mistä sais laajennus /muutos ohjeita."jatketaanko lapetta vai tehdäänkö lisäsiipeä"
rintamamiestalo
11
18880
Vastaukset
- juu
voi sanoa kumpi tapa käy, pyydä arkkitehti paikalle katsomaan.
- Pera
Ns. elintasopatit ovat poikkeuksetta hirveän näköisiä, etenkin rintamamiestaloissa. Jos talon ulkomuotoon on ihan pakko kajota, niin ainoa oikea tapa on jatkaa massaa harjan suuntaisesti.
- Pyhätehti
Pera kirjoitti:
Ns. elintasopatit ovat poikkeuksetta hirveän näköisiä, etenkin rintamamiestaloissa. Jos talon ulkomuotoon on ihan pakko kajota, niin ainoa oikea tapa on jatkaa massaa harjan suuntaisesti.
Rintamamiestalon tyylikäs ulkoasu perustuu rakennuksen pituuden, leveyden ja korkeuden suhteisiin ja samoin harjakaton jyrkkyyden suhteeseen sen lappeiden kokoon. Tärkeä ulkonäköseikka on myös talon ikkunoiden ja seinien suhde.
Mielestäni paras ratkaisu on vanhaa osaa matalampi, kapeampi ja lyhempi laajennusosa, jossa on sama kattokulma, julkisivumateriaali ja väri. Uuden osan tulisi sijoittua siten, että se jää sisääntulopuolelta ja kadulta katsoen täysin piiloon. Kolme talon neljästä nurkasta tulisi jättää ennalleen. - raggar
Pyhätehti kirjoitti:
Rintamamiestalon tyylikäs ulkoasu perustuu rakennuksen pituuden, leveyden ja korkeuden suhteisiin ja samoin harjakaton jyrkkyyden suhteeseen sen lappeiden kokoon. Tärkeä ulkonäköseikka on myös talon ikkunoiden ja seinien suhde.
Mielestäni paras ratkaisu on vanhaa osaa matalampi, kapeampi ja lyhempi laajennusosa, jossa on sama kattokulma, julkisivumateriaali ja väri. Uuden osan tulisi sijoittua siten, että se jää sisääntulopuolelta ja kadulta katsoen täysin piiloon. Kolme talon neljästä nurkasta tulisi jättää ennalleen.Kaikki riippuu tietenkin maastosta, tontin kaltevuudesta ja sen sellaisesta, mutta Pyhiksen ehdottama matala "elintasopatti" (hyvä sanonta muuten) on kyllä minun mielestäni kategorisesti huonompi ratkaisu, mitä edellisen kirjoittajan ehdotus. Mielestäni taloa kannattaa juuri jaktaa harjan suuntaisesti siten, että talo pidennetään 1,5-kertaiseksi rakentamalla yksi kamari vintteineen perään. Uudisosaan kun teettää alkuperäisenkaltaisen ikkunan, ei onnistuneen laajennuksen jälkeen välttämättä edes näe, että taloa on laajennettu. Tosin tällöin taloa ei voi pitää enää rintamamiestalostandardin mukaisenakaan, mutta so what:-)
- Pera
raggar kirjoitti:
Kaikki riippuu tietenkin maastosta, tontin kaltevuudesta ja sen sellaisesta, mutta Pyhiksen ehdottama matala "elintasopatti" (hyvä sanonta muuten) on kyllä minun mielestäni kategorisesti huonompi ratkaisu, mitä edellisen kirjoittajan ehdotus. Mielestäni taloa kannattaa juuri jaktaa harjan suuntaisesti siten, että talo pidennetään 1,5-kertaiseksi rakentamalla yksi kamari vintteineen perään. Uudisosaan kun teettää alkuperäisenkaltaisen ikkunan, ei onnistuneen laajennuksen jälkeen välttämättä edes näe, että taloa on laajennettu. Tosin tällöin taloa ei voi pitää enää rintamamiestalostandardin mukaisenakaan, mutta so what:-)
Onhan tuossa Pyhikselläkin pointtinsa, eli edes jostain kulmasta katsottuna rintamamiestalolle tyypillinen massa säilyisi. Kuten totesitkin, ei jatkettu rintamamiestalo ole enää rintamamiestalo. Tätä samaa Pyhiskin ajoi takaa. Siitä, että onko se massoittelultaan rauhallisin/selkein, voidaan olla montaa mieltä. Rintamiestalon perimmäinen idea tulee jokatapauksessa tuhotuksi molemmissa vaihtoehdoissa.
Onnellisin tilanne olisi, että ne henkilöt, joille perinteisen rintamamiestalon tilat eivät riitä, eivät hommaisi itselleen rintamamiestaloa, vaan jättäisivät ko. rakennukset heille, jolla ei ole tarvetta silputa niitä tyylillisesti. Sillä onhan rintamamiestalo massaltaan niin selkeä kakku, että mahdotontahan sitä on laajentaa millään muotoa, rikkomatta tyyliä. - raggar
Pera kirjoitti:
Onhan tuossa Pyhikselläkin pointtinsa, eli edes jostain kulmasta katsottuna rintamamiestalolle tyypillinen massa säilyisi. Kuten totesitkin, ei jatkettu rintamamiestalo ole enää rintamamiestalo. Tätä samaa Pyhiskin ajoi takaa. Siitä, että onko se massoittelultaan rauhallisin/selkein, voidaan olla montaa mieltä. Rintamiestalon perimmäinen idea tulee jokatapauksessa tuhotuksi molemmissa vaihtoehdoissa.
Onnellisin tilanne olisi, että ne henkilöt, joille perinteisen rintamamiestalon tilat eivät riitä, eivät hommaisi itselleen rintamamiestaloa, vaan jättäisivät ko. rakennukset heille, jolla ei ole tarvetta silputa niitä tyylillisesti. Sillä onhan rintamamiestalo massaltaan niin selkeä kakku, että mahdotontahan sitä on laajentaa millään muotoa, rikkomatta tyyliä.No tuo massapointti on kyllä ihan asiallinen, jos ajattelee asiaa siltä kantilta, että talon henki pitäisi säilyttää rintamamiestalomaisena. Itse lähdin liikkeelle lähinnä siitä, miten talon saa ylipäätään pysymään hyvännäköisenä omasta mielestäni.
Itse en koskaan ole kuulunut rintamamiestalojen ystäviin ja lähinnä suosin ennen sotaa rakennettuja taloja, joiden rakentamisessa ei ole tilankäytön, mittasuhteiden tai materiaalien suhteen tehty minkäänlaisia hätäratkaisuja.
Rintamamiestalo voi kuitenkin olla hyvin kodikas, mikäli se on mahdollisimman lähellä alkuperäisasuaan. Olen nähnyt paljon näitä 70-80-luvuilla "modernisiotuja" rintiksiä, jotka ovat mineraalilevyseinineen ja jättimäisine ruskeapielisine ikkunoineen aika kaameita.
- Talvirakentaja
Meidän alunperin -47 tehtyä kellarillista rintamamiestaloa jatkettiin harjalinjassa juuri tuo muuallakin kuvailtu 50%. Pitkien sivujen ikkunat sijoitettiin siten että alkuperäisen kahden symmetrisen ikkunan sijaan nyt on kolme ikkunaa symmetrisesti.
Samalla teimme vanhan kylmän "puru-ullakon" lämpimäksi tilaksi koko talon pituudelta. Kattomuotokin muutettiin siten että keskelle taloa tuli leveähkö poikkiharja (julkisivun puolelle), jotta talo näyttäisi enemmän talolta kuin kansakoululta. Talon päätyyn teimme lämpimän kuistin (vanha tuulikaappi ärsyttävän ahdas), ja kuistin päälle avoparvekkeen. Jatko-osan alle tehtiin autotalli, josta kulkuyhteys vanhan osan alla oleviin KHH/PH tiloihin.
Talosta tuli oikein mukavan näköinen kokonaisuus, tosin rintamamiestalomäisyys kyllä häipyi. Ainoana tilankäytöllisenä ongelmana/hukkatilana tuli uuteen osaan pieni käytävä, josta ovet molempiin uusiin makuuhuoneisiin.
1. kerroksen pohjakuva on matriisina (2MH OH RT K ET) HA 114m2
K RT MH
ET OH MH
2. kerroksen pohjakuva matriisina (2 MH OH aula, jossa KPH) HA 70m2 ( matala tila)
Aula OH MH
Aula OH MH
Kellarikerrokseen jäi isohko saunaosasto iso KHH TT uusi Talli. - kirjastosta
miettimättä noita makuasioita (eli mikä kenenkin mielestä näyttää hyvältä ja mikä pahalta), pitää muistuttaa, että koko 'rintamamiestalo'-idea oli toteuttaa nopeasti ja halvalla asuntoja mallien mukaan, ja sitten perhe-ym. olosuhteitten muuttuessa muokata taloa sopivammaksi.
malleja laajennukseen ja erityisesti ohjeita mitä välttää, on esim. teoksessa 'perusparannuksen mallisuunnitelmia' / kantola, helena.
saa hyvistä kirjastoista... - Arkkitehti Jii
Morjes
Tampereen kaupungin rakennuslupavirastossa on ilmaiseksi (ainakin ollut) jaossa "rintamamies"-talojen laajennusohjeita jotka sisälsivät myös ohjeita ulkoverhouksen ja ikkunajakojen käsittelyille. Kuvitus oli selkeää ja suunnattu lähinnä rakennuttajalle (asukkaalle) arvokkaan rakennustyypin suojelemiseksi hämeen sydämessä. - Riutunut omakotiasukki
Jos riittää että saa rintamamiestaloonsa wc:n ja kylpyhuoneen ja mahdollisesti toisen sisäänkäynnin:
Näitä varten voi rakentaa uuden "siiven" toiselle puolelle taloa kuin sisäänkäynti on. Siiven pitäisi matkia täsmällisesti olemassaolevaa kuistia.
Tämä edellyttää että alkuperäinen kuisti on tarpeeksi iso ja että ratkaisu sopii tontille.
Märkätilat johtoineen, viemärineen ja varaajineen on huomattavasti helpompi rakentaa olemassaolevan rakennuksen ulkopuolelle.
Lisäksi märkätilojen rakentaminen puutalon sisälle ei aina ole onnistunut turvallisesti...
Hiukan lisää asuintilaa saa koskematta talon tyyliin, jos rakentaa piharakennuksen, johon sijoitetaan kaikki tilat jotka suinkin voidaan erilliseen rakennukseen sijoittaa:
- Talvi- kesävaatevarastot
- Kodinhoitohuone (pyykinpesu, pakastin ym.)
- Sauna
- "Sali", eli tila jossa voi pitää juhlia silloin kun vieraita on tavallista enemmän.
- Vierashuone
- Isomman lapsen makuuhuone
- Työhuone tai kotitoimisto- puulla
...laajennuksella saa mukavasti harmoonisen näköisen lisäsiiven,kunhan tontilla vaan on tilaa.Eikä näytä pahalta,kunhan mittasuhteet pysyy kasassa.On huomioitava myös ikkunoiden sijoittelu,jottei tule mitään "tallinseinä"efektiä,pienine ikkunoineen.Myös kattomalli ratkaisee(kuistin)suurelta osin näyttävyyden,pelkkä yksiosainen lapemalli ei välttämättä ole kaunis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot12117218Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss419938Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen295081Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2393895Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333133Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142840Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1142805Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.252742"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita512625Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling762503