko tuli hintaa koko paketille mahd. lisävarusteineen?
oli 37.050 ekkeniä. Lisävarusteina metalliväri, webasto ilman kauko-ohjausta (tosin vielä pitää laitattaa Defan akkulaturi lisäks) sekä Nokian kitkat aluvanteilla rengaspainetunnistimineen. Huoltosopimus neljälle vuodelle/100.000 km maksaa 40 egee/kk.
huoltosopimuksesta! Ja nyt huoltotokulut tietää tarkkaan etukäteen
Aika paljon 2,0 litraisesta, alitehoisesta Pösö 407:sta. Itse olisin laittanut nuo rahat mieluummin vaikka 2,4 litraiseen Accordiin, joka olisi moottoriltaan ihan eri luokkaa kuin tuo mopo-Pösö ja tiloiltaankin 407:aa isompi. Itsellä ei ole Accordia, mutta olen koeajanut 2,4 l Accordin, vain todetakseni että vielä parempi kokonaispaketti on kuitenkin oma Mazda6 GT. Rahansa voi käyttää niin monella tavalla ja kukin käyttää ne tietysti itse parhaaksi katsomallaan tavalla. Onhan se 407 toki tyylikäs ja pitää käydä se joskus koeajamassakin. Auto vaan kaipaisi kunnon moottorin, jossa olisi tehoa vähintään 170 hv ja käsivaihteilla kiihtyvyys alle 9 sek. Odottelen josko sellainen tulisi joskus, niin voisi olla jopa varteenotettava vaihtoehto seuraavaksi autoksi, kunhan autosta ensin hiotaan ääritilannekäytökseen yms. liittyvät lastentaudit pois.
Kävitkö koeajamassa Sebringin?
ulospäin hyvän näköinen kärry, sisätiloiltaan jotenkin n-laatutasoa ja kova rengasmelu. pudottaa myös kovasti arvoaan.
http://www.aftonbladet.se/vss/bil/story/0,2789,533625,00.html#imorgon
Aftonbladet:
Missnöjda med Peugeot
De franska bilmodellerna har fortsatt stora problem. Bland bilarna med minst nöjda kunder hittar man sex franska. Mest missnöjda är ägarna till Peugeot 406 men missnöjet är också markant hos såväl Peugeot 307 som Peugeot 206.
..meni vajaan vuoden "vanha" UUSIkorinen Avensis vaihtoon,kun tuli UUSI COROLLA VERSO =todella mahtava auto. Nyt on auto jossa mikään ominaisuus/piirre ei herätä kielteisiä tunteita. Käy koe ajamassa, YLLÄTYT varmaan ja unohdat sen 404:n HETI alkumetreillä.
Onks Pösöltä tullut uusimalli 404????????.
Ainakin tuo tojo asiantuntija sellaista väittää.
ensiesittelystä on kulunut jo yli 40 vuotta.
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=vuodenvalinnat&article=100189
Onnea valitsemallasi tiellä. Uusi 407 on kyllä hassun näköinen vempula, mutta eiköhän siihenkin parissa päivässä totu. Mainoskin tuo asian hyvin esille.
Luulisi, että ainakin Jenkkejä 407:n muotoilu kiinnostaa. Toisaalta, auto on "luotettava" Ranskalainen.
Itse en ainakaan pitänyt siitä 2litran moottorista pösössä. 1,6nki ave vääntää paremmin kaupungissa.