Kaksi "melkein" samanlaista selainta ja kuitenkin niissä on vissi ero: Chromium on turvallisempi kuin Chrome. Ja syy on taas kerran : avoin lähdekoodi.
http://www.linuxinsider.com/rsstory/79510.html
http://www.linuxinsider.com/rsstory/79510.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Chromium on turvallinen siksi, että siinä ei ole mukana googlen ja viranomaisen vakoilusaastaa, vaan kyseessä on avoimen lähdekoodin projekti, jossa viranomainen ei kukkoile. Chromiumiin saa lisäksi asennettua laajan joukon tietoturvan kovettajia, mm. https everywhere (pysäyttää kotimaisen poliisin heti), ghosteryn, adblock plussan, TOR-lisäosan, history eraserin ja paljon muuta yksityisyyteen liittyvää laajennosta.
Google on Chromen suhteen se suurin mahdollinen ongelma, koska Google paska onkii ihmisten tietoja ja avustaa Chromen avulla tapahtuvaa viranomaisvakoilua aktiivisesti. Chrome on epäluotettava ihan samalla tavalla kuin koko windows ja selaimista IE, joka on NSA:n märkä uni täynnä valmiiksi jätettyjä reikiä.
MIcrosoft ja Google ovat käytännössä samaa paskaa eri paketissa, eli tuovat kotiisi poliisin ja NSA:n valvomaan elämäsi laillisuutta vakiona. Kummankaan jenkkisontaläjän palveluita ei ole mikään pakko käyttää, kun on olemassa ilmaisia, avoimen lähdekoodin versioitakin.
Google on kasa turhaa tähkää ja mainoksia ja vakoilee aina vakiona. Siksipä en käytä edes googlen hakukonetta vaan käytän duckduckGo:ta ja jopa Yandexia, jonka isoveli siellä taustalla ei ole jenkkiläinen. Jenkit on niin perseestä kuin kansakunta vaan voi olla, kyseessä on umpityhmien kapitalisi hihhulien maa, jolle oikea hoito olisi neutronipommi.
MPC-Kromi on ihan yhtä turvallinen, mutta sitä ei saa linkkuroihin!
"Koodia päivitetään sitä mukaa, kun Chromium-yhteisöltä saadaan merkittäviä päivityksiä."
Ei ole niin turvallinen kuin Chromium. Ylläpitäjistäkään ei ole mitään takuita...
http://www.mpc.fi/mpc-kromi/
Tuota ei Linux-jakelut tarvitsekaan, kun on turvallisin, eli Chromium.
Näkyykö silla chromiumilla jo MTV-3 katsomo?
Itse käytän Firefoxia jolla ainakin näkyy. Googletin asiasta, niin silverlight-sotkut näkyy tarvittaessa myös Chromium selaimella, kuin myös Chromella ja Midorillakin.