(Matka)lahjakortti lahjaksi?

lahjakortti

Olen ajatellut ostaa poikaystävälleni joululahjaksi jonkin sortin lahjakortin, vaihtoehtoina ovat risteily, hotelli-/kylpylähotelliyö tai mökkiloma kotimaassa. Olemme molemmat parikymppisiä nuoria, emmekä ole vielä päässeet juurikaan reissaamaan yhdessä, olemme viettäneet hotelliyönkin ainoastaan kotikaupungissamme. Miehen armeijassaolo on ollut suurin syy tähän, ja lahjakortilla saisimmekin hieman yhteistä aikaa. Uskoisin sen olevan hänellekin mukava yllätys. Ja lahjakortti siksi, että armeijan vuoksi on vaikea varata matkaa tietylle päivämäärälle, lahjakortit ovat yleensä voimassa pitkään.

Olen pohtinut muun muassa Matkapoikien euromääräistä lahjakorttia, joka kävisi niin risteilyihin kuin mihin tahansa muihinkin ko. firman matkoihin. Kotimaan matkailukin kuitenkin kiinnostaa molempia, joten hotelli-/mökkilahjakorttikaan ei olisi poissuljettu vaihtoehto.
Kaipaisinkin siis nyt vinkkejä ja mielipiteitä, mikähän mahtaisi olla paras lahjakorttivaihtoehto? Firmoja, joilta saa risteilylahjakortteja? Kenties muita varteenotettavia matkailuun liittyviä lahjakortteja?

Kiitos!

1

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkapoika

      Ehdottaisin asuinpaikastanne, mieltymyksistänne ja mielenkiinnostanne riippuen lumilomaa Levillä, kylpylälomaa Vantaan Flamingossa tai risteilyä Turusta Tukholmaan uudehkolla Viking Gracella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      121
      5725
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      472
      1868
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      21
      1252
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1213
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1083
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      995
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      961
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      906
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      23
      867
    10. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      865
    Aihe