Kun AA tuomitaan, niin onko murhasta mitään näyttöä? Surman peittelyhän ei tee tekoa murhaksi ja surma saattoi tulla vahingossa äänityksi taustanauhalle.
Meneekö Ulvilan surma tappona?
Aino7
4100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voi Ainoseni, olet nyt aivan hakoteillä! 12.12 AA vapautetaan yksimielisesti ja syyttäjä Jarno Valekana jää välittömästi häpeäeläkkeelle. Sen jälkeen huppumiehen metsästys jatkuu.
Tappelutappohan se oli, vaan raakuus vetää murhaksi.
Mutta etsimättömän päihdeongelmaisen murtovarasmiehen tekemä epäonnistunut sekopäinen keikka.
Onneksi syytäjäksi löytyi yhtä sekopäinen, vaan onko meillä varaa päästää
3 miljoonan euron huippuammattilainen vapaaherraksi???
Työkyvyttömänä vaan uudelleenkoulutukseen ja jotain tekemistä varmaan löytyy vankeinhoitolaitoksessa?
Vahavasti näyttä murhalta ja suunniteltulta murhalta, joten jos joskus vapautusta hakee niin tapoksi sitä ei voi muuttaa.
Jos tämä ei olisi suunniteltu murha, olisi siitä jäänyt selvemmät todisteet. Et voi tosissasi väittää, että surma olisi vanhingossa jäänyt nauhalle ja sitten, "oho.. sattuipa kivasti, tuon voisi soittaa häkepuhelun aikana".
Jos AA oli surman takana, se oli kaukaa ja huolellisesti suunniteltu murha, jossa on hyvin tarkoin mietitty surmaa edeltävät ja jälkeiset toimet, sillä AA:n on silloin täytynyt järjestää miehensä saamat uhkailut, harjoitella lavastusta, miettiä valmiiksi piilopaikat tekovälineille ja mitä aikoo sanoa poliisille.
Eli, joko se oli murha tai sitten AA ei tehnyt sitä.