Karisman salaisuus

mietin vaan

Mikä on tuon Tapsan karisman salaisuus ? Kuka osais kertoa sen ? Mietin sitä vaan kun olin eilen Porissa Tapsan konsertissa, (jossa hän veti muuten tosi loistavan shown ) , että mikä siitä tyypistä tekee niin karismaattisen ? Olin meinaan joku aika sitten samassa paikkaa Sinitaivas - konsertissa ja siellä esiintyi useampi artisti. Välillä ne lauloi yhdessä ja välillä erikseen. Artistit vaihtui lavalla kuin aamuposti, mutta mieleen ei jäänyt kukaan. Mietinkin miten yhdessä artistissa voi olla enemmän valovoimaa, kuin lavallisessa artisteja ? Ne siinä Sinitaivas-konsertissa oli sentään tangokuninkaallisia kaikki . Tapsa ei oo , mutta ehkä se juju onkin just siinä. Ei sitä karismaa pysty Auraviihde ostamaan. Se on synnynnäistä ja harvoille sitä on suotu. Tapsa on yks niistä harvoista.

11

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kai se on Tapsan olemus ja se että osaa hommansa. Konsertti oli tosi hyvä sillä sellä minäkin olin. Kaikki kappaleet loistavasti esitettyjä ja niin ihana Tapsa muutenkin. Lämpiössä kävin hänen kanssaan haastelemassa ja taas jaksaa seuraavaa konsertttia odottaa . Olin kyllä niin liikuttunut kun hän toiveeni lauloi kera saatesanojen. Mukavaa joulunodotusta kaikille.

      • Lorujaje

        Tapanissa todella on valovoimaa ja lavakarismaa vaikka muille jakaa. Jo se hänen tyylinsä kävellä lavalle huokuu koko olemuksellaan sellaista karismaa ja itsevarmuutta. Tapsa tekee hommansa vakavasti ja tosissaan, mutta se ei tarjoita että tosikkomaisesti. Tykkään kun Tapsalla on veikeää silmänpilkettä.
        Ja kuten Melinan kommentistakin tulee ilmi. Tapsa huomioi todella hyvin faninsa. Keikoillakin hän moikkaa jos ja kun tunnistaa tutut kasvot yleisössä. Kun ryhdyin Tapsan keikoilla käymään, niin jo kolmannella keikalla hän morjesti silmää iskien meikäläiselle. Tapsalla tuntuu olevan erittäin hyvä näkömuisti, koska tunnistaa ja muistaa pitkänkin ajan päästä.


      • melina3

        Tapsukkahan on ihan homppelin oloinen eikä siinä vielä mitään mutta niin itseänsä täynnä oleva tekolaulaja. Luulee olevansa joku operetti/ooppera tason lurittelija mutta jää alle keskitason iskelmälaulajienkin. On sullakin elämä kun se pyörii vieraan miehen ympärillä. Ja pienestä sinäkin liikutut. Herreguud sentään! Oletkos muuten vanhapiika? ja mitäs kävit haistelemassa siellä lämpiössä?


      • Sepitini

        Hienoa Melina2 ! :) Tuollaiset hienot hetket ja kokemukset jäävät kyllä mieltä lämmittämään pitkäksi aikaa.


      • Lapsellista
        Sepitini kirjoitti:

        Hienoa Melina2 ! :) Tuollaiset hienot hetket ja kokemukset jäävät kyllä mieltä lämmittämään pitkäksi aikaa.

        Pienellä ihmisellä on pienet ilot.


      • Sepitini kirjoitti:

        Hienoa Melina2 ! :) Tuollaiset hienot hetket ja kokemukset jäävät kyllä mieltä lämmittämään pitkäksi aikaa.

        Totta .Hyvä mieli tuli ja taas on mukva fanittaa


    • Muuten vaan

      Minusta Jope Ruonansuullakin on enemmän karismaa kuin TKansalla, vai onko se karismaa että äksyilee muille kun itse ei osaa?.

      • meitsis

        Karismaattisia julkkismiehiä Suomessa tällähetkellä Tapsan lisäksi ovat : Esko Salminen, Samuli Edelman, Peter Franzen ja Vesku Loiri.

        Eikä Tapsa sitäpaitsi ole mikään leso eikä kiukkupussi. Olen tapsan kanssa päässyt juttusille monet kerrat keikoilal ja hän on ollut aina hyvin ystävällienen, kohtelias ja mukava. Jokuneen aika sitten olin Tapsan keikalla. Oli kovasadepäivä. Tapsa ennen keikkaansa jaloitteli lavan ulkopuolella ja hällä oli sateenvarjo mukana.
        Siihen tuli nimmarin pyytäjiä ja minä myös menin pyytämään Tapsalta nimmaria. Tapsan kynä lakkasi toimimasta ja hän kysyi ,että olisiko jollakin lainta kynää. Minulla oli annoin sen Tapsalle joka kiitti ja antoi sateenvarjon minulle etten kastu kun hän pyysi minun jäädä siihen odottamaan niin antaa kynäni takaisin. Säälitti niin, kun Tapsa raasu siinä kastui itse läpimäräksi, mutta huomaavainen herrasmies hän oli tuossakin tapauksessa.


    • Melina 3
      Kai sitä saa käydä haastelemassa kuten kirjoitin. Ilmeisesti sulla on lukihäiriö kun et osaa lukea tekstiä. Mukavaa joulua Sullekin. Kannattaa pyytää pukilta vaikka aapinen jos se helpottaa luetun ymmärtämistäsi.

    • Ei karismaa ollenkaa

      Tapsuli on paskanjäykkä lavaliikehdintänsä osalta. Yleisölle äksyily ei ole karismaa, vaan akkamaisuutta.

    • Annu.

      Salaisuus todellakin on ja salaisuudeksi jää kun nääs karismaa ei sillä ole.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe